Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogrzewanie na podczerwień.
#21
Nie żebym się czepiał, ale bzdurne te obliczenia. Jak ktoś chce grzać prądem to rozsądniej będzie wybrać prąd dwutaryfowy. Wtedy mamy kWh za 30-35gr. Jeśli na ogrzewanie zużyjemy 5 MWh to zapłacimy za to 1600zł. Do tego CWU trzeba doliczyć i tu też rozsądniej będzie wstawić większy zbiornik żeby grzać tylko w taniej taryfie. Z tak małym zużyciem PC nie zwróci się nigdy.

Fotowoltaika jest "spoko", ale robiąc instalacje 10 kWp dostaniemy 80% czyli rocznie ok 8000kWh a i to od ustawy zależy bo to się może zmienić. Ile taka instalacja kosztuje? 40 tysięcy? To ja wole mieć licznik dwutaryfowy i płacić za prąd 2000 za CO plus CWU i ileśtam za prąd do TV. Wydaje mi się że to też nie jest tak że się nic nie płaci za prąd nawet jak zbilansujemy to PV. Przecież są opłaty stałe. Zanim się będzie na zero czyli po 15 latach to może się inwerter popsuć i jak to traktować jako inwestycje?

Robiąc ekogroch ma się syf w kotłowni, a grzejąc innym medium można sobie choćby pranie suszyć w kotłowni, a czy nie zrobią ekstra akcyzy na węgiel za jakiś czas to też nic nie wiadomo.
Odpowiedz
#22
Jest fajny arkusz do wyliczenia opłacalności, można wprowadzić wszystkie parametry i zobaczyć jak to wychodzi https://www.dropbox.com/s/b3guusebw8u3mw...4.xls?dl=0
Odpowiedz
#23
(12.03.2018, 18:01)Koval5891 napisał(a): Chodzi Wam o ten współczynnik produkcji energii do jej zużycia?
Myślę że podczerwień nie ma takiego współczynnika jak pompa ciepła ale na pewno ma lepszy niż grzanie opornikami. W ofercie ktorą dostałem na maty wyrażnie zaznaczyłem że chcę instalacje fotowoltaiczną na pokrycie prądu bytowego i na ogrzewanie - i to wyszło około 10KW.
To jest też duże ryzyko bo jak się coś popsuje w matach to trzeba zrywać KG albo posadzki w łazience czy kuchni. Jeżeli chodzi o instalacje podłogowego ogrzewania raczej bezawaryjna i tak jak mowicei zawsze mozna pozniej zmienic zrodlo na cos innego... Tylko że jeżeli po przeliczeniu wszystko wychodzi na plus dla podczerwieni człowiek się waha. Jeszcze 10 lat temu wybór byłby prosty - ekogroch Smile))

Też jestem zwolennikiem instalacji PV, ale wg moich obliczeń to 10kWp nie ma szans żeby pokryło prąd bytowy + ogrzewanie prądem (podczerwień lub maty) + ciepła woda. Instalacja PV 10kWp wystarczyłaby tylko na ogrzewanie ale tutaj też zaczynają się duże schody bo: 
1. co roku mamy delikatny spadek mocy (starzenie się paneli), a po pierwszym roku spadek ok 2-5% wydajności nominalnej
2. W lato nadwyżki energii oddajesz za darmo do sieci energetycznej, a zimą odkupujesz z opustem 80% (więc masz stratę 20% energii).
Jeśli chcesz wydać dużo kasy na początku i mieć później sytuację aby w skali roku rachunki za prąd wynosiły 0zł to musisz zamontować większą instalację niż 10kWp. Takie moje zdanie...
Odpowiedz
#24
Ok a wodna podlogowka i kociol elektryczny?
Odpowiedz
#25
(12.03.2018, 23:08)Koval5891 napisał(a): Ok a wodna podlogowka i kociol elektryczny?

Tak, jak napisał wcześniej Jarzyn - wodna podłogówka ma ogromną zaletę bo zawsze możesz do niej podłączyć każde źródło ciepła. 
Natomiast jeśli chodzi o kocioł elektryczny to montowałem kiedyś PC u klienta, który miał właśnie taki układ przez 3 lata podłogówka + piec elektryczny, domek miał parterowy ok 150m2 mówił, że ogrzewanie kosztowało go 8 tyś. rocznie i po 3 latach i tak zdecydował się na PC.
Odpowiedz


#26
A taka PC w porównaniu do takiego kotła elektrycznego ile mogła zjeść prądu w tym samym domu? Skoro mówicie że ogrzewanie elektryczne zuzywa 3xwiecej niż PC to wychodzi na to że koszt ogrzania domu taką pompą to bedzie okolo 3 tysiecy może 2.5?
Odpowiedz
#27
Dokładnie tak, dla średniej klasy pompy powietrze-woda podaje się COP=3. Jeśli faktycznie mówił prawdę, że wydał 8tyś za ogrzewanie piecem elektrycznym to przy "średniej klasy" pompie ogrzewanie powinno zamknąć się mu w kwocie 2666zł. Natomiast montowałem mu urządzenie z górnej półki, Panasonic T-CAP 9kW gdzie COP sezonowe będzie miał trochę wyższe niż 3, podejrzewam, że może być 3,2-3,5 więc równie dobrze mógł zejść z kosztami do kwoty 2285zł za sezon grzewczy. Pamiętajmy, że każdy budynek jest inaczej zaprojektowany/wykonany i ma inne zapotrzebowanie na ciepło co bezpośrednio przekłada się nam na zróżnicowane koszty ogrzewania.
Odpowiedz
#28
(13.03.2018, 17:47)wind7 napisał(a): Dokładnie tak, dla średniej klasy pompy powietrze-woda podaje się COP=3. Jeśli faktycznie mówił prawdę, że wydał 8tyś za ogrzewanie piecem elektrycznym to przy "średniej klasy" pompie ogrzewanie powinno zamknąć się mu w kwocie 2666zł. Natomiast montowałem mu urządzenie z górnej półki, Panasonic T-CAP 9kW gdzie COP sezonowe będzie miał trochę wyższe niż 3, podejrzewam, że może być 3,2-3,5 więc równie dobrze mógł zejść z kosztami do kwoty 2285zł za sezon grzewczy. Pamiętajmy, że każdy budynek jest inaczej zaprojektowany/wykonany i ma inne zapotrzebowanie na ciepło co bezpośrednio przekłada się nam na zróżnicowane koszty ogrzewania.

Tak właśnie wszystko zależy od ocieplenia i systemów w budynku (np reku + GWC). Np jeżeli chciałbym wybudować projekt domu za 150 tyś w standardzie pasywnym (wiem! wtedy nie bedzie to juz dom za 150 tylko troche droższy) to montowanie pompy 9kw bedzie bezsensowne. Wtedy przydałaby sie pompa np 5kw. Czy takie są? Pytam bo jakiś czas temu sprawdzałem i chyba 9kw to najmniej..
Odpowiedz
#29
Wystarczy wpisać w google pompa ciepła 5kw, 7 kw itd
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#30
No i się zaczęło, podczas wyszukiwania wpadłem na pompy resublimacyjne, ktoś coś wie? Smile
Odpowiedz
Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu