Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: ETAP VII , VIII i IX - CZYLI IZOLACJA PIONOWA, OCIEPLENIE ORAZ ZALANIE STROPU
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witamy   Cool  

W ostatnim czasie nasze prace poszły trochę do przodu. Wykonaliśmy izolację pionową z podłoża gruntującego oraz z trzech warstw dysperbitu. Następnie został przyklejony na pianę (klej Tytan EOS) Styrodur gr.8cm (wybraliśmy go ze względu na niską nasiąkliwość wilgoci oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną). Ułożyliśmy również strop nad naszą piwnicą oraz wylaliśmy dodatkową stopę, na której wymurowaliśmy słup podtrzymujący jego niepodpartą krawędź. Kolejną naszą czynnością było przygotowanie oraz założenie zbrojenia na wieńce oraz dodatkowe zbrojenie łączące dolny wieniec z górnym w miejscu, w którym będzie okno narożne. Celem takiego działania było zwiększenie sztywności górnego wieńca. W ostatnią środę udało się nam zalać strop i  wieniec.  Big Grin
 
Obecnie wykańczamy ocieplanie oraz przygotowujemy teren pod wysypkę piachu do wnętrza budynku tj. obsypujemy ścianę w celu umożliwienia bliższego podjazdu wywrotki tak aby mogła rozładować piach do środka (część nie podpiwniczona).

Poniżej kilka zdjęć z postępów Wink

[attachment=1045]
[attachment=1046]
[attachment=1047]
[attachment=1048]
[attachment=1049]
[attachment=1050]
[attachment=1051]
[attachment=1052]
[attachment=1053]
[attachment=1054]
[attachment=1055]
[attachment=1056]
[attachment=1057]
[attachment=1058]
Szkoda - nie szkoda... jak kto lubi;D My chcieliśmy mieć też wejście z wnętrza budynku bo "prawa Maruphiego" działają ;] i potrzeba skorzystania będzie zapewne zawsze gdy pogoda nie będzie sprzyjać hehe;] ale też trzeba pamiętać że zyskaliśmy miejsca podpiwniczając budynek, wiec poświęcenie kilku m2 na klatkę schodową już nie stanowi problemu. W piwnicy będzie też warsztat podręczny , miejsce na weki ,oraz warzywa z działki i potrzebny będzie czasem szybki dostęp. Schody na zew. będą skierowane w stronę sypialni wiec po przeciwnej stronie jak wejściowe.
Sama klatka schodowa będzie troszkę mniejsza od pierwotnego pomieszczenia kotłowni na rzecz sąsiadującego pokoju, więc nie ma aż tak dużej straty.

Dziękujemy i też pozdrawiamy ;] oraz zapraszamy do odwiedzin jeśli ktoś zainteresowany. Tylko jeszcze za dużo nie ma co oglądać - dopiero jak ściany pójdą w górę ;]

Jeszcze kilka dopowiedzeń odnośnie naszego postu:

- izolacja przeciw wilgociowa jest typy lekkiego ze względu na piaszczystość terenu oraz bardzo niski poziom wod gruntowych.
- Styrodur (XPS) w pierwotnej wersji miał być pokryty klejem i siatką jednak po zasięgnięciu informacji z literatury internetu zrezygnowałem ( m.in producent zastosowanego styrodury nie zaleca takiego rozwiązania w przypadku gdy występuje jedynie wilgoć naturalna gruntu.[Obrazek: cleardot.gif])
http://www.ursa.pl/pl-pl/produkty/ursa-x...azowy.aspx
- siatka i klej będzie jedynie w strefie cokołowej tzn. części wystającej ponad poziom gruntu i kawałek poniżej.

Tak przy okazji:
-Trzeba będzie uprzednio przygotować powierzchnię styroduru (XPS) tarką gdyż zaprawa klejowa nie będzie się trzymała śliskiej powierzchni.
Wiem bo z początku ( ktoś uparł się że robimy na zaprawę...) no i trzeba było zrywać a raczej odkruszyć z resztek zaprawy uprzednio odwarstwione kawałki styroduru no i przykleić tak jak chciałem od początku na piankę "TYTAN EOS" lekcja na przyszłość ;]
Idzie bardzo szybko i bez problemowo trzyma się jak należy do tego ze względu iż jest to piana poliuretanowa stanowi dodatkową barierę ciepłochronną - czyli jak by grubszy styrodur.
-  Jako ostatnią warstwę daję jedynie folię budowlaną na zew. i wew budynku.
(18.06.2017, 15:19)deeropolskie napisał(a): [ -> ]Wittam! Ladnie idzie wam robotka, zastanawia mnie fakt ze nie szkoda wam  miejsca na schody do piwnicy w  tym malym domku majac drzwi z zewnatrz, przy dzisiejszych piecach w deszcz niie trzeba isc piecyk sobie sam podaje. Pozdrawiam i kibicuje 1.0 dla was

Witam,

A mnie właśnie ciekawi ten temat, tym bardziej, że wykonanie piwnicy, nawet pod całym budynkiem jest najprostszą formą zaangażowania własnych sił i środków (sposób gospodarczy) w całym przedsięwzięciu. Mniej obawiam się prac "ziemnych", wieńca i stropu nad piwnicą niż budowy wyżej.

Do Leszek85 - zaprezentuj proszę rysunek zera, tak by można zobaczyć klatkę schodową w układzie pomieszczeń.
Kotłowni spodziewam się w piwnicy.

Dopuszczalne zmiany w projekcie - wg. katalogu zgód - dopuszczają  dla piwnicy wysokość 50 cm ponad poziom gruntu.
Na zdjęciach zauważam drzwi normalnej wysokości. Rozumiem, że to jest uzgodnione w adaptacji projektu.
Piwnica prawie na całej wysokości będzie w gruncie ( niewielki cokół pozostanie nad gruntem) , wiec drzwi również będą automatycznie poniżej poziomu gruntu. Na razie wszystko jest odkryte w celu łatwiejszego dostępu ( m.in do murowania ścian, położenia styropianu, warstwy izolacji itp.) ale niedługo po wymurowaniu schodów i muru oporowego wszystko zostanie zasypane.
Załączyłem pierwotny układ pomieszczeń, ale zaszło wiele zmian. Jednak nieistotnych z punktu widzenia prawa budowlanego, które nie muszą być zgłaszane, jedynie pod koniec budowy zostanie to odnotowane w dzienniku czy jakoś tak ;]
Wprowadzone zmiany: dodatkowe - widoczne drzwi zewnętrzne, przesuniecie i skrócenie ściany działowej , rezygnacja z okien.

[attachment=1088]

Przy okazji wrzucę schemat aktualnego rozłożenia poszczególnych elementów.
A tak wygląda aktualna struktura piwnicy:

[attachment=1094]