Budowa domu za 150 tys
Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - Wersja do druku

+- Budowa domu za 150 tys (http://www.forum.domza150tysiecy.pl)
+-- Dział: Forum budowlane (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-29.html)
+--- Dział: Budowa domu wg. projektu domza150tysiecy.pl SSO (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-14.html)
+---- Dział: Wiązary. Kratownicowa prefabrykowana konstrukcja dachu. (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-70.html)
+---- Wątek: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty (/thread-252.html)

Strony: 1 2 3 4


Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - klonu1988 - 15.01.2017

Witam,
mocno się zastanawiam nad położeniem blachy zamiast dachówki. Wiem jakie są plusy i minusy, oczywiście nie wszystkie.

Dachówka:
- estetyka - kwestia gustu,
- trwałość,
- lepsza izolacja w przypadku poddasza użytkowego (u nas nieistotne)
- lepszy właściwości akustyczne w przypadku poddasza użytkowego (u nas nieistotne)
- wyższa cena materiałów i robocizny,
- większy ciężar (to zarazem plus i minus)

Blacha:
- niższa cena,
- estetyka - kwestia gustu,
- niższa trwałość,
- mniejszy ciężar

Czy ktoś się nad tym zastanawia? Czy ktoś może podać orientacyjną różnicę w cenie materiałów i robocizny? Za wszystkie informacje i opinie będę wdzięczny.


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - marcinur - 15.01.2017

Czyli jedyną zaletą blachy będzie cena. Łukasz już tu kiedyś pisał, że w przypadku dachu kopertowego jest bardzo dużo odpadów blachy I przez to różnica w cenie jest niewielka. Oczywiscie przy dachówce pójdzie troszkę więcej drewna i ewentualnie robocizny może być wyższa.
Ale moim zdaniem nie warto pchać się w blachodachówkę.


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - klonu1988 - 15.01.2017

Czytałem gdzieś wypowiedź Łukasza na ten temat ale mam problem z wyszukiwarką na forum i nie mogę tego znaleźć. Jak szacujecie różnicę w kosztach? 5000zł?


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - marcinur - 15.01.2017

(15.01.2017, 11:24)klonu1988 napisał(a): Czytałem gdzieś wypowiedź Łukasza na ten temat ale mam problem z wyszukiwarką na forum i nie mogę tego znaleźć. Jak szacujecie różnicę w kosztach? 5000zł?
Myślę, że koszt blachodachówki odliczając straty będzie porownywalny do dachówki. Różnica będzie jedynie w ilości zużytych łat i robociźnie. Do tego ewentualnie mogą być różnice w cenie gąsiorów i innych wykończeń. Szacuję, że różnica nie będzie wersja większa niż 1-2k PLN więc dlatego IMO nie warto pchać się w blachę.


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - Łukasz - 15.01.2017

Koszt dobrej blachy z całą pewnością przewyższy cenę dachówki ceramicznej.
Przy kopercie dach z blachą będzie po prostu droższy. Musimy wziąć pod uwagę to, że przy arkuszach blachy niestety będziemy mieli relatywnie dużo odpadów, za które przecież musieliśmy zapłacić.

Generalnie koszt przy kopercie będzie zbliżony na minus blachy.

Jeśli natomiast zdecydujemy się zmienić dach na dwuspadowy wtedy oszczędność na całości sięgnie właśnie 5 tysięcy.
Główna część tych oszczędności to same wiązary, które będą po prostu tańsze.
Mam nadzieje, że udało mi się to przedstawić na filmie i wszystko będzie zrozumiałe.Nie mam żadnego aktywnego softu do zrzutu ekranu więc musiałem nagrać w ten sposób Smile

Jeśli chodzi o wiązary i ich wytrzymałość to po kilku wizytach i rozmowach z dostawcami wiem, że projektowane będą i tak pod obciążenia liczone dla dachówki. Na moje pytania dlaczego tak a nie inaczej uzyskałem odpowiedź, że przekroje drzewa zastosowanego jak i same płytki kolczaste będą miały taką wytrzymałość pod obciążenie dachówką, bo w wielu przypadkach nie da się już bardziej ograniczyć przekroju zastosowanego drzewa.

Porównanie obmiaru dachów

Koperta:
- powierzchnia dachu ~180m2
- gąsiory 37,1 mb
- rynny 51,2mb
- deska okapowa ~50mb



Dach dwuspadowy:
- powierzchnia dachu ~180m2
- gąsiory 13,94mb
- rynny 28mb
- deska okapowa ~28mb
- szczyty o powierzchni 31,86m2
- dachówka krańcowa ~26mb
- znacznie tańsze wiązary (jeden powtarzający się element)
- znacząco większa powierzchnia wydzielonego stryszku.








RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - Mario - 15.01.2017

Ciekawy wątek i fajnie wyjaśniony. O jakim piecu CO na gaz myślisz bo Twoje zmiany bardzo mi się podobają ? Pozdrawiam


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - wesolowski - 15.01.2017

Do kompletu przydała by sie jeszcze rzetelna wycena chocaz jednej firmy wiazarowej, koperta vs dwuspadoway dach, jakiego rzedu jest to róznica


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - Łukasz - 15.01.2017

Generalnie różnice wahały się od 2000 do 4,500zł . To jedna z pierwszych i najdroższych..

Na początek koperta  19.500 netto . Na końcu dwuspadowy 17.200 netto
Wycena tylko przyjęta do wiadomości, później nie negocjowana.



[Obrazek: wiazary1.jpg]

[Obrazek: wiazary2.jpg]

[Obrazek: wiazary3.jpg]

[Obrazek: wiazary4.jpg]

[Obrazek: wiazary5.jpg]

[Obrazek: wiazary6.jpg]

[Obrazek: wiazary7.jpg]

[Obrazek: wiazary8.jpg]

[Obrazek: wiazary9.jpg]

[Obrazek: wiazary10.jpg]

[Obrazek: wiazary11.jpg]

[Obrazek: wiazary12.jpg]

[Obrazek: wiazary13.jpg]

[Obrazek: wiazary14.jpg]

[Obrazek: wiazary15.jpg]

[Obrazek: wiazary16.jpg]

[Obrazek: wiazary17.jpg]

[Obrazek: wiazary18.jpg]




Poniżej informacje dotyczące dachu dwuspadowego.

[Obrazek: wiazary23.jpg]

[Obrazek: wiazary19.jpg]

[Obrazek: wiazary20.jpg]

[Obrazek: wiazary21.jpg]


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - Martyna - 15.01.2017

Łukasz ja też miałam wycenę na kopertowy gdzieś pisaliśmy na forum nasze wyceny ale lupka nie działa.


RE: Blacha zamiast dachówki - opinie i koszty - Martyna - 15.01.2017

19.440 brutto firma eraga wycena jaką ja otrzymałam na wiązary


  
Menu