Ocena wątku:
  • 5 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dzień 11 - budowa domu dzień po dniu. Montaż folii kubełkowej. S02E11
#1
Cześć.
W dniu dzisiejszym wyskoczył nam Kogut, coś se naciągnął i został wyautowany niestety i się kuruje na chacie. Z Kawą z rana zabraliśmy się za wycinanie wystającego kleju na spoinach i w szparach. Pracy tej nie przyśpieszymy aby było zrobione dokładnie, lecz po godzince było po zawodach.
Po wycięciu piany zabraliśmy się za montaż listwy, która wykańcza górną krawędź folii kubełkowej. Myślę, że montaż folii bez tej listwy całkowicie mija się z celem. Bez zakończenia chociażby woda opadowa z deszczu dostanie się za folię i idealnie spłynie do poziomu ławy zatrzymując się na papie. Zadanie jest wręcz odwrotne szczeliny, która powstaje między xps-em a samą folią. Odprowadzenie wilgoci znajdującej się na dole, oraz zabezpieczenie przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, która dostaną się od góry, chociażby piasek w momencie zasypu fundamentów, beton podczas zalewania chudziaka itp.
Rozwiązanie nie jest drogie, a jest bardzo proste w montażu. Folia dodatkowo zabezpiecza styrodur podczas samego zasypu przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Po strzeleniu sznurem traserskim, który wyznaczył nam linię montażu listew zabraliśmy się za sam proces mocowania. Wykorzystałem do tego dedykowane rozwiązanie lecz trochę inaczej. Chciałem po prostu uniknąć jakiegokolwiek dziurawienia samej folii, i udało się z wyjątkiem jednej dziury na całej powierzchni, której sami nie jesteśmy pewni czy to nasza sprawka Big Grin

Folię w trakcie montażu przyciskaliśmy palikami, które umożliwiły nam właśnie ominięcie dziur na kubełku. Problem pojawił się jak zabieraliśmy się za cięcie drugiej rolki, która okazała się być nie równa, co pokrzyżowało mi plany. Tak jak z pierwszą rolką uwinęliśmy się momentalnie przy drugiej nie obeszło się bez nerwów i kombinacji. Cięcie zrobiliśmy po prostu z nadmiarem kilku centymetrów, która następnie wycięliśmy część dołem, część górą samej folii. Przy równo wylanej ławie montaż prostej równej folii to bajka.
Po zmontowaniu folii i docięciu brakującego kawałka z innej folii, innego producenta przycisnęliśmy ją na spory zakład. Niestety wypustki nie pokryły się w całości.

Druga część materiału w dniu jutrzejszym z uwagi na wagę ponad 60gb i czas bliski 3 godzin.

Jutro zasyp fundamentów i zagęszczenie pierwszej warstwy piasku.
W poniedziałek kończymy zasyp, zagęszczenie drugiej warstwy i zabieramy się za kanalizę, kończąc na przygotowaniu siatek zgrzewanym tworzących zbrojenie przeciwskurczowe płyty tzw chudziaka, aby we wtorek zalać i mieć tzw. "zero" gotowe, czyli etap, który wymaga największego nakładu pracy a na koniec zostaje zasypany i nic nie widać Big Grin

Pozdrawiam Ł.












[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_1.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_2.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_3.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_4.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_5.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_6.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_7.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_8.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_9.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_10.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_11.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_12.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_13.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_14.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_15.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_16.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_17.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_18.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_19.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_20.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_21.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_22.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_23.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_24.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_25.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_26.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_27.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_28.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_29.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_30.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_31.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_32.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_33.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_34.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_35.jpg]

[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_36.jpg]









[Obrazek: ile_kosztuje_budowa_domu_2017_07_15_41.jpg]
Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#2
Producenci folii kubełkowej zalecają montaż wypustkami do styropianu. Na różnych forach spotkałem opinie, że niektórzy montują odwrotnie i są to firmy budowlane. Robią to całkowicie świadomie, ponieważ nie raz dokonywali renowacji i po odsłonięciu styropianu przykrytego kubełkami do niego był po prostu zdarty i przeorany (osiadanie ziemi); kubełki na zewnątrz nie sprawią tego.
Dla mnie folia kubełkowa to tylko ochrona XPSa, a nie izolacja przeciwwilgociowa, dlatego rozważam właśnie montaż kubełkami na zewnątrz.
Kiedyś robiłem obliczenia co do wartości EPS100 i XPS na ocieplanie ścian piwnicy. Z moich obliczeń wynika, że XPS jest tańszy... Poczytajcie moje wyliczenia na forum muratora:
http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...ost7464491
Odpowiedz
#3
Łukasz można jakoś w któryś weekend do was podjechać i porozmawiać jeżeli to nie jest problem? Zakładam, że w niedziele nie pracujecie Tongue
Odpowiedz
#4
Folia kubelkowa to nie hydroizolacja kolego ona ma umozliwic odparowanie wilgoci z poziomu lawy fundamentowej... montujac kubelkami do zewnatrz nie ma mozliwosci odparowania wilgoci poniewaz folia szczelnie przylega do styropianu czy xps
Odpowiedz
#5
A dla mnie większy sens ma zostawienie trochę foli na dole

[Obrazek: griltex-gxp-plus-6.jpg]
Odpowiedz


#6
@overmind - ale tylko wtedy, gdy idealnie dociśniesz narożnik między pionem i poziomem - inaczej pod ciężarem gruntu folia z czasem zejdzie na dół i zerwie wszystkie mocowania, już nie mówiąc o przeoraniu styropianu.

