Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Szpilki w wieńcu
#1
Czy do prefabrykowanej więźby trzeba robić szpilki, czy jest ona jakoś inaczej kotwiona?
Małymi krokami, ale do przodu :-)
Odpowiedz
#2
(25.04.2017, 19:45)kuznia napisał(a): Czy do prefabrykowanej więźby trzeba robić szpilki, czy jest ona jakoś inaczej kotwiona?

Jeśli ma być murłata (która nie jest konieczna) to trzeba szpilki.Jeśli bezpośredni do wieńca to montuje się za pomocą kątowników stalowych i specjalnych kotew wierconych choć można również zatopić kotwy na etapie zalewania wieńca.Generalnie myślę że to wszystko kwestia ugadania się z wykonawcą więźby.
Nie musi być perfekcyjnie, żeby było idealnie


Odpowiedz
#3
(25.04.2017, 20:05)m4yflower napisał(a):
(25.04.2017, 19:45)kuznia napisał(a): Czy do prefabrykowanej więźby trzeba robić szpilki, czy jest ona jakoś inaczej kotwiona?

Jeśli ma być murłata (która nie jest konieczna) to trzeba szpilki.Jeśli bezpośredni do wieńca to montuje się za pomocą kątowników stalowych i specjalnych kotew wierconych choć można również zatopić kotwy na etapie zalewania wieńca.Generalnie myślę że to wszystko kwestia ugadania się z wykonawcą więźby.
Raczej wybiore opcje bez murłaty bo chcę okap mieć płaski, a co do kotew to myślałem właśnie o kątownikach
Małymi krokami, ale do przodu :-)
Odpowiedz
#4
Ja również preferuję takie rozwiązanie.
Nie musi być perfekcyjnie, żeby było idealnie


Odpowiedz
#5
Wytłumaczcie mi proszę jedną rzecz - jeżeli wezmę murłatę to jak będzie wyglądała deska okapowa, a jak bez murłaty?
Odpowiedz


#6
(26.04.2017, 07:58)klonu1988 napisał(a): Wytłumaczcie mi proszę jedną rzecz - jeżeli wezmę murłatę to jak będzie wyglądała deska okapowa, a jak bez murłaty?

Z tego co wiem to na murłacie zrobisz okap skośny tak jak jest u Huberta, a bez murłaty możesz zrobić płaski tak jak ma Dominika.
Małymi krokami, ale do przodu :-)
Odpowiedz
#7
Oba rodzaje dachów zrobisz zarówno z murłatą jak i bez,nie ma to znaczenia większego.
Nie musi być perfekcyjnie, żeby było idealnie


Odpowiedz
#8
Podczas zamawiania wiązarów zadałem takowe pytanie projektantowi wiązarów. Odpowiedź była, że jak wieniec równy to nie ma potrzeby stosowania murłaty. Sam typ wiązaru prosty czy zwisający nie ma znaczenia. Sama murłata ma ewentualnie wyrównać nierówności. Samo kotwienie wygląda tak samo ale zakotwienie bezpośrednio do murłaty chyba mocniejsze. Niektórzy producenci mają tez taki sposób montażu i zawsze montują porzez murłatę - trzeba by ich zapytac dlaczego.  Rolleyes  W sieci widać wszystkie możliwe kombinacje tego montażu: na murłacie wiązar prosty i zwisający; i tak samo jeśli chodzi o montaż bez murłaty bezpośrednio na wieńcu.

Typ wiązaru dla inwestora to kwestia gustu, ale od strony producenta (technicznie) to już uzyskałem informacje:
- wiązar prosty troszeczkę mocniejszy inaczej przenosi ciężar i nie ma obaw o nadmierna zacienianie okien. Obróbka też prostsza - jeśli chodzi o podbitkę na prosto. Łatwiej (więcej miejsca) zamontować dodatkowe zadaszenia, wiaty czy markizy. I ten typ wiązaru ponoć najczęściej stosowany przy dachu kopertowym. Zwisający częściej montowany przy dachach dwuspadowych.

Oczywiście nie chce wejść w polemikę, który lepszy, przekazuje tylko informacje jakie ja otrzymałem lub sam gdzieś znalazłem. Smile


ps. w naszym projekcie prosty wiązar = 23 cm wyższy budynek (ponoć nie sprawdzałem) i chyba przez to troszeczkę wyższy "stryszek" Big Grin

te dwa dachy mają ten sam kąt nachylenia 25°



Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#9
Ja dogadałem się z dostawcą wiązarów i interesuje mnie tylko wylanie wieńca. Wiązar będą montowali po swojemu na specjalnie przystosowane do tego kotwy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu