Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Jaka podłoga przy podłogówce?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam,
zamierzam w całym domu zrobić podłogówkę ogrzewaną gazem ziemnym.
O ile w kuchni, salonie, łazienkach i przedpokoju oraz ganku jestem zdecydowany na płytki, to zastanawiam się nad materiałem na podłogi w sypialniach.
Prawdą jest, że płytki lepiej przewodzą ciepło niż panele. Czy różnica jest jednak znaczna i czy realnie wpływa na oszczędności ogrzewania? Co do estetyki to za cenę porządnego panela można spokojnie kupić drewnopodobne, podłużne płytki.
Argument, że w sypialniach powinno być nieco chłodniej jest bez sensu, ponieważ to "nieco chłodniej' można uzyskać niższym zużyciem gazu w przypadku płytek.
Plusem płytek jest na pewno łatwość ich utrzymania/zmywania na mokro i wytrzymałość. Minusem dla niektórych - łazienkowy charakter sypialni.
Proszę o spostrzeżenia i ewentualnie jakieś wyliczenia co do kosztów ogrzewania.

Pozdrawiam
ja w sypialniach na 99% będę miał wykładzinę dywanową. Wychodzi najtaniej, jest ciepła i dobrze oddaje ciepło. Żona upiera się na drewnianą podłogę w salonie, ale to zobaczymy jak $$ pozwolą.
Są pokrycia (np. panele) dedykowanie do podłogi z ogrzewaniem.
Wykładzina to właśnie dobrze izoluje bo "jest ciepła". Ja tam do sypialni dam panele normalne. Przecież nic się im nie stanie jak będą miały temp 25 stopni. Nie ma co demonizować. Dużo więcej będą miały w lecie jak słońce przez szybe po nich poświeci, a skoro zwykłe mają to wytrzymać to ty bardziej nadadzą się na podłogówke. Jak już to lepiej kupić specjalne podkłady pod panele żeby się nie okazało że podkład dużo bardziej izoluje niż panel.
Raxon bardziej mnie zastanawia strata na ogrzewaniu. O wytrzymałość też bym się raczej nie martwił. 25 stopni na pewno im nie zaszkodzi. Odpowiednie podkłady pod panele to jasna sprawa. Nie zmienia to jednak faktu, że wydatki na ogrzewanie przy panelach są wyższe niż przy płytkach. Pytanie: o ile?
Tutaj masz fajny artykuł na temat ogrzewania podłogowego i drewna

http://galeria-parkietu.pl/drewno-na-ogr...odlogowym/
(08.03.2017, 15:30)klonu1988 napisał(a): [ -> ]Raxon bardziej mnie zastanawia strata na ogrzewaniu. O wytrzymałość też bym się raczej nie martwił. 25 stopni na pewno im nie zaszkodzi. Odpowiednie podkłady pod panele to jasna sprawa. Nie zmienia to jednak faktu, że wydatki na ogrzewanie przy panelach są wyższe niż przy płytkach. Pytanie: o ile?

Żeby osiągnąć taką samą temp podłogi na panelach jak dla płytek to trzeba puścić wodę o ok 1 stopień cieplejszą, a wiec dt większe o 1stopien. Jaka jest temperstra gruntu pod chudziakiem to nie wiem ale pewnie około 5 stopni, więc można założyć dla płytek dt wynosi 20 stopni a dla paneli 21. Da to większą stratę ciepła do gruntu gdzieś o ok 5%. Zakładam że strata do gruntu stanowi 20% całkowitej straty ciepła budynku, więc różnica to będzie ok 1% w kosztach ogrzewania czyli powiedzmy 15zł rocznie ale to przy założeniu wszędzie panele albo wszędzie płytki. Wiadomo że w łazienkach da się i tak płytki, we wiatrołapie to samo, w salonie też dużo osób daje płytki drewnopodobne. Sypialnie plus korytarz to ok 50m2 więc ile zaoszczędzimy dając tam płytki? Pewnie z 7 zł rocznie, no zawyżmy do 10zł nawet Smile Myślę że wielkiej różnicy to nie zrobiSmile
(08.03.2017, 09:21)klonu1988 napisał(a): [ -> ]Witam,
zamierzam w całym domu zrobić podłogówkę ogrzewaną gazem ziemnym.
O ile w kuchni, salonie, łazienkach i przedpokoju oraz ganku jestem zdecydowany na płytki, to zastanawiam się nad materiałem na podłogi w sypialniach.
Prawdą jest, że płytki lepiej przewodzą ciepło niż panele. Czy różnica jest jednak znaczna i czy realnie wpływa na oszczędności ogrzewania? Co do estetyki to za cenę porządnego panela można spokojnie kupić drewnopodobne, podłużne płytki.
Argument, że w sypialniach powinno być nieco chłodniej jest bez sensu, ponieważ to "nieco chłodniej' można uzyskać niższym zużyciem gazu w przypadku płytek.
Plusem płytek jest na pewno łatwość ich utrzymania/zmywania na mokro i wytrzymałość. Minusem dla niektórych - łazienkowy charakter sypialni.
Proszę o spostrzeżenia i ewentualnie jakieś wyliczenia co do kosztów ogrzewania.

Pozdrawiam
Teraz praktycznie wszystkie panele przystosowane są do ogrzewania podłogowego. Podobnie z deskami warstwowymi (barlineckimi). Niestety pod podłogówkę nie nadaje się lite drewno.

sierzant

Ja planuje oprocz lazienek wszedzie gres:
http://allegro.pl/gres-15x90-wloski-drew...86609.html
Czytałem kiedyś w Muratorze, że panele pod podłogówkę powinny być klejone, a nie układane w postaci podłogi pływającej na podkładach...
Stron: 1 2 3