Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zbrojenie ław fundamentowych
#11
(19.02.2018, 16:58)retronora napisał(a): Z innej beczki, kupował ktoś gotowe strzemiona fi6? Myślę właśnie czy aby nie kupić gotowych, tylko kwestia policzenia co się bardziej opłaca. Jeśli ktoś kupował i ma dobre źródło prosiłbym o info.

Ja kupowałem i wyszło taniej, wroclaw.
Małymi krokami, ale do przodu :-)
Odpowiedz
#12
(19.02.2018, 16:58)retronora napisał(a): Z innej beczki, kupował ktoś gotowe strzemiona fi6? Myślę właśnie czy aby nie kupić gotowych, tylko kwestia policzenia co się bardziej opłaca. Jeśli ktoś kupował i ma dobre źródło prosiłbym o info.

na ławę robiłem sam, a na wieniec kupowałem.
Kupowane wyszły taniej
Chociażby to, że odpadu nie ma i nie tylko
Odpowiedz
#13
Jakiego odpadu? Drut mozna obliczyc do 1cm.
Odpowiedz
#14
Możesz mieć odpad.
Dla przykładu:
Mam w projekcie strzemiona w fundamencie 30x30 cm.
Więc muszę pociąć pręt na odcinki 130 cm.
Z pręta 6m wyjdzie mi 4 sztuki i zostaje kawałek 80 cm.
Teoretycznie odpad. Ale z części z nich zrobię strzemiona na trzpienie 17x17 cm (potrzebny odcinek 78 cm) Wink

Dlatego ważne jest, żeby nie sumować mb, tylko od razu zaplanować jak wyciąć odpowiednie odcinki z prętów 6 mb, by zostało jak najmniej odpadu.
Chyba, że ktoś kupi pręt w kręgach...
Odpowiedz
#15
Dlatego wlasnie pisze ze to mozna obliczyc. Ja gialem wszystkie, ale jak kto woli i ile czasu mam
Odpowiedz


#16
W projekcie mamy strzemiona na ławę 30x20cm, ja mam zwiększoną ławę w adaptacji do 60x40cm więc strzemiona 30x30, szukałem informacji odnośnie dobierania wielkości strzemion do ławy i zazwyczaj powtarzane jest, że szerokość strzemion nie powinna być większa niż szerokość stawianej później na ławie ściany. Łukasz w filmach (swoim pierwszym i dom w Kaliszu) robi strzemiona 25x20 przy ławie 60x30cm, co by się zgadzało z powyższą teorią. Zwracaliście na to uwagę, czy Waszym zdaniem te 5cm nie zrobi różnicy.

Michał G. widziałem miał identycznie w adaptacji zmienioną ławę jak ja, 60x40, strzemiona 30x30.

Pytam bo chcę jak najwięcej wiedzieć w temacie zanim zapytam o to kierownika budowy (dopiero szukam) a i strzemiona chce kupować gotowe na całą budowę.
Odpowiedz
#17
(16.07.2018, 12:41)retronora napisał(a): Michał G. widziałem miał identycznie w adaptacji zmienioną ławę jak ja, 60x40, strzemiona 30x30.

Zgadza się.
Tą zmianę naniosła mi architekt na etapie adaptacji.
Odpowiedz
#18
Nikt nic już więcej nie pisze więc dam znać dla innych w przyszłości - zostawiłem ten wymiar strzemion 30x30 choć jak pisałem wyżej nawet w temacie budowy w Kaliszu Łukasz pisał: "Strzemiona z pręta gładkiego fi6mm, w ilości 240sztuk. Strzemiona 20x25cm. Istotne jest to przy strzemionach, że szerokość strzemiona powinna być o szerokości samej ściany fundamentowej. Natomiast wysokość taka, aby została zachowana otulina 5cm dołem i górą. "

Zapytałem o to kierownika budowy i on stwierdził, że nie za bardzo o takiej teorii słyszał i jego zdaniem w projekcie jest ok i to wystarczy ale jest to też trochę "przyoszczędzone". Mówił, że najlepiej by było aby strzemiono było szerokości 50cm i dodane jeszcze dwa druty fi12 ale już w tym momencie przestałem słuchać bo musiałbym już chyba stawiać jakiś bunkr a nie małą parterówkę.

