Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotowoltaika
#1
Planuje ktoś instalacje PV? Smile
Odpowiedz
#2
Ja tak. Ale są tylko 2 opłacalne opcje:
- dotacja z gminy
- samodzielny montaż na używanych komponentach.
Odpowiedz
#3
(16.03.2017, 17:39)marcinur napisał(a): Ja tak. Ale są tylko 2 opłacalne opcje:
- dotacja z gminy
- samodzielny montaż na używanych komponentach.

No to są najlepsze wyjścia. Niektóre gminy dają spore dotacje. Nie dawno widziałem na ebayu używane panele 12x250W czyli 3KWp za tysiąc funtów. Niby dobre i w idealnym stanie 3 letnie ale się pewnie szybko sprzedały. Mając takie panele pozostaje dokupić inwerter za ok 3 tyś (firmowy nowy) i jakieś ceowniki alumiowe żeby to zamontować. Łącznie ok 10tyś, a roczne oszczędności na poziomie ok 1500zł czyli w 7 lat się powinno zwrócić jeśli cena energii się utrzyma, a jak wiadomo wszystko drożeje więc się pewinno zwrócić szybko i jeszcze na siebie zarobić.

Cytat:A tak serio to się nie opłaca. Poczytaj o rolnikach z niemiec i francji co zainwestowali kupe kasy w farmy i splajtowali, bo nie dostali stawki minimalnej zapewnionej przez rzad odnosnie odsprzedazy energii.

To było kiedyś, a wtedy taka instalacja była na pewno bardzo droga, a ja nie chce energii odsprzedawać więc to trochę inna bajka.

Dodatkowo należy pamiętać o nieszczęsnym Ep. Jeśli się ktoś nie zmieści to może zrobić WM z reku, albo za podobne pieniądze PV.
Odpowiedz
#4
(16.03.2017, 20:54)raxon napisał(a): No to są najlepsze wyjścia. Niektóre gminy dają spore dotacje. Nie dawno widziałem na ebayu używane panele 12x250W czyli 3KWp za tysiąc funtów. Niby dobre i w idealnym stanie 3 letnie ale się pewnie szybko sprzedały. Mając takie panele pozostaje dokupić inwerter za ok 3 tyś (firmowy nowy) i jakieś ceowniki alumiowe żeby to zamontować. Łącznie ok 10tyś, a roczne oszczędności na poziomie ok 1500zł czyli w 7 lat się powinno zwrócić jeśli cena energii się utrzyma, a jak wiadomo wszystko drożeje więc się pewinno zwrócić szybko i jeszcze na siebie zarobić.
U nas też można wyrwać używki w dobrych cenach. Przykładowa oferta:
https://www.olx.pl/oferta/panele-fotowol...da3d3abae7
Do tego inwerter:
https://www.olx.pl/oferta/inwerter-fotow...814058961f
Dochodzą oczywiście kable, dość drogie zabezpieczenie - szczególnie DC no i trzeba dać kilka stówek komuś z uprawnieniami kto się pod tym podpisze.
No i konstrukcja - można kombinować ze spawanie/skręcaniem stelaża stalowego. Też myśle o drewnie:
[Obrazek: images?q=tbn:ANd9GcSAdrlUP10MkxhysIxsTCS...0HKxXgcsmA]
lub garażu z dachem 35 stopni pokrytym panelami.

No i ja raczej myślę o całkowitym pokryciu zapotrzebowania na energię łacznie z ogrzewaniem pompą ciepła. Do tego potrzeba jakieś 8-9kW. No i z tego też powodu odpada montaż na dachu.
Odpowiedz
#5
W projekcie dach 4 spadowy więc wysokie jest prawdopodobieństwo że jedna połać będzie miała południową ekspozycje. U mnie wychodzi odchylenie o ok 15 stopni względem południa. Przy nachyleniu 25 stopni i 15 stopniowym odchyleniu wszelkie źródła podają że będzie utrata 2% energii, więc dla mnie akceptowalne stratySmile
Odpowiedz


#6
(16.03.2017, 22:47)raxon napisał(a): W projekcie dach 4 spadowy więc wysokie jest prawdopodobieństwo że jedna połać będzie miała południową ekspozycje. U mnie wychodzi odchylenie o ok 15 stopni względem południa. Przy nachyleniu 25 stopni i 15 stopniowym odchyleniu wszelkie źródła podają że będzie utrata 2% energii, więc dla mnie akceptowalne stratySmile
Tak jak pisałem - będę szedł w kierunku 8-9 kW więc i tak to nie zmieści się na dachu - dlatego planuję coś wolnostojącego.
Druga sprawa to estetyka.
Odpowiedz
#7
Też się tym zainteresowałem. Sporo poczytałem.
W województwie łódzkim gminy dają 40% zwrotu z inwestycji w 2017.
Ja z budową chcę wystartować w 2018, jeśli zima będzie słaba to jak najszybciej po nowym roku, jeśli dalej będzie -40% to idę w to bez zastanowienia.
Dom będę budował sam, wiec zaoszczędzone pieniądze chciałbym własnie przeznaczyć na fotowoltaike.
Będę celował coś w okolicach 8 - 10 kW + solar tracker.

Moja opinia jest taka, że chyba warto.
Odpowiedz
#8
(16.03.2017, 23:54)baydle napisał(a): Też się tym zainteresowałem. Sporo poczytałem.
W województwie łódzkim gminy dają 40% zwrotu z inwestycji w 2017.
Ja z budową chcę wystartować w 2018, jeśli zima będzie słaba to jak najszybciej po nowym roku, jeśli dalej  będzie -40% to idę w to bez zastanowienia.
Dom będę budował sam, wiec zaoszczędzone pieniądze chciałbym własnie przeznaczyć na fotowoltaike.
Będę celował coś w okolicach 8 - 10 kW + solar tracker.

Moja opinia jest taka, że chyba warto.
Jak 40% dotacji to warto. Choć też zależy od tego, czy ceny bazowe nie będą zbyt wysokie.
A odnośnie solar trackera... Dość drogi temat. Ale trzeba by było policzyć czy jest to ekonomicznie uzasadnione.
Odpowiedz
#9
Po niedzieli podzwonię trochę do gmin i popytam o te 40%.
I napiszę tu, co się dowiedziałem.

co do solar systemu to wyczytałem ze wydajność może podskoczyć nawet o 60%, ale to tez czysto teoretyczna wiedza z broszurek reklamowych.
ale nawet jakby to bylo 40% to mozna wtedy zainwetowac w mniek kW . . .

nie wiem, temat rzeka.
trochę wiedzy przyswoiłem stąd:
https://www.youtube.com/channel/UC_hKNqq...sUyjV5-I9w
ciekawe materiały.
Odpowiedz
#10
Dwuosiowy tracker daje do 30% więcej energii w porownaniu do optymalnego ustawienia na stałe.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu