Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Rozplanowanie pomieszczeń.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich serdecznie,

Jestem na etapie finalizacji zakupu działki i jak część użytkowników chciałbym przerobić budynek aby wejście było od węższej ściany. Nie jestem projektantem i nie posiadam wiedzy z budownictwa (grubości, długości, wysokości stawianych elementów itp.), dlatego projekt podglądowy bardziej ma służyć zarysowi budynku.

Działka 19,5 metra szerokości pozwala na okna z obu stron budynku. Piec na paliwo stałe, z częściowym składowaniem opału zewnętrznym i wewnętrznym (w kotłowni, workowany), wentylacja grawitacyjna.

Proszę głównie o wskazywanie minusów takiego rozkładu pomieszczeń, i wszelkich utrudnień w budowie i późniejszym użytkowaniu Smile

Z góry wszystkim dziękuję za wypowiedzi.

[Obrazek: Projekt.jpg]
(21.08.2018, 10:20)mariuszbyd napisał(a): [ -> ][Obrazek: Projekt.jpg]

Jak dla mnie minusem jest to że wchodzisz bezpośrednio do strefy "nocnej/sypialnej". Ciężko będzie o jakiś rozsądny rozkład pomieszczeń w takim ułożeniu budynku - zerknij kilka stron wstecz, widziałem tam podobne pomysły z takim ułożeniem - nawet gdzieś zapisałem plan ale mi dysk padł i już nie jestem w stanie powiedzieć jak one wyglądały.
[attachment=4007]

Witam serdecznie.
Dziękuję za dodanie do grupy moderatorom strony! A teraz pytanie do wszystkich osób zarejestrowanych.
Co sądzicie o takim rozplanowaniu pomieszczeń jak załączone zdjęcie powyżej oraz o zmianach jakie wprowadziłem? Szkic zrobiony ołówkiem na kartce papieru ksero i zeskanowany. Starałem się zachować odległości miedzy poszczególnymi pomieszczeniami jednak mogą one nieznacznie odbiegać od oryginału.

Zmiany jakie zastosowałem to:
- w salonie 05 poszerzone okno tarasowe (przesuwne)
- drugie okno w salonie 05 przesunięte w stronę kuchni (na równi z narożnikiem pomieszczenia 06)
- okno w kuchni 04 narożne, obniżone
- usunięty komin w salonie 05 i zarazem spiżarnia kosztem większego salonu 05 (w tym miejscu będą stały kwiaty donniczkowe, a na 
  ścianach wisiały zdjęcia rodzinne. W Święta Bożego Narodzenia zamiast kwiatów donniczkowych będzie stała żywa choinka
- pokój 06, dostawiona ścianka na szafę w zabudowie, okno zmienione na drzwi balkonowe
- pokoje 07/09 nieznacznie przebudowane (inny rozkład wejść) z wnękami na szafy w zabudowie
- komunikacja 08 nieznacznie powiększona kosztem pokoi 07/09
- nieznacznie zmniejszone wc 03 (cofnięta ściana na wysokość narożnika pomieszczenia 06)

Powierzchnie pomieszczeń po naniesieniu zmian:

01 wiatrołap - 3,56m2  
02 łazienka + wc - 9.48m2
03 wc - 1,75m2
04 kuchnia 13,77m2
05 salon + jadalnia 24,06m2
06 pokój 11,05m2
07 pokój 13,12m2
08 komunikacja 11,97m2
09 pokój 12,11m2
10 kotłownia 5,19m2

Co prawda wychodzi równe 106,06m2, ale po naniesieniu zmian do poszczególnych pomieszczeń (oczywiście nie wszystkich, tylko tych gdzie zostały naniesione poprawki) metraż został dopasowany orientacyjnie.
Witam

co sądzicie o taki rozmieszczeniu pomieszczeń ?

