Budowa domu za 150 tys
Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? - Wersja do druku

+- Budowa domu za 150 tys (http://www.forum.domza150tysiecy.pl)
+-- Dział: Forum budowlane (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-29.html)
+--- Dział: Forum ogólne (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-3.html)
+---- Dział: Ogrzewanie (http://www.forum.domza150tysiecy.pl/forum-37.html)
+---- Wątek: Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? (/thread-760.html)



Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? - czarny286 - 06.03.2018

Witam.Drodzy forumowicze . Nie dłuo zamierzam brać się za położenie instalacji ogrzewania podłogowego.Materiał kupiony czyli pex,termostaty,sterownik Salus,reulatory,rozdzielacz itd.

Dodam,że u mnie w domu będzie 8 pętli:

-3 pętle salon+aneks
-po 1 pętli w pokojach
-1 pętla łazienka z kotłownią w mojej konfiguracji
-1 pętla holl+komunikacja w domu





Czytałem wiele artykułów odnośnie regulacji rozdzielaczy ale nie mogę znaleść konkretnych odpowiedzi.

Czy może ktoś posiada wiedzę i wie jak ustawić przepływy na rotametrach ?
Znamy mniej więcej rozkład pomieszczeń w domuza150tyś .

Jak to wyregulować ? jaki powinien być prawidłowy przepływ w litrach ? jak się prawidłowo zabrać za wyreulowanie ?

Proszę o rzeczowe odpowiedzi i myślę,że przydadzą się konkretne porady nie tylko mi ale wszystkim na forum.

Dzięki,pozdrawiam.


RE: Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? - raxon - 07.03.2018

Wstępnie to możesz ustawić jednakowo dla każdej pętli. Jak zaczniesz ogrzewać to sobie poskręcasz tam gdzie będzie za ciepło a tam gdzie zechcesz cieplej to zwiększysz przepływ Wink


RE: Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? - czarny286 - 07.03.2018

No niby tak . Ale nie ma jakiegoś sposobu lub techniki ustawienie ? Przecież wszystkie pętle nie są jednakowej długości? Czyli przepływ w mniejszej pętli nie będzie musial być większy czy tak duży. Po za tym benda regulatory pokojowe temperatury i rotametrem nie bede regulował temperatury pomieszczenia.


RE: Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? - jarzyn - 07.03.2018

Możesz skorzystać z jakiegoś oprogramowania które mniej więcej wyliczy potrzebny przepływ i rozstaw rurek (Kan SDG, Purmo SDG). Rozkręć wszystkie na maksa a później skręcaj tak aby uzyskać to co w programie. W trakcie użytkowania dopieścisz jeszcze przepływy (rozkręcisz tam gdzie zimno, skręcisz gdzie za ciepło). Jeśli wszystko dobrze wyregulujesz to regulatory pokojowe nie będą potrzebne.
Jeśli zakładasz z góry regulatory pokojowe, to nie musisz nic ustawiać na rotametrach, byle przez wszystkie rurki leciała woda - regulator i tak zamknie przepływ tam gdzie się przegrzewa puszczając więcej wody na pozostałe obiegi.


RE: Regulacja rozdzielacza podłogówki jak ? - czarny286 - 07.03.2018

Ok.Dzięki za dobrą radę.Na forum elektrody znalazłem jeszcze taki wpis:

"Witam. Białe pokrętła odkręcasz na max, następnie zdejmujesz czerwone kapturki z rotametrów, pod nimi jest miejsce na kręcenie rotametrem. Przepływy wstępnie ustawiasz na 1,5-2 litry na każdym obiegu, czekasz spokojnie dzień lub dwa aż zacznie grzać, ewentualnie doregulowujesz, tam gdzie za ciepło zmniejszasz przepływ, tam gdzie za zimno zwiększasz. Oczywiście doregulowanie ma przebiegać łagodnie, żadnych gwałtownych zmian w przepływach. Pompę ustawiasz tak żeby jej wydajność wystarczała do zapewnienia odpowiednich przepływów. Termostat pod pompą ustawiasz na temperaturę 25-35 stopni w zależności jak wykonana jest podłogówka."

I jeszcze jeden opis regulacji :

Regulacja hydrauliczna pętli bez projektu, czyli… jak to się robi w praktyce

Wartości przepływów dla poszczególnych pętli powinien zawierać każdy profesjonalny projekt. Bardzo często zdarza się jednak, że takich danych nie ma i trzeba samemu dobrać te parametry. Należy przy tym postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami: dławiąc pętle najkrótsze o najmniejszym oporze i zwiększając przepływ na pętlach najdłuższych o największym oporze hydraulicznym. Aby tę czynność wykonać odkręcamy wszystkie zawory i przepływomierze znajdujące się na belkach rozdzielacza. Patrzymy na wskazania przepływomierzy. Przy dużych różnicach w długościach pętli zaobserwujemy znaczne zróżnicowanie wskazań przepływomierzy. W pętlach najkrótszych przepływ będzie największy, w pętlach najdłuższych najmniejszy. Wybieramy najwyższe wskazanie i dławimy pętle do ustalonej „na wyczucie” wartości przepływu. Czynność tę powtarzamy dla kolejnych pętli, ustalając wartości proporcjonalnie. Należy doprowadzić do sytuacji odwrotnej niż była na początku, czyli pętle najdłuższe powinny mieć największy przepływ, a najkrótsze najmniejszy.
Dzięki temu wszystkie pomieszczenia będą się nagrzewały równomiernie a różnica temperatury pomiędzy zasilaniem a powrotem we wszystkich pętlach będzie jednakowa. Sugerowana różnica temperatury zasilania i powrotu powinna wynosić 10oC. Jeżeli po ustabilizowaniu się warunków (po kilku godzinach) różnica jest większa należy zwiększyć przepływy w poszczególnych pętlach, odkręcając wszystkie przepływomierze o tą samą wartość lub zwiększyć ciśnienie dyspozycyjne pompy zmieniając jej bieg.


  
Menu