Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Rozplanowanie pomieszczeń.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam Wszystkich Forumowiczów,

Chciałbym Wam przedstawić mój planowany układ pomieszczeń. Oczywiście wszystko wyjdzie w praniu, ale to jest tak jakbym to sobie życzył.

Ps. Oczywiście nie czepiajcie się zdjęcia, robione wszystko w paincie Wink


[attachment=4176]
bez sensu jak masz dzieci to będziesz żałował bo każde wejście do domu bedzie praktycznie przez salon czyli ciągly hałas i ktoś bedzie się kręcił i brak dostępu od wewnątrz do jednego pomieszczenia też niezbyt mądre. Łazienka sąsiaduje z dwoma sypialniami więc jak ktoś bedzie w nocy kożystał to bedzie hałas w pokojach.
Witam. Widzę że w kotłowni "stoi" piec a wejście do niej jest z zewnątrz, uwierz mi że setki razy będzie trzeba tam chodzić zanim się ogarnie to całe ustrojstwo Smile  Na ścianie przy kotłowni to łózka raczej nie stawiaj, może być słychać jakieś dźwięki ,szczególnie w nocy Smile Powiększyłbym wiatrołap bo i tak ten korytarzyk się marnuje Smile Poza tym spoko, układ zbliżony do kilku innych propozycji na forum. Powodzenia Smile
Witajcie
Chciałbym również przedstawić wam swoją wizje na wymarzony dom z dachem dwuspadowym Smile
nie ukrywam że jest to zlepek czyichś pomysłów które tutaj znalazłem.
Proszę o opinie i sugestie Smile
1. Wiatrołap z małą wnęką na szafę po lewej stronie.
2. Korytarz 
3. Korytarz z wnęką około 70 cm w którą będę może próbował wcisnąć schody zabiegowe na strych tak żeby cześć schodów przebiegała nad drzwiami do garażu.
4. Sypialnia nasza(rodziców) również z wnęką na szafę.
5. Pokój córki minimalnie powiększony względem pokoju nr 6 który będzie pokojem gościnnym czyli rzadziej używanym.
6. Pokój gościnny
7. Salon z dużymi drzwiami przesuwnymi lub otwieranymi w tradycyjny sposób wszystko będzie zależeć od ceny Smile
8. Jadalnia z oknem do samej podłogi 
9. Kuchnia
10. Łazienka
11. Mała spiżarka 
12. Druga mała łazienka w której będę chciał jakoś zmieścić prysznic, toaletę i umywalkę Big Grin
13. Garaż z 2 oknami jeśli szerokość działki na to będzie pozwalać Smile
14. Kotłownia + okno które jeszcze nie wiem gdzie będzieSmile

Osobiście układ uważam za niemalże idealny z jednym małym minusem a mianowicie wnęka w dużej łazience która powstała w skutek przesunięcia spiżarki nie bardzo mi się podoba:/
Spiżarkę przesunąłem gdyż chciałem uzyskać małą wnękę w tym wypadku 161x100 cm od strony salonu w którym będzie właśnie stała zieleń a na czas świąt choinka Smile

PS. Jeśli by się nie udało zmieścić schodów zabiegowych nad drzwiami do garażu to orientuje się ktoś czy jest możliwość zrobienia wymianu na dolnych częściach wiązarów np w jednej sekcji lub dwóch??
Cześć wszystkim

Po przebrnięciu przez wszystkie strony tego wątku postanowiłem stworzyć rozplanowanie pomieszczeń domu za "150 tysięcy", można powiedzieć, moich marzeń Smile
Jakie były założenia?
- wymiar domu  z projektu Łukasza
- wydzielenie stref dziennej i nocnej
- garaż w bryle budynku
- możliwie najmniejsza powierzchnia komunikacji uwzględniająca minimum przepisowe 120cm szerokości
- osobna toaleta i łazienka

Wielkość pomieszczeń nieznacznie odbiega od pierwowzoru, natomiast powierzchnia komunikacji zmniejszyłem z około 14,5m2 do 7,5m2.
Łazienka traci najwięcej z metrażu, ale brałem pod uwagę tzw. wygodne niezbędne minimum.

