Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: odgrom
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Cześć, w projekcie widnieje wpis, aby zrobić odgrom w postaci otoku z bednarki. Natomiast Łukasz wielokrotnie robił odgrom fundamentowy naturalny, spawając ze sobą pręty zbrojeniowe i bednarki. Jakie wy wybraliście rozwiązanie ? Czy po wspawaniu bednarki w pręty zbrojeniowe, wpuszczaliście ją pod styrodurem ściany fundamentowej czy na zewnątrz na styrudurze?? Czytam już 2h o tych odgromach i ile ludzi tyle opini. Sam skłaniam się ku odgromu naturalnego z uwagi na mniejsze koszta wykonania. Czy przy dospawaniu bednarki ze stali nierdzewnej również dochodzi do korozji galwanicznej?
to nie odgrom tylko uziemienie. Instalacje odgromową wykonuję się inaczej. Ja mam bednarkę przyspawana do zbrojenia i puszczoną po zewnętrznej stronie sciany fundamentowej pod styro. Do tego mam podlączony przewód ochronny .Pisze tutaj o bednarce przyspawanej w jednym miejscu tak jak w projekcie

sierzant

Lukas dobrze to opisał.U mnie bednarka wchodzi do pomieszczania
technicznego, do punktu kontrolnego, a stamtąd przewodem do
tablicy elektrycznej.
No tak, taka jedna bednarka to zwykły uziom. Ale odgrom można zrobić na parę sposobów i widziałem jak Łukasz na paru budowach robił odgrom fundamentowy naturalny łącząc ze sobą zbrojenie i wspawywał łącznie 5 Bednarek do prętów zbrojeniowych, 4 bednarki na zewnątrz ściany oraz jedna bednarka po wewnętrznej srronie ściany fundamentowej do uziomu. Dlatego też pytam bo w projekcie jest inaczej

sierzant

Sprecyzuj się o czym piszesz.
-odgrom (pioruny)
-uziom (prąd elektryczny)
Mniemam że pytasz o instalacje odgromową.
Niestety takiej nie posiadam.
Nie znam się na tym, ale zrobiłem tak, jak Łukasz na filmikach: 
4 bednarki przyspawane do zbrojenia (na zewnątrz ścian), w okolicach narożników budynków - do "piorunochronów".
1 bednarka przyspawana do zbrojenia (wewnątrz ścian) na potrzeby uziemienia instalacji. Tak dokładniej dałem 2, bo nie byłem pewny, czy rozdzielnię zrobię w wiatrołapie, czy kotłowni. Ta zbędna została wycięta przed zrobieniem posadzki Wink

Na tą chwilę piorunochronów nie robiłem, ale wiem, gdzie mam te 4 bednarki.
Uziemienie po pomiarach - OK.
No z tego co wczoraj wyczytałem z różnych źródeł te cztery bednarki w narożnikach to właśnie instalacja odgromowa fundamentowa naturalna, jest jeszcze instalacja odgromowa sztuczna gdzie wpuszcza się bednarka w zbrojenie oraz odgromowa otokowa, gdzie bednarke wraz ze szpilami umieszcza się w ziemi metr od domu.
Pytanie mam, czy wy w projekcie też mieliście zapis wykonania instalacji odgromowej w postaci otoku z bednarki 1metr od domu?