Zależało nam na :

1  Wiatrołapie w którym można zostawić buty i kurtki - chociaż w tym przypadku dość niewielkim bo 150cm długości  
2. Wygospodarowaniu pomieszczenie biurowego (z wejściem zaraz z  korytarza)  - w którym np. można udzielać korepetycji Smile
3. Oddzieleniu strefy dziennej od prywatnej - dlatego pojawiły się drzwi w korytarzu prowadzące do korytarza prywatnego.
4. Widoku na drogę od strony wejścia w pomieszczeniu biurowym i kuchni ( najczęściej tam się będzie przebywało na co dzień) oraz w sypialni ( spojrzenie na wjazd i wejście nocą)
5. Oknach w salonie i pokojach dzieci oraz łazience od strony południowo-zachodniej dla lepszego ogrzania tych pomieszczeń jak w nich będziemy  (do południa każdy w domu i w pracy)
6. Na szafach lub mini garderobach w każdym pokoju prywatnym
7. Na pomieszczeniu na pranie i suszenie w strefie prywatnej oraz przy okazji małe wc wraz z umywalką ( przypadku zajętej głównej łazienki )
8. Na kuchni która nie będzie w całości widoczna z jadalni czy salonu ( nie trzeba wszystkie sprzątać jak przyjdą goście) - a salon z jadalnią to razem i tak prawie 24m2
9. Na spiżarni z wejściem od strony kuchni (spiżarka staje sie tez tu korytarzem/buforem wejścia do kotłowni) 
10 . Na kotłowni która w przypadku wyboru pieca na paliwo stałe np. ekogroch pomieści i komin i piec na jednej ze ścian (2m) Pytanie Czy sa jakieś minima dla kotłowni np. na ekogroszek?  

 I tu pojawia się pierwsza niepewność czy umiejscowienie komina w narożniku przy spiżarni nie będzie zbyt bliskie (2m) od ściany nośnej domu ? 
 Może nie tyle chodzi o ścianę co o wyjście komina w tej wersji na bardzo niskim dachu - wtedy komin będzie musiał wysoko wystawać ponad dach - zapewne do wysokości nad kalenice. Pytanie czy jest jakieś minimum w tym zakresie ? Mam wątpliwości co do estetyki domu i tego komina widzianego z zewnątrz  

    Jeśli projekt będzie z garażem to garaż byłby od prawej strony i wtedy wejście od zewnątrz do kotłowni będzie wejściem do garażu i trzeba będzie zrezygnować z wyjścia balkonowego w jadalni. (a szkoda bo strona północno zachodnia w tym przypadku może być przyjemna na jakiś stolik w letnie upalne dni) 

Generalnie wielkości pomieszczeń mogą być największą wadą tego projektu bo się są zbyt duże. Ale wymiary projektu są oryginalne. Zarówno na zewnątrz licząc 24cm ściany i 15cm styropian jak i w środku (ok jest tam różnica chyba o 1cm)  więc w tym układzie nie trzeba by powiększać domu. 

 Co o tym sądzicie?
-sypialnia zdecydowanie za mała jak dla mnie,
-w tych garderobach szkoda robić drzwi tylko zrobić szafy w zabudowie,
-na korytarze masz prawie 13 metrów w oryginale masz 11 szkoda tych 2 można by gdzieś wykorzystać,
-łazienka za wąska ciężko bedzie się w niej "obrócić" szczególnie z małym dzieciakiem mam taką szerokość i jest ciasno jak wejdziesz do niej z kimś,
-łazienka sąsiaduje ścianą z sypialnią i w nocy jak ktoś bedzie kożystał to bedzie słychać hałas
-z łazienki wchodzisz bezpośrednio do jadalni jak dla mnie nie jest ok kozystać z lazienki jak za drzwiami bezposrednio masz gosci albo innych domowników jedzących obiad
- drzwi z kuchni do spizarni lepiej dać w jadalni wtedy nie tracisz miejsca na szafki w kuchni
Dzięki za opinie i prosze o więcej.

