Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Ława fundamentowa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Pyt. czy w ławie fundamentowej można pominąć suchy beton i dać na tej warstwie normalny beton towarowy z pompy? Cena suchego i mokrego jest prawie taka sama a nie trzeba się bawić w rozwożenie taczką, ubijanie, wyrównywanie itd. ? Czyli lejemy o te kilkanaście cm więcej betonu. Zdaję sobie sprawę że trudniej będzie oszacować dokładną ilość potrzebnego betonu, ale przy w miarę równym wykopie nie będzie to duży problem. Pyt. czy pod kątem technologicznym będzie OK ? Zbrojenie ułożyć można na bloczkach 12 cm co kilka metrów.
O ile pamiętam. To Pan Łukasz,mówił na swoich filmach tak.Idea,podsypki jest taka aby przy pierwszym kontakcie z ziemią cały zaczyn-mleczko nie wchłoneło się od razu w grunt.Poprawcie mnie jeśli się mylę.Suchy beton po wyschnięciu spełni taką samą rolę jak zwykły lany . Tak mi się zdaje.Ja mam teren gliniasty na mojej działce i fundament koparką będzie kopany.Póżniej wyrównam łopatami w wykop pójdzie,folia i będzie lany beton.
daj folie w wykop wtedy mleczko nie ucieknie ;D
Ogólnie jeśli nie chcesz się bawić w suchy beton to tragedii nie będzie. Wykładasz folią i jedziesz. Wink Suchy jedynie wzmacnia podłoże pod ławę ale nie spełnia tej samej roli co lany. To nie jest beton konstrukcyjny. Wylewając beton "mokry" bezpośrednio na grunt narażasz się na ww kontakt zaczynu z ziemią przez co zwiększa się porowatość a co za tym idzie zmniejsza wytrzymałość. Po prostu zaczyna pękać...
(10.05.2017, 20:19)deeropolskie napisał(a): [ -> ]Czyli bedziesz robic bez szalowania i suchego betonu? Dobrze rozumiem?

Tak.Dokładnie.Miałem robić szalunki ale dam sobie spokój ze względu na teren.Folia w wykop i beton.
(10.05.2017, 20:53)dzolek napisał(a): [ -> ]Ogólnie jeśli nie chcesz się bawić w suchy beton to tragedii nie będzie. Wykładasz folią i jedziesz. Wink Suchy jedynie wzmacnia podłoże pod ławę ale nie spełnia tej samej roli co lany. To nie jest beton konstrukcyjny. Wylewając beton "mokry" bezpośrednio na grunt narażasz się na ww kontakt zaczynu z ziemią przez co zwiększa się porowatość a co za tym idzie zmniejsza wytrzymałość. Po prostu zaczyna pękać...

Proszę nie mylić suchego betonu z chudym betonem. Pod ławami, stopami, płytami wylewa się chudy baton jako warstwę podkładową. Chudy ma konsystencję zbliżoną do konstrukcyjnego, jednak jego parametry wytrzymałościowe na ściskanie to C8/10. Suchy beton ( taki jaki wsypał Łukasz do szalunków w wykopach ) jest ok. 5 razy mniej wytrzymały od chudego ( ma ok. 1,5 Mpa na ściskanie ). Nie spotkałem się z praktyką aby pod elementy konstrukcyjne na gruncie układać suchy beton. Daje się go jako stabilizacja pod warstwy drogowe, kostkę brukową, krawężniki.
" Suchy beton ( taki jaki wsypał Łukasz do szalunków w wykopach ) jest ok. 5 razy mniej wytrzymały od chudego ( ma ok. 1,5 Mpa na ściskanie )"
Tu się nie zgodzę suchy beton to poprostu beton o konsystencji S1... beton w "gruszce" ma konsystencje S2,S3,S3,S4,S5.
Zamawiając beton "suchy, czyli o konsystencji S1 dostajemy mieszankę która po związaniu ma parametry jak w zamównieniu np. C8/10 czy C12/15. nic nie jest słabsze po prostu beton z gruszki np C12/15 o konsystencji S3 aby mieć odpowiednią wytrzymałość musi mieć np. 180kg cementu na m3, a taki sam beton tylko że "suchy (czyli S1)" C12/15 bedzie miał w składzie np 120kg cementu na m3. Różnica polega na ilości wody, im więcej wody w mieszance betonowej ( większe W/C) tym musimy dać więcej cementu aby osiągnąć tą samą wytrzymałość... dlatego beton o tej samej wytrzymałości tylko że suchy jest troche tańszy...

Beton suchy S1 zazwyczaj robi się do max C16/20. Mocniejsze już tylko z gruszki...


Wytrzymałość 1,5MPa to nie beton tylko mieszanka stabilizowana cementem... uzywamy np do podbudowy pod kostkę, lub na podbudowy drogowe...

Mamy stabilizację 1,5MPa, 2,5Mpa, 5MPa....(na piasku płukanym lub na pospółce) mocniejsze mieszanki określamy już jako chudy beton np C5/6 lub C8/10


A i pamiętam że na jednej budowie Łukasz zamawiał suchy beton z dodatkiem przeciwmrozowym.... do suchych betonów (S1) nie dodaje się takich dodatków ( i tak nie zadziałają poprawnie bo nie wymieszają się z zaczynem bo w suchym jest za mało wody), na betoniarni poprostu wpisuje się to na WZ i dolicza dodatkowe pieniądze...nawet jezeli ktos taki dodatek fizycznie doda to i tak bedzie on nie skuteczny... Dodatek przeciwmrozowy to poprostu domieszka przyspieszająca wiązanie cementu... w Betonie "gruszkowym" >S2 taki dodatek już zadziała...
Wykopałem zaszalowaną ławę na 40 cm, jest tak zbite podłoże i boki wykopu że jak wylałem szklankę wody to stała pół godziny, prędzej wyparowała niż wsiąknęła. teren masakrycznie twardy że bez kilofa nie dałbym rady. Teraz pytanie czy faktycznie trzeba dawać 10 cm suchego na spód czy można go pominąć ? Suchy beton 260 zł /m3, beton B20 lany z gruchy 209 zł/m3. Taniej i bez potrzeby ubijania i wyrównywania suchego. Pytanie czy przy tak nieprzepuszczalnym gruncie można pominąć suchy beton i wylać całość ?
Daj folię na spód  i lej z gruchy.
(20.09.2017, 19:41)enter17 napisał(a): [ -> ]Wykopałem zaszalowaną ławę na 40 cm, jest tak zbite podłoże i boki wykopu że jak wylałem szklankę wody to stała pół godziny, prędzej wyparowała niż wsiąknęła. teren masakrycznie twardy że bez kilofa nie dałbym rady. Teraz pytanie czy faktycznie trzeba dawać 10 cm suchego na spód czy można go pominąć ? Suchy beton 260 zł /m3,  beton B20 lany z gruchy 209 zł/m3. Taniej i bez potrzeby ubijania i wyrównywania suchego. Pytanie czy przy tak nieprzepuszczalnym gruncie można pominąć suchy beton i wylać całość ?

U mnie teren identyczny (glina) i lałem bezpośrednio w ziemię. Wylane było troszeczkę wyżej i wszystko jest ok.
Stron: 1 2