Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: mdm
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
witam, w tym roku i przyszłym jeszcze można skorzystać z programu Mieszkanie Dla Młodych. Czy ktoś w was korzysta z tego programu? Czy projekt domu spełnia wymogi tego programu?
Byłem ostatnio na spotkaniu z przedstawicielem ,jeżeli rodzinę tworzą 3 os to dom może mieć max 100m2 ,ten niestety ma o 6 za dużo więc odpada chyba , że masz rodzinę 4 osobową wtedy dom może mieć max 110m wtedy nie ma problemu. Jedyne na co można liczyć to zwrot podatku za niektóre materiały budowlane do 60% wartości zapłaconego podatku. Kwestia jest taka czy to się opłaca ponieważ niektórzy nie wystawiają faktur po to by było taniej , sam spotkałem się z ofertami budowy domu gdzie wyglądało to następująco : z fakturą dom wybudujemy za 30 tys bez faktury za 24 tys
jestem singlem także do 3-ki dzieci i małżonki daleka droga. Z powodu tych 6 metrów sie nie kwalifikuje Sad
W 3 miejscach pytałem , kilka spotkań ma za sobą i wszyscy są zgodni 100m2 i nic więcej , kolega miał podobny problem i dogadał się z właścicielem/projektantem który mu poukrywał te 5 metrów które miał za dużo i się udało ale kwestia indywidualna ( nie budował z tej strony) i teraz ma dom 105 za mdm
przed chwila rozmawiałem z babką która zajmuje się mdm i powidziała mi, że można odliczyć vat od materiałów budowlanych, a większość materiałów na budowe bierze się z firm które wystawiaja faktury, także sądze że warto by było dogadać się z projektantem i ukryć te 6 metrów. Wnioski są przyjmowane na ten rok, gdzieś do końca stycznia a i można się zapisywać na przyszły rok.
kwestia czy projektant na to pójdzie i czy będzie miał gdzie to kryć, kwestia co się stanie jak wyjdzie że ukryłeś myślę że konsekwencje nie kończą się tylko na zwrocie dotacji
Dom "prawie" pasuje do założeń MdM'u. Zwracam uwagę, że nie wszystkie pomieszczenia wliczają się do metrażu kwalifikowanego (np. kotłownia):
[Obrazek: jak-obejsc-limity-w-programie-mdm-mieszk...lodych.gif]
Wg standardowego projektu powierzchnia użytkowa domu to 106,06 m2, przy czym kotłownia ma 5,19 m2. Zostaje więc 100,87 m2. A ten niecały metr można jakoś upchnąć (np. przez delikatne zmniejszenie pokoju przylegającego do kotłowni). Wystarczy powiedzieć architektowi adaptującemu, żeby dostosował projekt do wymagań MdM'u, a na pewno coś wymyśli.
Ja nie będę korzystał z tego programu, po moich przeróbkach wychodzi 112 m2 powierzchni kwalifikowanej.
dzięki michał, twoja wypowiedz dała nadzieję że może sie udać Smile
Z tego co ja się dowiedziałem, to jeżeli budujesz dom na własnej działce, to mdm się nie należy. Troche mnie to zdziwiło ale taka informacja od przedstawiciela podczas rozpytywania o kredyty hipoteczne
MDM na własnej działce nie da rady zrobić, ale można (jeśli projekt i rodzina się kwalifikują) wystąpić o zwrot VAT (tak jak to opisano wcześniej), wtedy nie musisz się nawet zgłaszać do programu, tylko jak już się wybudujesz idziesz do skarbówki wypełbiasz formularz i składasz go razem z fakturami. Można to zrobić tylko do 2018 roku.

Jest jeszcze inna opcja. Jak masz własną działkę, a chcesz kredyt z MDM, to idziesz do zaprzyjaźnionego dewelopera, on odkupuje od Ciebie działkę i buduje Tobie dom. Wtedy kwalifikujesz się na MDM.
Stron: 1 2