Jeśli chodzi o same strzemiona to zamówiłem je dziś gotowe z kilku powodów:
- mam w adaptacji dołożony wieniec na szczycie ściany fundamentowej więc dochodzi mi koło 230 szt. strzemion 17x17, więc roboty byłoby więcej, oszczędność czasu, liczę że pocięcie drutu + gięcie zajęło by mi cały dzień
- wycena wszystkich gotowych strzemion zapakowanych w pudełka + wysyłka wyszła około 130zł drożej niż kupno stali fi6 w hurtowni,
- nie będę miał odrzutów bo z tego co liczę jakkolwiek bym ciął stal na strzemiona wg. projektu to wychodzi coś tam odrzutu chyba, że bym robił dłuższe wąsy,
- nie mam giętarki,
- odpada koszt tarczy, prądu itp.
Odpowiedz
#19
(01.08.2018, 16:15)retronora napisał(a): Nikt nic już więcej nie pisze więc dam znać dla innych w przyszłości - zostawiłem ten wymiar strzemion 30x30 choć jak pisałem wyżej nawet w temacie budowy w Kaliszu Łukasz pisał: "Strzemiona z pręta gładkiego fi6mm, w ilości 240sztuk. Strzemiona 20x25cm. Istotne jest to przy strzemionach, że szerokość strzemiona powinna być o szerokości samej ściany fundamentowej. Natomiast wysokość taka, aby została zachowana otulina 5cm dołem i górą. "

Zapytałem o to kierownika budowy i on stwierdził, że nie za bardzo o takiej teorii słyszał i jego zdaniem w projekcie jest ok i to wystarczy ale jest to też trochę "przyoszczędzone". Mówił, że najlepiej by było aby strzemiono było szerokości 50cm i dodane jeszcze dwa druty fi12 ale już w tym momencie przestałem słuchać bo musiałbym już chyba stawiać jakiś bunkr a nie małą parterówkę.

Jeśli chodzi o same strzemiona to zamówiłem je dziś gotowe z kilku powodów:
- mam w adaptacji dołożony wieniec na szczycie ściany fundamentowej więc dochodzi mi koło 230 szt. strzemion 17x17, więc roboty byłoby więcej, oszczędność czasu, liczę że pocięcie drutu + gięcie zajęło by mi cały dzień
- wycena wszystkich gotowych strzemion zapakowanych w pudełka + wysyłka wyszła około 130zł drożej niż kupno stali fi6 w hurtowni,
- nie będę miał odrzutów bo z tego co liczę jakkolwiek bym ciął stal na strzemiona wg. projektu to wychodzi coś tam odrzutu chyba, że bym robił dłuższe wąsy,
- nie mam giętarki,
- odpada koszt tarczy, prądu itp.

Witam. Też mam dołożony wieniec pośredni którego jednak robił nie będę gdyż, jak powiedziała architekt adaptująca -".. zrobiłam to bo u siebie w domu też tak mam zrobione dla pewności, ale nie jest on konieczny i robić go pan nie musi Smile  Strzemiona też będę zamawiał gotowe bo zwyczajnie brak jest czasu aby poświęcić na to dzień roboczy Smile
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz
#20
U mnie argumentacja była odnoście dodatkowego wieńca, że - mają tu wpływ warunki gruntowe (miałem badania geologiczne, tereny osuwiskowe - choć u mnie nie ma dużego ryzyka) i wysokość ściany fundamentowej - podkarpacie i poziom przemarzania gruntu 1,20m.

Najgorsze dla mnie jako dla laika chcącego nauczyć się technik budowy, że wszędzie dostaję inne opinie na temat mojej budowy, każdy radzi inaczej robić a w tym momencie najwięcej w temacie - czemu bloczki fundamentowe a nie monolit.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu