Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa ciepła tańsza niż kocioł na paliwo stałe
#11
(05.05.2017, 09:36)overmind napisał(a):  Mi póki co z projektu wyszła pompa PW o mocy około 5kW (ogrzewanie i chłodzenie) ale wam możesz wyjść całkiem inna moc ale to wszystko trzeba wyliczyć a nie brać z zapasem np. 9kW + bufor 
A uwzględniłeś w tych w obliczeniach CWU?
Odpowiedz
#12
overmind - oczywiście OZC jest bardzo ważne i faktycznie dla tego budynku może wyjść 5kW, ale niestety zapas mocy trzeba dać (przynajmniej w Pompach Ciepła powietrze-woda). Taka pompa charakteryzuje się tym, że wraz ze spadkiem temp. na zewnątrz spada też wydajność grzewcza P.C. (oprócz P. T-CAP), np. LG 9kW przy temp. zewnętrznej -15st.C będzie miała wydajność grzewczą 6,13kW (przy wodzie wylotowej 40st.C).

Do tego tak jak napisał marcinur trzeba doliczyć moc potrzebną do przygotowania CWU.

Tak na marginesie to faktycznie ta pompa LG Therma V 9kW może być świetnym wyborem dla "domuza150tyś" - tylko trochę głośniejsza od Panasonica, chyba o 2dB, ale za to sporo tańsza. 
Już 2szt. takich zamontowałem i na razie chodzą bez problemów.
Odpowiedz
#13
@overmind
W jakiej technologi budujesz dom? Jakie materialy zastosowales? Ile wyszlo tobie zapotrzebowanie w OZC?
Odpowiedz
#14
Właśnie dlatego chcę kominek na pelet i drewno że będę mógł sobie odpalić tanim suchym drzewem (tona jakieś 25zl)

A co do pomp ciepła... Wszystko fajnie w taniej taryfie... Należy tylko doliczyć życie w droższej... Co mi wyjdzie jakieś 300kwh drugiej taryfy na mc na prąd.... Zmywarka, komputery itd.
Odpowiedz
#15
Gdzie można kupić tone drewna za 25zł?
Czym chcesz ogrzewać cwu w lecie?

To prawda że zużywa się też prąd w drogiej taryfie, ale ten drogi jest tylko troszkę droższy od zwykłego, a tani jest dużo tańszy od zwykłego co znaczy że nawet jak się zużywa tylko 30% w taniej taryfie to i tak się nie traci względem płaskiej taryfy.
Odpowiedz


#16
ale ten drogi jest tylko troszkę droższy od zwykłego

PGE:
Cena za kWh: 0,3439 zł w dzień od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00 siedem dni w tygodniu 
i                     0,1420 zł/kWh od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00

Jesli 20gr roznicy to troszke, to ok.
Odpowiedz
#17
sierzant

Kolega raxon pisał o taryfie G11 (jako zwykłej) i do tego odnosił swoje porównanie.
Ta G11 to ok. 0,58 zł. (mniej więcej), natomiast większość dystrybutorów ma oprócz G12 (taryfy są w godzinach jak podałeś) również G12w.
Tanie taryfa jest również od piątku od 22 do poniedziałku do 6.
Odpowiedz
#18
G12w a taka mam nic wam nie daje.Tani prad jest od 1 do 4 codziennie i cala niedziele 00-24. I wtedy roznica jest faktycznie mala wzgledem g11 i bardzo duza w drugiej taryfie. Dla pompek sie nie nadaje.Zbyt malo tanich godzin.
Odpowiedz
#19
(11.05.2017, 18:02)sierzant napisał(a): ale ten drogi jest tylko troszkę droższy od zwykłego

PGE:
Cena za kWh: 0,3439 zł w dzień od 6:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00 siedem dni w tygodniu 
i                     0,1420 zł/kWh od 22:00 do 6:00 i od 13:00 do 15:00

Jesli 20gr roznicy to troszke, to ok.

Wszyscy byśmy sobie życzyli takich cen Smile Dochodzą jeszcze opłaty przesyłowe, jakościowe i bóg wie co i wychodzi że prąd w tanich godzinach kosztuje ok 30gr, a w drogich ok 70gr za KWh. Prąd w taryfie g11 to ok 55-60gr czyli 2 razy więcej niż tani i 20% mniej niż drogi z taryfy g12. 

