Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Wełna + strych + sufit
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Zaczynam pomału myśleć o suficie, a co za tym idzie wełna + strych.

Strych o powierzchni ok 28m2.
Wrzuciłem już na górę 9 sztuk płyt OSB 22mm.
Przymocuję je po ułożeniu wełny.

Kanały od rekuperacji są w trakcie rozkładania.
Myślę ile dać wełny.

Miejsca tak jak widać na zdjęciu. Kanały od reku są mocowane od spodu do wiązara.

Między wiązar chcę dać 20 cm wełny (2x10), ułożone na sznurkowaniu. Płyta OSB 22mm (podłoga strychu) dociśnie wełnę do wysokości 19,5cm od góry.

Stelaż do regipsów będzie mocowany po obwodzie do ścian i podwieszony do wiązarów (wieszaki obrotowe). Na stelażu chcę ułożyć kolejne 5-10 cm wełny.
Przy wieńcu chcę dać wełnę na całej wysokości - wyjdzie ok 40-45cm. Na szerokość 0,5-1m powiedzmy.

Czy ściskanie wełny płytą OSB to dobre rozwiązanie? Czy lepiej dać 15cm?

Pustka powietrzna jest podobno dobrym izolatorem. Jak się sprawdzi między wełną ułożoną na stelażu a tą między wiązarami?

Wełna będzie Rockwool.
Co się lepiej sprawdzi: Toprock (mata w rolce) czy Superrock (płyty)?
Cena i współczynnik ten sam.
Napisz coś o WM. Tz na jaką się zdecydowałeś, jakie koszta, kto robil projekt?
Cześć,
Ja kupiłem rockwool w płytach. Paczki są fajnie pakowane więc nie ma szans że przywiozą ci mokra wełnę. Tnę płyty między wiązary tylko daje 15cm a nie jak ty 20. Najwięcej roboty jest z narożnikami/kulawkami i od tego sobie zacznij. W pierwszej kolejnosci sznurkuje i nie dobijam gwoździ żeby nie być dwa razy na dwa pola. Później wkładam wełnę.

Mimo iż wełna szklana a jest w miarę sztywna bez sznurków to kiepsko idzie.
jeśli bedziesz dawał 2x10cm to bedzie się kiepsko trzymała lepiej daj 15 lub 20cm po dobrym docięciu nie bedzie wypadała a sznurkowanie tylko dla pewności wtedy dajesz
co do sznurkowania to polecam sznurek łapać na zszywacz tapicerski dużo szybciej idzie niż jakieś wkręty czy gwoździe
(25.11.2018, 20:42)fastplayer napisał(a): [ -> ]Napisz coś o WM. Tz na jaką się zdecydowałeś, jakie koszta, kto robil projekt?

Rekuperator Zehnder ComfoAir 350 Basic.
Instalacja + rekuperator + montaż to 15,3 tys. netto (vat 8%).
Robi firma specjalizująca się w pompach ciepła i rekuperacji. Chyba najbardziej znana w okolicy.

(25.11.2018, 20:54)MateuszK napisał(a): [ -> ]jeśli bedziesz dawał 2x10cm to bedzie się kiepsko trzymała lepiej daj 15 lub 20cm

A jaka to różnica?
2 warstwy chcę dać po to, żeby na "mijankę" wyszły łączenia Smile
Najpierw sznurkowanie "od dołu", a wełnę chcę rozkładać "od góry" kładąc na sznurki.

Słyszałem, że wszywki ciężko wchodzą w wiązar, trzeba dawać czasem 2-3 sztuki, lubią się wysuwać.
Ponoć papiaki dobrze się sprawdzają, ale tak jak piszesz więcej pracy.
Sznurki dla "spokojnej głowy", nawet jeśli okażą się niepotrzebne Smile
Jak robisz sznurkowanie to wyjdą ci takie pseudo trójkąty więc nie ma problemu żeby z drabiny od dołu dawać wełnę (ja tak robię). Jedna trzecia za mną z tym że ja nie mam rozłożonej instalacji WM.

BTW. Projekt WM kosztuje kilka stówek. Jak ktoś chce robić sam niech zleci komuś opracowanie projektu. Każdy projekt czy to podłogówki czy to WM jest przygotowany indywidualnie (bo mimo że projekt ten sam to każdy coś tam ma inaczej)
Ja daję łącznie 30cm na strop. Optymalne rozwiązanie. Co do maty czy rolki. Na strop lepiej w rolce, ale to moje zdanie.
u mnie na konstrukcji sufitu rozłożone 15 cm w dwóch warstwach
1- 10 cm
2- 5 cm
Akurat pod wiązar wychodzi.
Na to - na sznurkowaniu rozłożę 15, albo 20 - jeszcze rozważam.
Warstwa na konstrukcji sufitu już częściowo rozłożona.
Rozkładam od góry - sufity już zamknięte
Planuję rozkładać od góry, żeby jak najmniej pyliło.
Niegdy nie rozkładałem wełny. Jak to jest z tym pyleniem?

Używacie maski, kominiarki, czy całego kombinezonu?
A może w zwykłych ubraniach?
Proszę o wszelkie rady w tej kwestii Smile
Właśnie rozkładam
W tej pogodzie wystarcza długie ciuchy i rękawice obowiązkowo. Ja akurat maski nie używam i trochę w gardło gryzie ale to już nie to co wata szklana która kaleczyła ręce.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7