Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: moc pompy ciepła
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5
Cześć,

Jestem na etapie wyboru pompy. Dom standardowo wykonany z gazobetonu + styropian 15cm, okna 3-szybowe, wełna 30 cm na strop, 10 cm styropianu na podłogę, wentylacja grawitacyjna. Dom buduje się w Częstochowie. Planuję podłogówkę 100% + CWU dla 3 osób średnie zużycie ( wanna od czasu do czasu ). Temperatura w pomieszczeniach 21-22 stopnie.

Dostałem oferty od 3 firm i zaskakuje mnie moc dobranej pompy. Dwie firmy zaproponowały montaż pompy 5 KW jedna Samsung, druga Panasonic, a trzecia firma zaproponowała pompę Panasonic 12 KW Confused .
Dodam, że jedna z firm wydaje się profesjonalna, ponieważ przeprowadzili ze mną wywiad na temat izolacji itd, a następnie wysłali mi dość dokładne obliczenia wykonane w progranie Aquarea Designer na podstawie których dobrali pompę: Panasonic  WH-SDC05H3E5.

Na forum każdy pisze, że pompa 9kw jest odpowiednia dla budynku.

Proszę o porady, opinie i ewentualnie polecenie rzetelnej firmy ze śląska, która może mi taka pompę dobrać.
te firmy co proponują 5kW to sobie odpuść...
Jezeli ktos obliczyl ci zapotrzebowanie na 5kW to tak moze byc... chociaz wydaje sie malo przy zastosowaniu lichej izolacji i wentylacji grawitacyjnej... 12kW moze by bylo dobre jakby dom mial ze 130m takze cudaka co chce ci wcisnac 12kW od razu mozesz splawic.
W tym projekcie jeśli się nie myle jest piec na paliwo stałe 12kW Tylko nie pamiętam czy tam nie było 20cm styro na ściany i podłogi (wiadomo nie sama grubość świadczy o jakości izolacji)
A jak to się ma do kW przy PC? Powinno być porównywalne czy to zupełnie inne kW?
Kolego - witam
Na swoim terenie masz instalatora pomp firmy Nibe
Zadzwoń i porozmawiaj 508670260
Ja osobiście będę skłaniał się w kierunku Nibe.
(12.09.2018, 08:02)qwerty napisał(a): [ -> ]W tym projekcie jeśli się nie myle jest piec na paliwo stałe 12kW  Tylko nie pamiętam czy tam nie było 20cm styro na ściany i podłogi (wiadomo nie sama grubość świadczy o jakości izolacji)
A jak to się ma do kW przy PC? Powinno być porównywalne czy to zupełnie inne kW?
Inaczej. Bardzo dobry piec na paliwo stałe klasy 5 osiaga sprawnosc okolo 90% przy wysokiej jakości węgla i odpowiedniej regulacji pieca utrzymanego w odpowiednej czystosci itp.  Dlatego teoretycznie pompa 9 kw nie powonna ogrzać slabiej niz piec 12kw klasy 5. Chodzi o pompę w trybie monowalentnym. W trybie monoenergetycznym 7 kw pompa też wystarczy a resztę 2 kw dogrzeje sobie grzalką elektryczna w przypadku wiekszych mrozów.
5 kW to za mało. Tym bardziej, że masz grawitacyjną wentylację bez odzysku ciepła.  Z kolei 12 kW to już dużo. Choć może zależy od urządzenia.
Ja będę montował Panasonica T-CAP 9 kW 3F.
Przejrzyj też ten wątek.
Ja zakupiłem pompę ciepła firmy dimplex 6 kW. Rozmawiałem z przedstawicielem i wyliczył ze wystarczy.
(11.09.2018, 19:58)biszkopt15 napisał(a): [ -> ]Cześć,

Jestem na etapie wyboru pompy. Dom standardowo wykonany z gazobetonu + styropian 15cm, okna 3-szybowe, wełna 30 cm na strop, 10 cm styropianu na podłogę, wentylacja grawitacyjna. Dom buduje się w Częstochowie. Planuję podłogówkę 100% + CWU dla 3 osób średnie zużycie ( wanna od czasu do czasu ). Temperatura w pomieszczeniach 21-22 stopnie.

Dostałem oferty od 3 firm i zaskakuje mnie moc dobranej pompy. Dwie firmy zaproponowały montaż pompy 5 KW jedna Samsung, druga Panasonic, a trzecia firma zaproponowała pompę Panasonic 12 KW Confused .
Dodam, że jedna z firm wydaje się profesjonalna, ponieważ przeprowadzili ze mną wywiad na temat izolacji itd, a następnie wysłali mi dość dokładne obliczenia wykonane w progranie Aquarea Designer na podstawie których dobrali pompę: Panasonic  WH-SDC05H3E5.