Co do taryf to wszystko jest zależne od operatora na danym terenie, są rożne taryfy obejmujące różne godziny.
Odpowiedz
#20
Ja kupilem pompe ciepla powietrze-woda do tego domu typu split INVERTOROWA ktor dziala spokojnie do minus 25st . moc pompy invertorowej jest automatycznie dostosowywana do aktualnego zapotrzebowania na dana chwile wiec bedzie duzo tansza w eksploatacji niz pompy wymienione powyzej ( ok 30% taniej niz wymienione pompy ) moc mojej pompy jest od 4,5kw do 20 kw czyli jak bedzie cieplo to pompa bedzie pobierac minimalny prad a jak bardzo zimno to ma bardzo duzy zapas no i moja pompa chlodzi w lecie tzn bedzie dzialac jak tradycyjna klimatyzacja ( tylko w salonie bedzie klimatyzator ) Nie wiem jak w innych ale w moje pompie jest zamontowana grzalka gdyby nagle zrobilo sie minus 35 to grzalka bedzie wspomagac ale w Polsce takich temperatur juz nie ma od lat i pewnie nie bedzie.Nie wybudowalem kominow przez co zaoszczedzilem kase zeby dolozyc do kotla na ekogroszek . Do tego montuje rekuperacje .
Co do Pompy to wszystkimi parametrami przewyzsza wymienione wyzej i co wazniejsze ma sprezarke MITSUBISHI ! najwazniejsza kwestia czym bije na glowe wyzej wymienione pompy to cena !!!! ta pompa kosztowala mnie ( bez montazu oczywiscie ale juz brutto ) 12,5 tysiaca !!! czyli prawie w cenie dobrego kotla na ekogroszek np firmy Defro bo za kociol tej firmy z zakmnietym ukladem ( a taki trzeba kupic do ogrzewania podlogowego ) tez trzeba zaplacic powyzej 10-11 tysiecy .( Moi fachowcy mowia ze taka pompa w Polsce o minimalnie gorszych parametrach do mojej ale "firmowa" np LG kosztuje dla nich jako instalatorow po upustach ok 30 tysiecy netto ) Dla niewtajemniczonych , którzy nie mieli do czynienia z kotlami na ekogroszek... zawsze bedzie syf w kotlowni i czasami przed drzwiami . w starym moim domu mialem ekogroszek i dostawalem szalu z wiecznym syfem i malowaniem kotlowni po kazdym sezonie grzewczym !Chyba ze komus nie przeszkadza wieczny syf ! poza tym ja w kotłowni z pompa ciepla bede mial pralke i suszarke do rzeczy a przy kotlowni z ekogroszkiem mozna najwyzej trzymac narzedzia i ziemniaki .poza tym pompa jest bezobsługowa i ma opcje sterowania przez smartfona wiec praktycznie przez sezon grzewczy mozna nie zagladac do kotlowni ! panel sterowania dotykowy bedzie w przedpokoju. A tak na marginesie to teraz w tej samej firmie co kupilem swoja pompe ciepla maja promocje na pompy ciepla takze powietrze woda ale DVI . Sa to pompy z bezpośrednim wtryskiem czynnika. takze duzo lepsze niz te wymienione wczesniej to tak jakby turbo w samochodzie.To sa pompy typu monoblock ( zalewane glikolem ) gdybym nie kupij juz swojej to bym rozwazyl kupno tej DVI poniewaz jest tansza niz ta co kupilem i większej mocy . te akurat maja 19,5kw czyli na troche wieksze domy niz ten domza150tysiecy. Moi instalatorzy mówili ze cena rewelacyjna bo w Polsce nie kupi sie takiej pompy ( i to z kompresorem copolanda ) za zblizone pieniadze. ta pompa na dzien dzisiejszy jest w cenie 11 tysiecy brutto ( bez montazu ) Moi instalatorzy mowia ze jest rewelacyjna na wieksze domy albo stare domy z tradycyjnym ogrzewaniem jak ktos chce zmodernizowac ogrzewanie w slabo ocieplonym domu. Ja sam nawet zastanawiam sie nad zakupem kilku sztuk i odsprzedania z zarobkiem bo moi instalatorzy twierdza ze do konca roku sa wstanie mi upłynnić kilka sztuk ale musze wyłożyć kase. Czyli szykuje sie zmiana branzy Smile Ja bede sprzedawal pompy a oni montowac i serwisowac Smile To tyle z moich doświadczeń na ta chwile z pompami ciepła powietrze woda.Niebawem wrzuce zdjecia mojej pompy bo na ta chwile nie mam na razie czasu jej nawet rozpakowac i nacieszyc oko Smile
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu