Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Pompa Ciepła LG 9kW Therma V
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
(02.11.2017, 13:35)qwerty napisał(a): [ -> ]kolego gregorrek sporo napisałeś i prze analizowałeś to co ktoś napisał ale..
Przy tekstach dotyczących energii chodziło o to że mając PC ludzie kombinują z taryfami prądu które sprawdzają się tylko w przypadku wspomnianego rygoru użytkowanie prądu. Bo w przeciwnym razie z jednej strony zaoszczędzą na prądzie PC a stracą na wyższej taryfie w dzień. Jak ktoś już tak przelicza to zwyczajnie bierze sobie jedną taryfę i nie musi kombinować z czymś uruchamianym tylko po 22
A teksty o zwracaniu się inwestycji chyba każdy tu rozumie nie jako zwracanie a jako całkowity koszt użytkowania w czasie. Ze względu na różny czas eksploatacji liczony od zainstalowania do konieczności wymiany liczy sie to zazwyczaj do śmierci danego kotła czy PC i dzieli na lata. Wychodzi wtedy roczny koszt nie związany bezpośrednio z opałem. Jak do niego dodamy roczny koszt opału (prądu, groszka czy peletu) to wyjdzie nam coś co możemy między sobą porównywać. czyli całkowity koszt posiadania takiego czy innego rozwiązania. Wtedy dopiero możemy powiedzieć że np. PC będzie o tysiąc czy dwa tysiące tańsza czy droższa ale za to ma takie czy inne zalety (bezosobowość czy coś jeszcze innego) I każdy sobie odpowie na pytanie czy stać go na takie czy inny luxus. Dlatego ważne dla każdego jest ile taka PC wytrzyma zwłaszcza że koszt zakupu takiego sprzętu to znaczna cześć kosztów eksploatacji.

przyład (ceny z kosmosu nie mające zapewne odbicia realnego ale pokazuje jak wypadało by porównywać)
PC  instalacja 25tys/wytrzyma 15lat =1660 rocznie  + co roku 1500 na prąd + ewetualnie jeszcze 500 zł do drzewa w kominku=3600
groszek instalacja 7 tys/wytrzyma 8lat =875zł + co roku 2000na opłał i prąd = 2875
pelet instalacja 10 tys/wytrzyma 10lat + 1000 co roku 2000 na opał i prąd = 3000
Wtedy dla takego przykładu można powiedzieć że np. dopłace kika stów rocznie do wygody i czystego powietrza albo nie stać mnie na to i ide w groszek czy gaz czy co tam jeszcze innego.
Wadą tego porównania są dwie niewiadome :
1.Ile dni będzie konieczność (o ile będzie )dogrzewania domu ogrzewanego PC w wielkie mrozy
2. Ile tak na prawdę wytrzyma nam dane rozwiązanie (o ile groszek już wiadomo bo jest od lat to pelet i PC jest nadal pewną nie wiadomą)

