04.11.2016, 18:30
Witam. Jako, że po obudowaniu komina nie można było dostać na miejscu "czapki" na komin postanowiłem w wolnej chwili z dostępnych pod ręka materiałów wykonać taką płytę we własnym zakresie na wymiar.
Postanowiłem wykorzystać płytę osb na szalunek, która jest łatwa w obróbce i miałem akurat pod ręką. Po policzeniu jakiej wielkości powinna być płyta na komin zabrałem się do roboty.
Oczywiście w płycie pozostawiamy tylko otwór na kanał dymowy. Ja zostawiłem 22cm. Do płyty i tak będzie przykręcony na kołki szybkiego montażu "kominek" z kwasówki dołączonej do kompletu.
Po wycięciu płyty o potrzebnym wymiarze dociąłem boli szalunku aby ostateczna grubość płyty miała ok 8cm.
Przy płycie osb musimy nawiercać otwory pod wkręty z bokach szalunku, w innym przypadku wkręty pouciekają i będziemy się niepotrzebnie denerwowali i uszkodzimy część płyty. Po nawierceniu otworów reszta prac to chwila i mamy pewność, że płyta dojdzie do krawędzi podstawy nie pozostawiając żadnej szczeliny.
Po przykręceniu czterech boków szalunku musimy jeszcze skręcić je do siebie, dwa wkręty wystarcza w zupełności.
Szalunek otworu dymowego wykonałem z wiaderka, która miało 22cm średnicy. Po przyłożeniu i ustawieniu wiaderka w wyznaczonym miejscu odrysowana krechastanowiąca poziom górnej części płyty. Zaznaczona taśmą aby było precyzyjnie obcieta i po chwili miałem gotowy szalunek tracony otworu dymowego. Odciętą część przykręciłem do płyty stanowiącej dół szalunku pchełkami do stelaży CD60.
Płytę wykonałem po plus 2cm szerszą od zewnętrznych maksymalnych wymiarów obrobionej góry komina. Oczywiście płytę osadzamy na zaprawie cementowej do bloczka kominowego. Po ułożeniu zaprawy na wszystkich krawędziach bloczka kominowego nakładamy solidny pasek silikonu dekarskiego na górnej krawędzi listew, które stanowią wykończenie komina. Dopiero w tym momencie układamy płytę betonową i dobijamy do momentu aż usiądzie na silikonie, który wypcha na zewnątrz.
Samą płytę osobiście pomaluję na czarno materiałem bitumiczno kauczukowym typy "dysperbit".
Oczywiście płyta musi postać z tydzień po zdjęciu bocznych szalunków aby nabrać odpowiedniej wytrzymałości.
Oczywiście płyta musi postać z tydzień po zdjęciu bocznych szalunków aby nabrać odpowiedniej wytrzymałości.
Pozdrawiam.
Wykorzystane materiały:
- 7m pręta na zazbrojenie płyty (miałem tylko materiał 12 i 16mm żebro, więc postanowiłem wykorzystać 12mm) Później okazało się , że mam jeszcze 8mm żebro, ale było już po fakcie. Jeśli materiał będziecie Państwo organizowali specjalnie na płytę, śmiało można wykorzystać stal 6-8mm żebro.
- pół worka cementu
- 2 wiadra żwiru 8-16mm. (oczywiście żwir może być również drobniejszy, ale być musi, aby beton był odpowiednio mocny)
- ~ dwa wiaderka piasku
- płyta osb (ja miałem akurat osb pod ręka więc z tego materiału wykonałem szalunek) formatki 61x75cm, oraz docinane na boki. Tak naprawdę bez znaczenia jaki materiał wykorzystamy na szalunek, można drewniane dechy, płytę/sklejkę etc.. Najtaniej jednak kupić w Castoramie kawałek płyty osb, z której dotniemy również boki szalunku.
- garstkę wkrętów
- materiał z którego wykonamy szalunek tracony wewnętrznego otworu.
Koszt wykonania płyty to jakieś 70zł.