Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Alternatywa dla garażu - wiata przydomowa
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witajcie,

Celowo nie chciałem okien na jednej ze ścian, tym bardziej że ściana jest od północy gdzie najczęściej pada mało światła. Od początku myślałem nad wiatą przydomową, którą kiedyś mogę zabudować i zrobić garaż, małą komórkę na graty lub część otwartej wiaty zostawić np na suszenie prania. Na forum były już różne opcje czyli budowa garażu obok domu, budowa garażu przy ścianie z płaskim dachem lub przedłużenie całego dachu.

W linku przykładowa koncepcja:
--> https://sketchfab.com/models/f0f7ed23067...0807464ea7
1:1 moja koncepcja , miałem na etapie wiązarów to ogarnąć.
Nawet rozmawiałem z architektem że można by było teraz zrobić zgłoszenie na tą wiatę bez zmian w projekcie.
Jednak ze względu na bardzo napięty budżet zrezygnowałem na ten moment . Temat powróci pewnie przed dociepleniem Smile
@Szreder Wyjąłeś mi to z głowy mam tak samo i taką samą możliwość. Pytanie brzmi jak wyglądają pozwolenia na taką dostawkę bo będzie ona związana z budynkiem. Wielkie dzięki za rysunek fajnie wszystko widać na nim !
Jeżeli chodzi o pozwolenie to:
- w przepisach jest rozróżnienie: wiata i garaż. Nie ma wiaty garażowej dlatego jest tylko kwestia osobistego wykorzystania praktycznego. Więc wiata do 50m2 na działce z budynkiem mieszkalnym nie wymaga ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Wolnostojący garaż o powierzchni 25m2 wymaga zgłoszenia. Pomysł konsultowałem podczas adaptacji projektu i dokładnie tak mi powiedziała architekt, ponadto mogę taką wiatę postawić aż do samej granicy działki (kwestia sposobu zabudowy wiaty to inna sprawa).
- natomiast wiata na działce bez budynku mieszkalnego lub na działce nie przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, wymaga zgłoszenia.
@ Szreder Ok. to mi się wszystko o uszy obiło bo sam mam wiatę 4X6 Pytanie jeszcze jak jest z dołączeniem tego do budynku bo tu też są jakieś schody chociaż słyszałem o tym że połączyć wiatę dachem do stojącego budynku już można więc może taka wiata jest traktowana jak dach i wszystko można. A i dziękuje za info na temat odległości od granicy oj będę miał taką wiatę Big Grin na pewno
Nic nie słyszałem o problemach związanych z dołączeniem wiaty do budynku ;-)

Warto przeczytać artykuł:
--> https://muratordom.pl/ogrod/wiaty-i-alta...-4WcN.html
Witam bardzo fajny pomysł, ja dobudowałem garaz przed kotłownia i tez myslałem nad wiatą z boku garażu w przyszłości na kolejne auto Smile
(08.10.2018, 20:38)Ad_Zuz napisał(a): [ -> ]Witam bardzo fajny pomysł, ja dobudowałem  garaz przed kotłownia i tez myslałem nad wiatą z boku  garażu w przyszłości na kolejne auto Smile

A wrzucisz fotki?
Hejka.
Czytam przepisy i czy taką wiatę można postawić przy granicy działki? Żeby trzymać w niej samochód albo skład opału/drewna trzeba się odsunąć min 4 m. Możesz przybliżyć temat Szreder, bo napisałeś "Pomysł konsultowałem podczas adaptacji projektu i dokładnie tak mi powiedziała architekt, ponadto mogę taką wiatę postawić aż do samej granicy działki (kwestia sposobu zabudowy wiaty to inna sprawa)."?
Z góry dzięki
Już wyjaśniam.. Wiata to konstrukcja otwarta, nie posiadająca ścian zewnętrznych lub posiadająca ściany z maksymalnie trzech stron (dzwi garażowe to nie ściana), z zadaszeniem pełnym lub niepełnym. Wiata garażowa to dobre rozwiązanie, jeśli nie masz miejsca na budowę garażu..
Stron: 1 2