Garaż pozwala na wygodne zaparkowanie kombi segmentu D, np. Skoda Superb 3 generacji

Zależnie od rodzaju zastosowanego ogrzewania pozostaje nam do zagospodarowania całkiem niemała kotłownia

Zachęcam do oceny
Całkiem niegłupio wyszło.
Ludzie doklejali garaż, ale nie kojarzę, żeby wcześniej ktoś go wkomponował w bryłę.

Pomijam kwestię, czy jednostanowiskowy ma sens - kwestia gustu. Jednak zapachu spalin w tym przypadku bym się bał... podobno czuć je mocno, tymbardziej, że drzwi do garażu są blisko wielu innych pomieszczeń.
Kotłownia fajna, ale masz ją po najdłuższej przekątnej w stosunku do kuchni. Trzeba mądrze zaplanować CWU.
Był jeden taki projekt gdzieś w połowie wątku tyle, że były złe wymiary budynku (mierzone po zewnętrznej z ociepleniem) 

W kwestii zapachu, brałem to pod uwagę i znalazłem projekty, w których brakowało takiego "wiatrołapu" przy garażu, wyszedłem z założenia, że jest to dopuszczalne. Pozostaje kolejna kwestia, ile czasu będzie pracował silnik w zamknietym garażu. Otwierasz bramę, uruchamiasz i wyjeżdżasz.

Jeśli idzie o CWU to nie można go umieścić na poddaszu?
[attachment=4311]
Witam serdecznie,
po przeanalizowaniu całego wątku wrzucam swoją wersję rozplanowania pomieszczeń, wejście od strony północnej, brak kominka, wentylacja mechaniczna, ogrzewanie gazowe.
Nie jestem pewien czy w spiżarni (pomieszczeniu technicznym):
- jest sens robić drugi wejście z wiatrołapu
- zmieszczę kocioł gazowy, zasobnik, centrale wentylacji oraz chociaż jeden regał na krótszej ścianie na przetwory
Brak okien od strony wschodniej spowodowany planowaną wiatą na auto.
Taka moja wizja - teraz czas na skonsultowanie z osobami, które mają doświadczenie w temacie.
Witam
Bardzo podobny projekt do mojego z poprzedniej strony. 
Tam wymyśliłem dodatkowo w każdym pokoju miejsce na szafy lub garderoby no i był warunek żeby bardziej ukryć kuchnie (obecnie mamy otwartą na salon i jest ciężko utrzymać ciągle czystość)   i jednocześnie żeby w kotłowni mogła być np PC  (czyli by kotłownia była przy ścianie - bo brak gazu)   
Rozważam jeszcze zamianę łazienki  (która aktualnie jest sąsiadującą z salonem i jednym z pokoi ) na pokój biurowy. Tyle że oba pomieszczenia a zwłaszcza pokój były by mniej praktyczne. (pokój długi i wąski raczej będzie kiepski- akurat łazienka mogła by taka być no ale na pewno będzie ciszej i większa prywatność w łazience przy wiatrołapie)
Rzeczywiście, jakbyśmy się umówili Wink
Ja aktualnie planuje po dużej szafie w każdym pokoju, które przejęłyby funkcje garderoby. Co do wydzielenia kuchni to w moim projekcie również muszę rozważyć częściowe wydzielenie ściankami na szerokość mebli kuchennych, lub przeniesienie tak jak w Twoim - kotłownia przy ścianie zewnętrznej bo co do sposobu ogrzewania to jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji.
Co do łazienki i pokoju biurowego to zostawiłbym pierwotny układ, wolałbym móc kogoś przyjąć w biurze bez przechodzenia przez cały dom.
Dobry pomysł z pralnio - suszarnią.
Nie jestem pewien czy wiatrołap nie jest za mały.