Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: moc pompy ciepła
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Nie no to że 3 fazy to chyba oczywiste.
Myślałem że dyskusja w pewnej chwili dotyczyła tego czy PC ma być kupiona 1 czy 3 fazowa (żeby był lepszy rozkład obciązenia) a nie czy do domu ma być 1 czy 3 fazy ale może coś żle ja zrozumiałem.
A jak to wygląda z pozycji samego przyłącza energetycznego? Czy to standardowa sprawa że będzie tam zabezpieczenie 32A pod PC Czy może trzeba będzie w energetyce załatwiać czy wykupić coś droższego , jakieś większe zapotrzebowanie na moc czy jak to się tam nazywa? Czy raczej z tej strony standardowe 3 fazy ?
To może ja się zagalopowałem ale na moje 3 fazowa pc powinna mniej prądu zjadać. Aczkolwiek to pytanie do montera. Sprawa zabezpieczenia to o ile dobrze pamiętam tyle ile dasz mocy przyłączeniowej tj ile KW chcesz takie ci zabezpieczenie główne wybiorą. Najlepiej wziąć jakiegoś elektryka do pomocy w pisaniu papierków do elektrowni
Czy jedno czy trzy fazowa mocy pobierze tyle samo. Nie płacimy za pobierany prąd tylko moc, bo prądu nie da się pobrać, on może tylko przepłynąć Smile Urządzenia 3-fazowe są efektywniejsze i stąd bierze się oszczędność. Poza tym te całe kupowanie mocy to bzdura. Już dawno powinni wprowadzić zasadę że do 100A kupuje się zabezpieczenie przedlicznikowe, a nie moc. Jeden weźmie 17kW a drugi 20kW. Zabezpieczenie przedlicznikowe te same ale za przyłącze 20kW policzą pewnie jakieś 400zł więcej mimo, że oba przyłącza kompletnie niczym się różnić nie będą. Nie wiem jak z opłatą abonamentową, ale podejrzewam że podstawa również będzie wyższa.
qwerty odnośnie zabezpieczenia to chodzi głównie o selektywność działania wyłączników. Jak będziesz miał przedlicznikowe 32A i postawisz w chacie pod PC 32A to jeżeli coś się wydarzy w instalacji do pompy lub w samej pompie wywali na 90% oba zabezpieczenia, chyba że do złącza z licznikiem masz 200m. Problem w tym że cała chata zostaje bez zasilania przez jedno urządzenie. Selektywność zabezpieczeń małych (takie same charakterystyki) na szybko to mnożnik 1,5-1,6 czyli zabezpieczenie selektywne z B16A będzie B25A. Taki układ gwarancji nie daje bo przy zwarciu i tak wszystko wywali ale przy uszkodzeniu urządzenia najpierw zadziała 16. Analogicznie dla B20 wychodzi B32 itd. Ogólnie nie ma co popadać w skrajnośći ale ja zawsze wszsytkim Klientom powtarzam, żeby brać te 17kW bo w domach ilość odbiorników z roku na rok rośnie.
Od 21kW w tauronie dostajesz zabezpieczenie przedlicznikowe 40A. Ja takie przyłącze wziąłem dla siebie. 14kW to mam teraz w bloku (3fazy) gdzie używam min indukcji i jest święty spokój i wszystko ma ręce i nogi. Mam też kumpla który wziął 6kW do domu jednorodzinnego (3 fazy) i jak żona pierze to jest przegląd co jest włączone bo wywala Smile))

Każdy powinien wziąć kartkę do ręki i policzyć odbiorniki w domu. Z roku na rok urządzenia są coraz bardziej prądożerne (np żelazko 2.75kW Smile) indukcja 7kW. Piekarnik 3kW. Laserówka 2.5kW i można wymieniać dalej
@MMichał o ile dobrze kojarzę z rachunków nie ma różnicy w abonamencie.
@graucho i ja tak polecam wziąć 21 i mieć to z bani raz że główne zabezpieczenie większe i można samą pompę na większym posadzić a dwa że kto wie czy za 10 lat syn na działce "warsztatu nie zbuduje" Wink
Witam. Czy ktoś posiada pompę ciepła w  naszym projekcie i użytkuje? Czy używał już zimą? Jakie są koszta prądu? Jaki model pompy i moc? Jaki koszt pompy z montażem. Przepraszam za tyle pytań ale ogrzewanie pompą bardzo mnie zaciekawiło ponieważ znajoma posiada i jest bardzo zadowolona troszkę mi opowiedziała o tym ale chcę się jeszcze usłyszeć opini z naszego forum. I czy moc przyłączeniową można  w każdym momencie zwiększyć? Bo mamy podpisaną na 13kw. Pozdrawiam
Ja słyszałem że lepiej rozważyć gruntową PC bo jest to efektywniejsze energetycznie (w gruncie stałe 10stopni na plusie
i sama sprężarka dzięki temu nie musi być wyżyłowana i pracować zimą na max swojej wydajności. Fakt dochodzą bardzo kosztowne odwierty i instalacje ale jest to podobno pewniejsze./bezpieczniejsze źródło niż powietrze. Czy ktoś robił takie porównanie między tymi PC w kontekście tego projektu ?
(21.10.2018, 10:51)Kiczka16 napisał(a): [ -> ].... I czy moc przyłączeniową można  w każdym momencie zwiększyć? Bo mamy podpisaną na 13kw.

Witam,
Tauron na swojej stronie podaje;
"Aby zwiększyć moc przyłączeniową, należy przejść przez proces przyłączenia do sieci tak, jak dla nowego obiektu. Opłata za przyłączenie pobierana jest za przyrost mocy przyłączeniowej. "
  Czyli jeszcze raz papierologia ta sama co przy nowym przyłączu.
Pozdrawiam i powodzenia.
(21.10.2018, 10:51)Kiczka16 napisał(a): [ -> ]Witam. Czy ktoś posiada pompę ciepła w  naszym projekcie i użytkuje? Czy używał już zimą? Jakie są koszta prądu? Jaki model pompy i moc? Jaki koszt pompy z montażem. Przepraszam za tyle pytań ale ogrzewanie pompą bardzo mnie zaciekawiło ponieważ znajoma posiada i jest bardzo zadowolona troszkę mi opowiedziała o tym ale chcę się jeszcze usłyszeć opini z naszego forum. I czy moc przyłączeniową można  w każdym momencie zwiększyć? Bo mamy podpisaną na 13kw. Pozdrawiam

idziesz do biura obsługi składasz papierek, płacisz za dodatkowe kilowaty, wołasz elektryka na wymianę zabezpieczenia i po problemie. 13 kw to zabezpieczenie 3x25A na dom wystarczy w zupełności z pompą ciepła łącznie.
Ja mam pompe ciepla juz drugi sezon 10kw 1 fazowa invertorowa i ma duzy zapas mocy a w domu salna . rodzina lubi po 23-24 stopnie i rachunki za prad w ubieglym styczniu i lutym gdzie bylo najzimniej mialem po 500zl na miesiac wraz z wszystkimi sprzetami w domu TV ,itp itd... Latem mam rachunki ok 300 zl ale mam 2 klimatyzacji ktore chodza przez wieksza czesc dnia .
Wg mojej wiedzy na ten dom spokojnie wystarczy 7-8kw.
Stron: 1 2 3 4 5