Budowa domu za 150 tys

Pełna wersja: Bufor ciepła + źródło energii
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Jest dużo tematów na forum odnośnie grzania. Większość idzie w PC lub w gaz. Niestety moja lokalizacja nie jest objęta nitką gazu, a w cud pomp ciepła po prostu nie wierzę. 

Z założeń lokalizacji zakładam jako rozsądną opcję kocioł na paliwo stałe z podajnikiem. Cały czas jednak szukam alternatywy która w ostatecznym bilansie wyjdzie korzystniej (ze względu na obsługę, koszty utrzymania, koszt paliwa)

Wymyśliłem sobie bufor np. 2000l ogrzewany prądem w taryfie nocnej która na dzień dzisiejszy w mojej lokalizacji
wynosi 0,1914 zł brutto za 1 kWh. Idąc dalej tą myślą można by doposażyć taki bufor w panele fotowoltaiczne.

Na stronie http://cieplowlasciwie.pl/ przeliczałem różne warianty, tak z grubsza 106 mkw (jak w projekcie), bk 24cm, ocieplenie ścian 20cm styropian grafitowy, ocieplenie dachu 30cm wełna, ocieplenie podłogi 15cm styropian. Wiem że to tylko kalkulacje i mogą nie odzwierciedlać w ogóle realiów, ale wynik po przeliczeniu przez taryfę nocną która nie jest uwzględniona w kalkulacji zrównał się z kwotą ogrzewania miałem który jest paliwem b.tanim. Nie wspominam już o dalszych korzyściach (przypuszczam) z rozbudowy układu o panele fv.

Mowa o ogrzewaniu podłogowym i CWU. Wg. mnie, jeśli w ogóle ma to sens, zyskuję banalnie prostą instalację grzewczą opartą o zbiornik wody z wężownicą, grzałkę i trochę elektroniki.

Pytanie do osób z większym doświadczeniem, w teorii wygląda to fajnie jak przedstawi się to w prawdziwym życiu?
Też w tą stronę myślę instalacja pv to nic trudnego. A za 15 czy 20 tyś to sobie 7kw paneli postawię samemu.
powyższa strona uwzględnia już chyba taryfe nocną 
cytat pod rocznym kosztem ogrzewania domu różnymi metodami :
"Cena prądu dotyczy strefy II ("nocnej") w taryfie dwustrefowej."
Wklepałem 15 grafitu na ściany 15 zwykłego na podłogę i 30 wełny na dach + 3 szyby przy 6 oknach 1 dużym przeszkleniu i 2 drzwiach balkonowych i nowych drewnianych drzwiach.
Do tego 23 stopnie zimą i 6 osób CWU (z zapasem dla gości)
Czy tylko mi wyliczenia kosztów wydają się nieco zaniżone ?
Tylko 1,4 tony ekogroszku na rok? lub 2 tony peletu?
Rozumiem że bufor jest po to aby nagrzać tanim prądem wode w nocy na cały dzień?
Tak założenie grzania tanim prądem w noc - woda na cały dzień. Wyniki traktuje z przymrużeniem oka, przemnożyłem je przez 1.5. W kalkulacji stawka za prad jest przyjęta na poziomie 0.3zł za 1kWh

[Obrazek: vUmeGXh.jpg]

[Obrazek: p1010936,k1ydwl-ibVOE6tCTiHtf.jpg]
Pompa 600zl rocznie? Kto wymyślił taką tabele?
No a jaka jest cena w II taryfie ? bo w pierwszej to ponad 0,6 Wcześniej porównałeś to do miału ale miałem wychodzi o tysiac zł taniej przy tej kalkulacji.
W 1 poście jest informacja, 0,1914 zł brutto za 1 kWh dla taryfy nocnej wg. stawek Tauron. Wg. kalkulatora zapotrzebowanie na prąd to ok 10k kWh na rok.

dodatkowo widzę że jest oferta walki ze smogiem i stawka nocna w wybranych godzinach jako 3 taryfa spada do nawet 15 groszy brutto. W temat trzeba by się zagłębić.
To pozostaje tylko ewentualny problem z awariami prądu w zimowe ciemne wieczory i noce No i ewentualny problem podrożenia cen co nas czeka już w przyszłym roku. Chyba takie grzanie czystym prądem trzeba by rozważać razem właśnie z fotowoltaiką czyli dla 10KW to bedzie jakies 25 tys + instalacja A ile kosztuje taki bufor 2000l z grzałkami ?
Sam bufor renomowanego producenta z 3 wężownicami jak na załączonym obrazie kilka postów wyżej ok 9 tyś zł brutto za 2000l. Nie widzę potrzeby tak dużej instalacji FV. Dodatkowym źródłem grzania mógłby być kominek (post wyżej) np. stosowany w weekendy. W przypadku braku dodatkowego źródła odpada koszt komina. Pytanie w jakim czasie taki zbiornik się nagrzewa i na jak długo jego akumulacja energii wystarcza. Instalacja FV o mocy 2kWp daje w przybliżeniu 2000 kWh rocznie, może to znacząco obniżyć zapotrzebowanie na grzanie bufora, ważne aby w elektronice była ustalona zależność aby cała energia z FV nie szła do elektrowni tylko na grzałkę. Koszt takiej FV to ok 10 tyś - część mogłaby zostać sfinansowana dotacją, w późniejszych etapach można ją rozbudowywać.
Jeżeli masz zamiar grzać tylko prądem i obliczasz że potrzeba go 10Kw to jako taka potrzeba jest aby ta instalacja docelowo była chyba jak największa bo z tego są realne oszczędności. Ja bym już patrzył na całe 10kw skoro i tak pożre to grzałka a jak nie to chociaż w domu będzie tani prąd. Rozpalanie kominka bo jest zimno to już nie moja bajka. Co najwyżej można rozpalić bo sa święta i miło przy nim posiedzieć. Licz instalacje żeby była samowystarczalna Lepiej to wtedy porównać z innymi . A posiłkowanie się magicznym kominkiem którego dodatkowej energii nie idzie w prosty sposób przeliczyć jest mało wiarygodne do obliczeń. W przypadku takiego bufora bałbym sie małej sterowalność takiego układu. Ciekawe czy ktoś juz coś takiego ma i w praktyce można zobaczyć bo te wszystkie teoretyczne strony to wydają sie mocno zaniżone w wyliczeniach.
Stron: 1 2