Na forum każdy pisze, że pompa 9kw jest odpowiednia dla budynku.

Proszę o porady, opinie i ewentualnie polecenie rzetelnej firmy ze śląska, która może mi taka pompę dobrać.

Niezłych macie tam instalatorów... Jeśli ktoś do tego domu dobrał Ci Panasonica 5kW to chyba projektant-praktykant, który nigdy nie zamontował żadnej Pompy Ciepła. No chyba, że zamontuje Ci 5kW za cenę 9kW i po tygodniu nie będzie odbierał telefonów. Tragedia! Jeśli niektóre firmy instalacyjne już na samym początku mają problem z podstawowym doborem urządzenia to gdzie dalej, jak to ma działać? W takim razie nic dziwnego, że niektórzy piszą, że pompa ciepła powietrze-woda nie da rady ogrzać domu w zimę - bo jest źle dobrana. Propozycja 12kW to też lekkie przegięcie.
Pozdrawiam i proponuję szukać kolejnych instalatorów z Pana okolicy (tych 3 proszę sobie odpuścić).
(12.09.2018, 21:54)wind7 napisał(a): [ -> ]
(11.09.2018, 19:58)biszkopt15 napisał(a): [ -> ]Cześć,

Jestem na etapie wyboru pompy. Dom standardowo wykonany z gazobetonu + styropian 15cm, okna 3-szybowe, wełna 30 cm na strop, 10 cm styropianu na podłogę, wentylacja grawitacyjna. Dom buduje się w Częstochowie. Planuję podłogówkę 100% + CWU dla 3 osób średnie zużycie ( wanna od czasu do czasu ). Temperatura w pomieszczeniach 21-22 stopnie.

Dostałem oferty od 3 firm i zaskakuje mnie moc dobranej pompy. Dwie firmy zaproponowały montaż pompy 5 KW jedna Samsung, druga Panasonic, a trzecia firma zaproponowała pompę Panasonic 12 KW Confused .
Dodam, że jedna z firm wydaje się profesjonalna, ponieważ przeprowadzili ze mną wywiad na temat izolacji itd, a następnie wysłali mi dość dokładne obliczenia wykonane w progranie Aquarea Designer na podstawie których dobrali pompę: Panasonic  WH-SDC05H3E5.

Na forum każdy pisze, że pompa 9kw jest odpowiednia dla budynku.

Proszę o porady, opinie i ewentualnie polecenie rzetelnej firmy ze śląska, która może mi taka pompę dobrać.

Niezłych macie tam instalatorów... Jeśli ktoś do tego domu dobrał Ci Panasonica 5kW to chyba projektant-praktykant, który nigdy nie zamontował żadnej Pompy Ciepła. No chyba, że zamontuje Ci 5kW za cenę 9kW i po tygodniu nie będzie odbierał telefonów. Tragedia! Jeśli niektóre firmy instalacyjne już na samym początku mają problem z podstawowym doborem urządzenia to gdzie dalej, jak to ma działać? W takim razie nic dziwnego, że niektórzy piszą, że pompa ciepła powietrze-woda nie da rady ogrzać domu w zimę - bo jest źle dobrana. Propozycja 12kW to też lekkie przegięcie.
Pozdrawiam i proponuję szukać kolejnych instalatorów z Pana okolicy (tych 3 proszę sobie odpuścić).

Nie da się dobrać pompy ciepła ani stwierdzić czy będzie wystarczająca by ogrzać dany dom tylko na podstawie znanej kubatury i tego że " ktoś taka ma i jest zadowolony". Zbyt wiele jest czynników które należy wziąć pod uwagę jak choćby zastosowane materiały izolacyjne, zyski ciepła jawnego i utajonego, infiltrację powietrza, wentylację, położenie geograficzne, wietrzność, nasłonecznienie i inne specyficzne elementy istotne dla ogrzewania chałupy Smile  Jak damy za słabą pompę to szybciej prawdopodobnie padnie nam sprężarka bo jej czas pracy będzie znacznie wydłużony a jak damy za dużą pompę to sprężarka  będzie pracować krótko ale będzie sia często uruchamiać i też jej żywot się skróci, częste starty i naprężenia mechaniczne zrobią swoje.  Poza tym zapotrzebowanie na moc szczytową pompy występuje przez krótki czas  można założyć że są to 2-3 tygodnie w roku w zależności od wspomnianego wcześniej położenia geograficznego gdzie okresy te mogą być dłuższe.
Stron: 1 2 3 4 5