U mnie na styro fundamentowy jest klej + siatka + klej i na to dysperbit. Z tego co pamiętam - folia kubełkowa na styropianie, aby była poprawnie, powinna być kubełkami na zewnątrz, a na to geowłóknina.
Odpowiedz
#7
(15.07.2017, 12:56)spedek1 napisał(a): Folia kubelkowa to nie hydroizolacja kolego ona ma umozliwic odparowanie wilgoci z poziomu lawy fundamentowej... montujac kubelkami do zewnatrz nie ma mozliwosci odparowania wilgoci poniewaz folia szczelnie przylega do styropianu czy xps

Jaka wilgoć? Łukasz jak robił z EPS na poprzednim domu, to nie była żadnego rozwiązania usuwającego wilgoć, więc tutaj też wg mnie nie ma potrzeby.
PS. I czytaj ze zrozumieniem  Smile Pisałem, że folia kubełkowa, to nie jest hydroizolacja tylko ochrona mechaniczna Wink
Odpowiedz
#8
(15.07.2017, 17:26)jarzyn napisał(a): @overmind - ale tylko wtedy, gdy idealnie dociśniesz narożnik między pionem i poziomem - inaczej pod ciężarem gruntu folia z czasem zejdzie na dół i zerwie wszystkie mocowania, już nie mówiąc o przeoraniu styropianu.

U mnie na styro fundamentowy jest  klej + siatka + klej i na to dysperbit. Z tego co pamiętam - folia kubełkowa na styropianie, aby była poprawnie, powinna być kubełkami na zewnątrz, a na to geowłóknina.

Folia kubełkami na zewnątrz? I na to geowłóknina? Jarzym tak jak Łukasz już nie raz mówił folia musi być kubełkami do środka inaczej całe te kubełki nie miały by sensu równie dobrze płaską folię by wymyślili. A ta geowłóknina to wogóle nie rozumiem po co?
Odpowiedz
#9
(16.07.2017, 16:05)pstawik napisał(a):
(15.07.2017, 12:56)spedek1 napisał(a): Folia kubelkowa to nie hydroizolacja kolego ona ma umozliwic odparowanie wilgoci z poziomu lawy fundamentowej... montujac kubelkami do zewnatrz nie ma mozliwosci odparowania wilgoci poniewaz folia szczelnie przylega do styropianu czy xps

Jaka wilgoć? Łukasz jak robił z EPS na poprzednim domu, to nie była żadnego rozwiązania usuwającego wilgoć, więc tutaj też wg mnie nie ma potrzeby.
PS. I czytaj ze zrozumieniem  Smile  Pisałem, że folia kubełkowa, to nie jest hydroizolacja tylko ochrona mechaniczna Wink

Tak nie bylo rozwiazania usuwajacego wilgoc ale bylo rozwiazanie chroniace przed wilgocia czyt. Dysperbit malowany na zaklejonym i zasiatkowanym styropianie... a skad wilgoc w ziemi to chyba nie musze ci tlumaczyc? ogladales film czy tylko zdjecia Łukasz chyba z 10 razy powtarzal po co montuje folie kubelkowa( po pierwsze bo chciala tak p. Honorata) ale zaznaczal tez kilka razy ze montowanie tej folii ma 2 glowne zadania ochrona mechaniczna i usuwanie ewentualnej wilgoci z poziomu  fundamentu
Odpowiedz
#10
(16.07.2017, 20:28)PPL Tomko napisał(a):
(15.07.2017, 17:26)jarzyn napisał(a): @overmind - ale tylko wtedy, gdy idealnie dociśniesz narożnik między pionem i poziomem - inaczej pod ciężarem gruntu folia z czasem zejdzie na dół i zerwie wszystkie mocowania, już nie mówiąc o przeoraniu styropianu.

U mnie na styro fundamentowy jest  klej + siatka + klej i na to dysperbit. Z tego co pamiętam - folia kubełkowa na styropianie, aby była poprawnie, powinna być kubełkami na zewnątrz, a na to geowłóknina.

Folia kubełkami na zewnątrz? I na to geowłóknina? Jarzym tak jak Łukasz już nie raz mówił folia musi być kubełkami do środka inaczej całe te kubełki nie miały by sensu równie dobrze płaską folię by wymyślili. A ta geowłóknina to wogóle nie rozumiem po co?

O kubełkach do środka inny kolega już mówił - w przypadku kiedy są na bloczkach betonowych - ok, natomiast na styropianie mogą zniszczyć izolację przeciwwilgociową która jest pod spodem - jeśli tam jest klej + siatka + dysperbit. A geowłóknina po to, aby między gruntem a folią była przestrzeń i ława fundamentowa mogła się wentylować, można było odprowadzać wilgoć z dołu.

Tak jak pisałem wcześniej - u mnie jest tylko styro fundamentowy, klej z siatką + dysperbit. Tylko przy zasypywaniu takiej konstrukcji trzeba uważać, żeby nie uszkodzić kamieniami...
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu