Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Podniesienie terenu , Rodzaj fundamentu
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Cześć, chciałbym się was zapytać od czego zależy rodzaj fudamentu chodzi mi kiedy można robić ławy fundamentowe a kiedy można robić tradycyjny fundament prosto w gruncie?


Moje drugie pytanie brzmi, posiadam działkę 30+ary, i jest troszkę niżej niż u sąsiada i mam okazje nawiezienia ziemi i podniesienie terenu nawet do 30cm, czy to będzie mi przeszkadzać jeśli podniosę na wiosnę teren gdzie dom będzie stał a np za dwa lata będę robił fundamenty i cały dom?

Jeśli mogłby mi ktoś to dobrze wytłumaczyć bedę wdzieczny. Smile
Pozdrawiam  Smile
Ławy fundamentowe masz zawsze w projekcie. Nie ma takiego czegoś jak " lanie w grunt" to taki zwyczaj polskich fachowców z dawnych lat zależny od regionu. Nie możesz nawieść ziemi i po dwóch latach robić tam fundament. Można, ale wymaga to zagęszczenia . Jeżeli masz niżej to robisz fundament i murujesz odpowiednio więcej bloczków do góry(powyżej drogi). Póżniej nawozisz ziemię. To tak w dużym skrócie
(12.11.2019, 21:42)Gadzik97 napisał(a): [ -> ] tradycyjny fundament prosto w gruncie?

Tradycja partactwa...
To, że tak robią od XX lat i "domy stoją", to nie znaczy, że to poprawne.

Powinieneś wymurować wyższą ścianę fundamentową (uwzględnić przyszły poziom gruntu).
Jak masz dostęp do taniej ziemi, to ją zwieź na działkę, ale na hałdę. Niech leży i czeka. 
A jak zaczniesz budowę, to rozgarniesz ziemię.
Wewnątrz fundamentu piasek, a ziemia dookoła domu.
Tez dobry pomysl i chyba tak zrobie jak napisales ze wezme nawioze na wjazd tylko i z tylu holde nawioze i niech stoi, bo jakby nawet stala z 5 lat to nic sie jej nie stanie, przeciez koparka badz spychem i tak rozwiezie te ziemie.

Ale duzo dalej w Swietokrzyskim jest tak ze nie robia law z desek na fundament tylko wykopuja ponad metr i wlewaja i dopiero bloczkami , i sie zastanawialem czy to zalezy od mokrego gruntu czy cos
lenistwo. Wykop na 1m a zbrojenie gdzieś głęboko na samym dole. Nie wspomnę o poziomie takiej "ławy". Pożniej będa podkładać pod pierwszy bloczek żeby w miarę poziom zrobić. Już widziałem takich fachowców na budowie obok mnie, na jednej stronie 4 bloczki a po przeciwnej 5 Smile Najczęsciej takie wykopki są na glinie bo się nie obsypuje za bardzo
Heh to niezle, poki co fundamentow nie bede zalewal, bardziej mi chodzi o ta Ziemie ale skoro piszecie ze nie wolno tak robic, to raczej nawioze sobie na wjazd gdzie bd i z tylu bd ladowal wywrotki a kiedys pchne do przodu kolo domu
tak jak wyzej napisane , nasyp sobie na wjazd i podwórko a tam gdzie bedzie dom zostaw oryginał. Wyskoczysz kilka bloczków do góry a pozniej obsypiesz sobie na gotowo
I tak raczej zrobie, Dzieki ziomki za info i pomoc Smile
A nie można zrobić poziomu ław uwzględniając przyszły poziom gruntu po co murować kilka warstw więcej?
I co?
Okaże się, że teraz musiałby zrobić ławy w powietrzu, powyżej gruntu?
Można podnieść poziom działki - nazywa się to fachowo "wymiana gruntu".
Ale nie nawozisz "byle czego" i trzeba to porządnie zagęścić.
Stron: 1 2