-w sypiali wstawiłem duże 180x200 łóżko i jest miejsce po bokach na szafki nocne 40x40 no i 150cm jeszcze do drzwi od garderoby więc mieści się jeszcze jakaś toaletka z lewej strony
Jak na funkcje jaką ma spełniać mysle że jest ok
-w garderobach też się zastanawiałem czy nie lepiej szafy pod zabudowy Tyle że pytanie co było by tańsze zabudowanie + drzwi czy systemy przesuwne. Tym się kierowałem bardziej że takie szafy potem są drogie a zamykaną garderobę można nawet samemu w środku wyposażyć nie koniecznie jakoś pięknie.
-to że mam 2 metry kwadratowe więcej w korytarzach to efekt wydzielenia strefy prywatnej której w oryginale w ogóle nie ma więc coś za coś.
-łazienka 186cm Na końcu zabudowana wanna z parawanem i prysznicem się zmieści dalej z prawej blat 50cm na 150 i szuflady pod nim Więc na obracanie się zostanie 136cm Dalej wc a w prawo od drzwi jest jeszcze miejsce na szafe na kosmetyki i ręczniki. Dodam że obecnie mam łazienkę w bardzo podobnym układzie i tam dopiero jest ciasno bo tylko 125cm x 350cm więc to będzie progres.
-Co do hałasów się zgadzam ale gdzie się jej nie da to zawsze będzie coś słychać ale fakt w oryginale sąsiaduje z kuchnią i korytarzem.
- A wyjście z łazienki jest bardziej na otwarty korytarz niż jadalnie Przy maksymalnym zbliżeniu drzwi do lewej strony łazienki mam jeszcze 80cm do rogu a sam stół jadalniany będzie stał maksymalnie w prawo więc w prostej linii mam od drzwi łazienki jakieś 2 metry do początku stołu. Dużo nie dużo. Można powiedzieć że to jakaś wada jest.
Wyjściem z sytuacji byłoby zamienienie miejscami łazienki z biurem. Biuro co prawda byłoby wąskie a łazienka mniej obstawna bo trudno by było o miejsce dla szafek ale jest to jakieś wyjście żeby oddalić łazienkę od jadalni. Obok była by nasza sypialnia a nam hasały z łazienki przeszkadzać nie będą bo chodzimy późno spać Smile No chyba że na starość he
-co do drzwi to raczej wole je w kuchni niż w jadalni przy stole który musiałby bardziej wchodzić w salon żeby zrobić miejsce na otwarcie. Po za tym wątpliwa przyjemność odsłaniać na gości zawartość spiżarni. Zawsze można coś dyskretnie wnieść do domu przez kotłownie. A w kuchni miejsca na szafki jest na samej tylko jednej ścianie 350cm + kolejne 200cm na sąsiedniej. Nie licząc 260cm przy oknie. Wystarczy Obecnie mam 300 cm na całość + lodówka. Więc też będzie więcej i do tego spiżarnia. Z założenia nie chcieliśmy widzieć drzwi siedząc w salonie. Dlatego te od spiżarni są nawet za ścianą. Jedyne drzwi jakie się widzi to z poziomu jadalni łazienka i korytarz do strefy prywatnej. Goście nie muszą błądzić po prywatnych korytarzach.
Witam wszystkich forumowiczów!
Do tej pory przyglądałam się różnym pomysłom dot. rozplanowania pomieszczeń w tym projekcie.
Wrzucam swoją wizję podyktowaną ułożeniem działki tzn wjazd od południa.
Wszelkie komentarze i sugestie mile widziane.


[attachment=4142]
Rozkład ok Trochę szkoda że nie macie salonu od południa . Byłoby cieplej. Jadalnia jest zachód a salon północ. Zimą może być trochę smutno.
I przydałby się ewentualnie szafy wnękowe u dzieci. Można rozważyć zabranie 30cm z jednego pokoju na mijankę z tym drugim wtedy powstaną 2 wnęki 60cm i szafy były z głowy.
Przy 3 pokojach w tym projekcie to jest luzik.
Ja wymęczyłem wyżej 4 i widać że już trochę ciasnawo i trzeba iść na kompromisy. (Idealnie byłoby tam dorobić z prawej strony garaż i przerzucić tam kotłownie robiąc tym samym wiekszą kuchnie i jadalnie.)
W jakim programie robiony był ten plan?
Dzięki za sugestie, oczywiście wnęki w pokojach to super pomysł, ale wymaga zmiany całego projektu.
Ok, myślę dalej.
Program w którym robiłam projekt to homestyler, jest on darmowy po rejestracji.