Dajac kable grzejne masz praktycznie wieczne ogrzewanie!! Koszt instalacji chyba najniższy ze wszystkich systemów grzewczych. Jak to liczyć?  Smile
Liczyć trzeba w corocznych rachunkach za prąd Smile
Ktoś tu pisał wyżej, że koszt ogrzewania pompą ciepłą to ok 1200PLN rocznie. Biorąc pod uwagę średnioroczny COP pompy na poziomie 3, grzanie czystym prądem będzie kosztowało 3600 PLN rocznie. Też nieźle, zakładając bardzo niskie koszty inwestycyjne. No i oczywiście więszkość w taniej taryfie.
Cytat:Myślałem, że masz na myśli dogrzewanie kominkiem - bo wcześniej o tym pisałeś.
A wiesz ile statystycznie jest w Polsce godzin w roku poniżej -15? Nie przytoczę dokładnie danych ale z tego co pamiętem ok 3-4 godzin rocznie - więc IMO sprawa pomijalna. I prosze mi to nie piasać, ze inaczej jest w Suwałkach a inaczej we Wrocławiu Smile
Miałem na myśli jakikolwiek sposób dogrzewania PC który generuje inne (w przypadku prądu droższe) koszty które trzeba doliczyć do eksploatacji dla porównania. Wcześniej była dyskusja o kominkach to napisałem o kominku ale skoro jest tak że można dogrzewać prądem to też jest jakiś koszt większy niż kominek zapewne.
Pokaż te dane co to niby jest 4 godziny w roku poniżej -15stopni. Bo nie chcę mi się w to wierzyć. Zimą zapewne jest kilka nocy ale i też dni gdzie temperatura spada poniżej tych 15 stopni a nie kilka godzin. (pamiętam kilkudniową walkę z akumulatorem jak były ostre mrozy) a co do Suwałk to każdy niech sobie sam te dni przeliczy dla swojego regionu bo nie każdy rejon tak samo zimny. Myślę że w takich Suwałkach będzie to i z tydzień -15. 
  A jaka jest wydajność albo inaczej jaka będzie temperatura w mieszkaniu przy minus 10 stopniach? Czy da sie uzyskać te 23stopnie? czy już przy minus 5  lub 10 powoli zaczyna się dogrzewanie prądem? Tak naprawdę najlepiej zapytać kogoś kto to posiada i przezimował już jedną czy dwie zimy. Z tym że zapewne te 2 lata temu były inne PC więc to też nie miarodajne.
Cytat:Dajac kable grzejne masz praktycznie wieczne ogrzewanie!! Koszt instalacji chyba najniższy ze wszystkich systemów grzewczych. Jak to liczyć?
Tak samo : koszt inwestycji przez ile lat będzie żyło plus roczny koszt eksploatacji. Wszystko da się porównać nie widze problemu.
(02.11.2017, 15:03)qwerty napisał(a): [ -> ]Pokaż te dane co to niby jest 4 godziny w roku poniżej -15stopni. Bo nie chcę mi się w to wierzyć. Zimą zapewne jest kilka nocy ale i też dni gdzie temperatura spada poniżej tych 15 stopni a nie kilka godzin. (pamiętam kilkudniową walkę z akumulatorem jak były ostre mrozy) a co do Suwałk to każdy niech sobie sam te dni przeliczy dla swojego regionu bo nie każdy rejon tak samo zimny. Myślę że w takich Suwałkach będzie to i z tydzień -15. 
  
Na szybko coś znalazłem. Ubiegłą zima było dużo mroźniejsza niż 2-3 poprzednie. I na wykresie zarówno dla Warszawy jak i Suwałk widać, że temperatura poniżej -15 była tylko przez 1 dobę. Niestety nie udało mi się tego rozbić na godziny - być może byłoby to zaledwie kilka godzin.
[attachment=1938]
[attachment=1939]
(02.11.2017, 15:03)qwerty napisał(a): [ -> ]
Cytat:Myślałem, że masz na myśli dogrzewanie kominkiem - bo wcześniej o tym pisałeś.
A wiesz ile statystycznie jest w Polsce godzin w roku poniżej -15? Nie przytoczę dokładnie danych ale z tego co pamiętem ok 3-4 godzin rocznie - więc IMO sprawa pomijalna. I prosze mi to nie piasać, ze inaczej jest w Suwałkach a inaczej we Wrocławiu Smile
Miałem na myśli jakikolwiek sposób dogrzewania PC który generuje inne (w przypadku prądu droższe) koszty które trzeba doliczyć do eksploatacji dla porównania. Wcześniej była dyskusja o kominkach to napisałem o kominku ale skoro jest tak że można dogrzewać prądem to też jest jakiś koszt większy niż kominek zapewne.
Pokaż te dane co to niby jest 4 godziny w roku poniżej -15stopni. Bo nie chcę mi się w to wierzyć. Zimą zapewne jest kilka nocy ale i też dni gdzie temperatura spada poniżej tych 15 stopni a nie kilka godzin. (pamiętam kilkudniową walkę z akumulatorem jak były ostre mrozy) a co do Suwałk to każdy niech sobie sam te dni przeliczy dla swojego regionu bo nie każdy rejon tak samo zimny. Myślę że w takich Suwałkach będzie to i z tydzień -15. 
  A jaka jest wydajność albo inaczej jaka będzie temperatura w mieszkaniu przy minus 10 stopniach? Czy da sie uzyskać te 23stopnie? czy już przy minus 5  lub 10 powoli zaczyna się dogrzewanie prądem? Tak naprawdę najlepiej zapytać kogoś kto to posiada i przezimował już jedną czy dwie zimy. Z tym że zapewne te 2 lata temu były inne PC więc to też nie miarodajne.
Cytat:Dajac kable grzejne masz praktycznie wieczne ogrzewanie!! Koszt instalacji chyba najniższy ze wszystkich systemów grzewczych. Jak to liczyć?
Tak samo : koszt inwestycji przez ile lat będzie żyło plus roczny koszt eksploatacji. Wszystko da się porównać nie widze problemu.

