Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10kw czy 15kw pellet
#11
sierzant fotovoltaika i mogą podnosić w górę... a tak serio to grzeje mieszkanie juz 5lat kablami grzewczymi i powiem Ci warto trochę dopłacać do wygody (w rozliczeniu rocznym wychodzi 800zł więcej niż na węglu czytaj +33%) . Ale każdy ma inne priorytety. dlatego nie neguje pieców. Dla mnie najlepiej by było się do elektrociepłowni podpiąć ale cóż "life"
Odpowiedz
#12
Wrzucę kilka uwag co do pieca na Pellet.

Zaczynam 3 sezon grzewczy - budynek dokładnie projekt (pierwotny) zwiększone ocieplenie zewnętrzne do 20 cm.i brak kominka w salonie. Kocioł Lumo 15 kw (zakres mocy cieplnej 4,5 - 15 kw) z palnikiem Kipi. Grzejniki w pomieszczeniach sypialnych + dodatkowy łazienka, pozostałe podłogówka, bez spiżarni. 2 poprzednie sezony kupowałem 2 palety pelletu i zawsze kilkanaście worków zostawało (ok. pół palety). Na aktualny sezon zakupiłem i zamierzam się zmieścić (chociaż nie jest to priorytetem - jak braknie dokupię) w jednej palecie 1050 kg (70 worków x 15 kg) - koszt ok. 960 zł + te pół palety co zostało. Ogrzewanie plus codzienne grzanie wody.

Oczywiście piec trzeba obsługiwać, u mnie praktycznie:
- dosypać pelletu, w sezonie (styczeń-marzec) co 2 tygodnie 12-13 worków cały zasyp; w innych miesiącach różnie raz w miesiącu a w sezonie letnim zasypuję raz w maju i zbiornik z zapasem wystarcza na podgrzanie wody do października.
- czyszczenie pieca - w sezonie (styczeń-marzec) raz w miesiącu w innym okresie nie wiem staram się po wypaleniu 2 zbiorników (w lecie ani razu). W całym roku czyszczę piec może 7-8 razy. Oczywiście czyszczenie i uzupełnianie paliwa jest mniej brudzące niż miałowce czy ekogrochy. Spokojnie te czynności wykonuję przy suszącym się praniu obok.

Nie chodzi mi o zachwalenie tego typu ogrzewanie ale przedstawienie jak to wygląda od strony użytkownika. Chcecie mieć wygodę czystość a nie zależy wam szczególności na kosztach to wybrał bym pompę + fotowoltaikę. Należy też podkreślić, że nie mam możliwości podłączenia gazu. W trzecim sezonie użytkowania, przy niepewnych cenach prądu i mojej sytuacji rodzinnej 2+3 Wink, ponownie wybrał bym ten sposób ogrzewania domu i wody. Pewnie przy zmianie ogrzewania za naście lat będę szukał innych nie obsługowych źródeł, ale to przyszłość. Na ta chwilę obsługa pieca nie sprawi mi trudności, bardziej składowany opał w garażu - non stop brakuje mi miejsca na własne skarby.
Odpowiedz
#13
(18.12.2019, 11:07)Marcin1978 napisał(a): Wrzucę kilka uwag co do pieca na Pellet...
rozmiar kotłowni masz taki jak w projekcie?
Odpowiedz
#14
(18.12.2019, 13:00)radzio napisał(a):
(18.12.2019, 11:07)Marcin1978 napisał(a): Wrzucę kilka uwag co do pieca na Pellet...
rozmiar kotłowni masz taki jak w projekcie?

Tak. Wszystkie pomieszczenia dokładnie jak w projekcie.
Odpowiedz
#15
Już oficjalnie i z radością, witam cię Marcinie z powrotem na forum.  Smile
Niedługo powróci jego dziennik budowy (jeden z najlepszych na forum)
i zrobione !!!!
http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-152.html
Odpowiedz


#16
Marcin1978 -palnik kipi i wszystko w temacieSmile mam nadzieje ze u mnie bedzie podobnie chociaż zakładałem sporo wiecej. Wymienialeś już zapalarkę?
Odpowiedz
#17
(18.12.2019, 19:27)lukas0685 napisał(a): Marcin1978 -palnik kipi i wszystko w temacieSmile mam nadzieje ze u mnie bedzie podobnie chociaż zakładałem sporo wiecej. Wymienialeś już zapalarkę?

