Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Wylewanie ławy fundamentowej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Z początkiem dnia okazało się, że energetyka robi jakąś większą robotę i brak prądu do godziny 14.00, a beton i pompa zamówione.

Zbrojenie do skończenia, do pocięcia sporo prętów etc... Generalnie nerwowy dzień. Pompa i grucha pojawiły się na horyzoncie w momencie jak wykonywaliśmy ostatnią czynność związaną z przygotowaniem całości do lania betonu. Mianowicie przymocowanie "elek" do trzpieni na lewej elewacji. L -ki na zakładzie 50cm.

4 narożniki wykonane na gotowo jako L-ki z prostej przyczyny, mniej pracy i łączeń w zbrojeniu. Przy tradycyjnym rozwiązaniu musimy się dobrze nagimnastykować aby dołożyć 16 L-ek na całości. Tutaj w tym rozwiązaniu te czynności odpadają. A na całej ławie mamy tylko 6 łączeń.

Wykop od górnej krawędzi na 40cm. 10cm miejsca na chudziaka. Chudziak zamówiony w ilości 2 m3, wystarczająco.
Betony z wyliczeń wyszło ok 7,4m3 Zamówione 8m3. Na spokojnie wtedy się pracuje bez zbędnych nerwów.
I proszę mi uwierzyć, że lepiej jak zostanie nawet i 0,5m3 betonu niż braknie. Pół metra to koszt ~100zł, a jeśli braknie to gwarantuje, że w bardzo szybkim i nerwowym tempie będzie trzeba brakujący beton kręcić ręcznie. Każdy kto przerobił tą gorsza sytuację wie co mam na myśli Wink

Kolejna bardzo ważna sprawa, to, że mimo najlepiej zaplanowanego dnia nie warto zamawiać betonu przez 100% ukończeniem prac przygotowawczych. Z przyczyn, na które nie mamy wpływu jak my wczoraj z przerwą w podstawie prądu robią się niepotrzebne problemy.

Beton wylany w 15 min, ściągnięty nadmiar, wyrównana powierzchnia łatą tynkarską i ławy gotowe.
Cześć. Pytanie jak długo może leżeć suchy beton w ławie fundamentowej zanim zostanie zalany B20 ? Oczywiście ubity i wyrównany. Zakładamy sytuację że nic się w tym czasie nie obsypie, ewentualnie czy opady deszczu by mu zaszkodziły? Mówię o sytuacji trwającej góra tydzień.
nic mu nie będzie, przy jakiś większych deszczach mogą Ci się szalunki obrywać... z betonem nic się nie stanie