Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Przekształcenie działki z rolnej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam!

Powoli myslimy o  budowie, własnie z tego projektu.

Możemy dostać działkę od teściów, a raczej kawałek pola, ma ktoś doświadczenie z przekształceniem ziemi rolnej na działkę budowlaną?

Przybliżone koszty, czas?

W koło są domki, woda, prąd,  gaz praktycznie w granicy działki (u sąsiada obok)
(06.08.2017, 15:33)mariop4 napisał(a): [ -> ]Witam!

Powoli myslimy o  budowie, własnie z tego projektu.

Możemy dostać działkę od teściów, a raczej kawałek pola, ma ktoś doświadczenie z przekształceniem ziemi rolnej na działkę budowlaną?

Przybliżone koszty, czas?

W koło są domki, woda, prąd,  gaz praktycznie w granicy działki (u sąsiada obok)
JEŻELI DZIAŁKA GRANICZY Z ZABUDOWANIAMI MIESZKALNYMI TO NIE MUSISZ PRZEKSZTAŁCAĆ DZIAŁKI NA BUDOWLANĄ TYLKO ZŁÓŻ DO GMINY WNIOSEK O WARUNKI ZABUDOWY(CZAS OK 2 MIESIĄCE).
JEŻELI DZIAŁKA ROLNA JEST WIĘKSZA NIŻ 30 ARÓW TO ZNOWU NIE DOSTANIESZ KREDYTU, JA MAM TAKĄ SYTUACJĘ. MUSZĘ PODZIELIĆ SWOĄ DZIĄLKĘ NA 2 MNIEJSZE.
w chwili obecnej jest to calosc ok 3h
z tego chccemy wydzielic max 1000m2

czyli jak wydzielimy te 1000m2, wystarczy ze udam sie z wnioskiem o warunki zabudowy?
czy moge to zrobic przed podzialem?
(06.08.2017, 16:31)mariop4 napisał(a): [ -> ]w chwili obecnej jest to calosc ok 3h
z tego chccemy wydzielic max 1000m2

czyli jak wydzielimy te 1000m2, wystarczy ze udam sie z wnioskiem o warunki zabudowy?
czy moge to zrobic przed podzialem?

JAK MASZ CZAS TO SOBIE NAJPIERW PODZIEL A PÓŻNIEJ PRZYSTĄP O WARUNKI ZABUDOWY. Z TEGO CO WIEM TO MOŻESZ PRZYSTĄPIĆ O WARUNKI ZABUDOWY PRZED PODZIAŁEM I WE WNIOSKU ZAZNACZYĆ PODZIAŁ DZIALKI NA MAPCE. NAJLEPIEJ JAK UDASZ SIE DO GMINY I TAM DOWIESZ SIĘ KONKRETÓW, CO GMINA TO INNA INTERPRETACJA PRZEPISÓW.
mariop4 prosze opisz mi sytuacje z tym kredytem jaka wielkosc dzialki. I dlaczego jest problem???
(06.08.2017, 18:03)Sapus23 napisał(a): [ -> ]mariop4 prosze opisz mi sytuacje z tym kredytem jaka wielkosc dzialki. I dlaczego jest problem???

Witam. 
Ustawa określająca zasady obrotu nieruchomościami rolnymi uchwalona w kwietniu 2016 r. jednym zapisem wprowadzonym do aktu o księgach wieczystych i hipotece znacznie utrudniła życie kredytobiorcom. Banki, do których wpływały wnioski o kredyt na sfinansowanie budowy domu na działce rolnej, nie mogły ustanowić odpowiedniego zabezpieczenia hipotecznego. Problem dotyczył kwoty wpisywanej do księgi – ustawa stanowiła, że suma hipoteki nie może przewyższać wartości rynkowej nieruchomości ustalonej na dzień ustanowienia hipoteki.
Jednym słowem jeśli ktoś ma działkę wartą 50 tys. zł a chce wybudować dom, to potrzebuje 200 tys. zł a Bank może wpisać wartość hipoteki w wysokości 50 tys. zł, więc nie mógł pożyczyć 200 tys. zł. Problematyczny zapis usunięto z ustawy w nowelizacji uchwalonej 6 lipca 2016 roku. I już od 16 sierpnia banki ponownie mogły udzielać kredyty osobom, które chciałyby wybudować dom na działce rolnej.

W przypadku dużej działki, powyżej 3 tys. m kw. sprawa jest zupełnie inna i wiadomo, chodzi o pieniądze. Pieniądze banku oczywiście Smile  można na takiej działce (powyżej 30 arów) ustanowić hipotekę, ale ustawa ogranicza możliwość sprzedaży takiej działki.  I dotyczy to banku, który jeśli w przypadku zaprzestania spłaty kredytu chce sprzedać działkę, to w pierwszej kolejności musi ją oferować rolnikowi. !!!  Ten tymczasem może oferować mniejsza cenę, i bank boi się, że nie odzyska swoich pieniędzy. A to oznacza, że w dalszym ciągu trudno będzie uzyskać kredyt w przypadku działek powyżej 3 tys. m kw. Trochę to przydługawe ale zdaje się temat wyczerpuje. Smileozdrawiam
Po pierwsze jeśli występujesz o warunki zabudowy to robisz to na konkretna działkę. Jeśli podzielisz i będzie inny numer działki to już chyba warunki nie obowiązują. Do warunków przeważnie chcą zapewnia od dostawców mediów. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na warunki to w moim przypadku jest to już prawie 3 miesiące i ma potrwać jeszcze półtora...
"Do warunków przeważnie chcą zapewnia od dostawców mediów"
Niczego nie chca,powiem wiecej do pozwolenia tez nie chca,
chyba ze jakies zryte starostwo
Musisz mieć pismo od dostawcy mediów że sa warunki do podłączania ci prądu, wody, kanalizacji itd ..
mrlukasz litosci:
od 28 czerwca 2015 r., zniesiony został obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych.

W tym miejscu należy zauważyć, że od dnia 28 czerwca 2015 r. (dnia wejścia w życie ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw; zob. art. 1 pkt 12 lit. a tiret pierwszy) ustawodawca zniósł obowiązek dołączania do projektu budowlanego oświadczeń właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych (do dnia 28 czerwca 2015 r., zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 3 lit. a pr. bud., projekt budowlany musiał zawierać, stosownie do potrzeb, wskazane wyżej dokumenty).
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że w toku postępowania przed właściwym organem administracji architektoniczno-budowlanej poza zainteresowaniem tego organu pozostają kwestie związane z wydaniem warunków przyłączenia, czy zawarciem umowy o przyłączenie, a tym bardziej kwestie związane późniejszym wykonaniem przyłączy (np. kwestia zgody na podłączenie projektowanej inwestycji, do infrastruktury technicznej objętej współwłasnością inwestora i innych podmiotów, które na tym etapie nie wyrażają na to zgody).
Stron: 1 2