Należałoby jeszcze dodać żywotność inwestoraSmile. Żyć to będzie wiecznie. Nawet w przypadku przepalenia się jakiegoś kabla (mało prawdopodobne) bądź jego mechaniczne jego uszkodzenie( np wiercenie wposadzcce-bardziej prawdopodobne) nie wymieniamy calej instalacji a jedynie odcinek uszkodzony i tyle.
(02.11.2017, 15:21)marcinur napisał(a): [ -> ]
(02.11.2017, 15:03)qwerty napisał(a): [ -> ]Pokaż te dane co to niby jest 4 godziny w roku poniżej -15stopni. Bo nie chcę mi się w to wierzyć. Zimą zapewne jest kilka nocy ale i też dni gdzie temperatura spada poniżej tych 15 stopni a nie kilka godzin. (pamiętam kilkudniową walkę z akumulatorem jak były ostre mrozy) a co do Suwałk to każdy niech sobie sam te dni przeliczy dla swojego regionu bo nie każdy rejon tak samo zimny. Myślę że w takich Suwałkach będzie to i z tydzień -15. 
  
Na szybko coś znalazłem. Ubiegłą zima było dużo mroźniejsza niż 2-3 poprzednie. I na wykresie zarówno dla Warszawy jak i Suwałk widać, że temperatura poniżej -15 była tylko przez 1 dobę. Niestety nie udało mi się tego rozbić na godziny - być może byłoby to zaledwie kilka godzin.

Podajesz bardzo dużo dni w bardzo małym wykresie więc na tą skalę tego nie widać za dobrze. Ale przyznam że myślałem że będzie dużo mroźniej
Poniżej dokładniejsze tabelki ze stycznia 2016 i 2017 tu każda kratka to 1 dzień
Można brać pod uwagę te wykresy, a ja pamiętam,że zeszłej zimy co najmniej 5 nocy było z temperaturą między -15 a -21.Wskazania z dwóch termometrów.
Łódź,nie Suwałki.
Nie jestem zwolennikiem węgla,ale nie dajmy się zwariować z pompami.
(02.11.2017, 16:07)qwerty napisał(a): [ -> ]Podajesz bardzo dużo dni w bardzo małym wykresie więc na tą skalę tego nie widać za dobrze. Ale przyznam że myślałem że będzie dużo mroźniej
Poniżej dokładniejsze tabelki ze stycznia 2016 i 2017 tu każda kratka to 1 dzień

Faktycznie trochę przesadziłem z zakresem temperatur. Ale z tych Twoich wykresów też wynika że maksymalnie 2-3 dni w roku są tak mroźne. No i też często taka temperatura nie jest przez całą dobę tylko powiedzmy między 4 a 7 rano.

Ale te naasze dywagacje nie zmieniają faktu, że współczesne pompy radzą sobie z niskimi temperaturami a całoroczne rachunki u praktyków są na niskim poziomie. Nikt tu jeszcze nie pochwalił się szczegółowym OZC, ale szacuję, że koszt grzania pompą i CWU nie przekroczą 1600-1800PLN, zakładając 4-osobową rodzinę.

(02.11.2017, 17:17)tomi8547 napisał(a): [ -> ]Nie jestem zwolennikiem węgla,ale nie dajmy się zwariować z pompami.
My po prostu spieramy się merytorycznie na argumenty Smile
Z ciekawości powiem Ci, że jakiś czas temu nie byłem zwolennikiem pomp ciepła. Tylko, że wtedy na rynku były tylko pompy z pionowym wymiennikiem gruntowym. Żeby było ciekawiej to ja osobiście zarabiam pieniądze projektując geologiczne odwierty pod wymiennik pionowy. Ale mimo to, nie znalzałem ekonomicznego uzasadnienia inwastycji, która kosztuje 50k PLN (sama kotłownia).
Zdanie zmieniłem wtedy, kiedy pojawiły się wydaje inwertorowe powietrzne pompy ciepła. Tutaj nakład inwestycyjny wg mnie jest porównywalny do gazu (20-22k PLN za kompletną kotłownię) a koszty ekspoloatacyjne blisko o połowę niższe.
Ja nie jestem przeciwnikiem pomp,ale trudno mi uwierzyć w to,żeby pompa"wzięła"rocznie prądu za 1500pln,gdy teraz mieszkając w bloku płacę za prąd 60pln/msc. czyli rocznie przeszło 700pln,a pompa ogrzewając wodę i powierzchnię 100mkw.zaledwie 150pln/msc.
Uwierzę jak zobaczę.Bardzo bym chciał,żeby tak było.Mam nadzieję,że Dominika się pochwali po sezonie.
No to spróbuję Cię przekonać inaczej. Ile wg Ciebie powinny wynosić rachunki za gaz do ogrzewania tego domu i CWU? 2500? 3000?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14