Nie nic nie wymieniałem, wszystko chodzi bez zarzutu 5183 rozpalenia - aktualne foto Smile

Palnik wybierałem z pełną premedytacją - stąd wybór kotła sprawdzonego Lumo, najmniejszy jaki produkują i do tego bardzo sprawny.
A sam palnik , przy okazji zrobię zdjęcie wewnatrz  jak aktualnie wyglada (jak nówka). Montował mi to hydraulik , który miał znaczacy wpływ na jego usprawnienie.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#18
Super wynik: 1700-1800 zł rocznie za pellet dla 5 osób.
Wychodzi to bardzo porównywalnie do gazu.
Spodziewałem się większego zużycia.
Brałem pellet pod uwagę, ale gaz na działce był, więc nie było się nad czym zastanawiać.
Jedyna uwaga,bardzo dobrze ocieplony budynek.
U mnie dziś piec nie włączył się ani razu.  Smile
Odpowiedz
#19
bardzo dobry wynik jak na zapalarkę. Mam taki sam sterownik i palnik tylko mniejszy bo 12kw . Napisz jeszcze jakim pelletem palisz
Odpowiedz
#20
(18.12.2019, 23:17)sierzant napisał(a): Super wynik: 1700-1800 zł rocznie za pellet dla 5 osób.
Wychodzi to bardzo porównywalnie do gazu.
Spodziewałem się większego zużycia.
Brałem pellet pod uwagę, ale gaz na działce był, więc nie było się nad czym zastanawiać.
Jedyna uwaga,bardzo dobrze ocieplony budynek.
U mnie dziś piec nie włączył się ani razu.  Smile

Tak wynik jak dla mnie bardzo zadowalający i wynika z kilku czynników:
- oczywiście to co słusznie zauważyłeś, podstawa to dobra izolacja i w mojej ocenie nawet nie chodzi "aż" tak bardzo o  grubość izolacji termicznej, producenta i czy grafit czy biały (czy biały z plamkami) ale najważniejsze to jej szczelność. Podłoga (jak dobrze pamiętam) 18 cm rozkładana samodzielnie w dwóch mijanych warstwach (10+8), ściany 20 cm, ale to z racji tego że chciałem w całości schować rolety zewnętrzne, które również są odizolowane od nadproży 3 cm warstwą piany. Sufit wełna 35 cm. w dwóch warstwach. Oczywiście szczeliny miedzy płytami zarówno w podłodze jak i ściany (po fachowcach) uzupełniane przeze mnie pianą. Oczywiście grymasili, że ich poprawiam, ale trudno oni skasowali i poszli a mnie pianki kosztowały może dodatkowo 50 zł a teraz wieczny spokój.
- drugi ważny czynnik to temperatura. Ogólnie staramy się , bo taki mamy najlepszy komfort życia, utrzymywać temperaturę  w domu max.21,5 °C z obniżeniem nocnym do 19 °C - chociaż nie zauważyłem żeby spadło do 19,5 °C. Temperatura optymalna jest mega oszczędnością przy każdym źródle ogrzewania - obniżenie nocne bardzo dobrze wpływa na zdrowie, skończyły się długotrwałe przeziębienia, rzadziej chorujemy a i parę złotówek zostaje.
W sezonie (styczeń- marzec) system sam się uruchamia o 4 i podczas pobudki koło 7 jest w części dziennej ok. 21°C a nocnej około 22°C. Teraz mam trochę to rozstawione bo struję codziennie ręcznie ale to z innych względów Wink
- przy aktualnym klimacie jest dla nas mega energooszczędne połączenie podłogówki w dziennej części z grzejnikami w nocnej części + łazienka. Dla nas super rozwiązanie, opisywałem to kiedyś jak dobrze pamiętam w swoim dzienniku.

(19.12.2019, 00:26)lukas0685 napisał(a): bardzo dobry wynik jak na zapalarkę. Mam taki sam sterownik i palnik tylko mniejszy bo 12kw . Napisz jeszcze jakim pelletem palisz

Jeśli masz palnik Kipi z rotacyjna komora spalania, to mamy ten sam. On w najmniejszej wersji występuje w oznaczeniu 4-16 kw. Ja mam go skalibrowanego najmniejszym piecem (15 kw) producenta Lumo - ponoć oba zestawienia fajnie ze sobą współpracują - u mnie się to potwierdza. Przeglądając statystyki w programatorze wychodziło, że średnio pracuje mi ten zestaw w mocy 8 kw. Tą moc w stosunku do kubatury budynku chyba potwierdzają teoretycy na tym i innych forach.

Pellet jaki używam firma Wirex - w zasadzie nic innego nie używałem, ten mi polecono (i użytkownicy i monterzy), mam do niego nieograniczony dostęp (skład 2 km. od domu i jeszcze w dobrej cenie) - nie mam z nim żadnych problemów, wszystko wypalone, bez spieklin, popiół ładny pyłkowy bez grudek. http://eco-wirex.pl/dystrybutorzy

Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu