Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
(18.02.2017, 01:33)johny_szczecin napisał(a): Wielkosc bufora im wieksza tym lepiej. Obecnie maja swietne izolacje i male straty ciepla. Pamietajcie, ze grzalka elektryczna ma prawie 100% sprawnosci, wiec mozna przyjac ze za 1kWh mamy 1kW energii cieplnej. Mozna powiedziec podobnie jak gaz, ale z gazem oszukuja, bo czesto nie ma deklarowanej kalorycznosci. Podobnie jak z jakoscia innych paliw stalych jak ekogroszek, pellet, wegiel itd.
Znaczy cop 1. Dla pompiarzy  nie do pomyslenia.  Wink
Odpowiedz
(18.02.2017, 15:26)johny_szczecin napisał(a): Rekuperator jest lepszy od wentylacji mechanicznej, ale nie od grawitacyjnej. Dlaczego? Bo takSmile 


Bo nie!!!

Co znaczy rekuperator jest lepszy od wentylacji mechanicznej? jak zamierzasz zainstalowac rekuperator bez instalacji wentylacji mechanicznej? Bzdury do kwadratu. Rekuperator moze byc czescia wentylacji mechanicznej. 
Wentylacja Mechaniczna jest nieoceniona w domu gdzie mieszaja alergicy, zasrosowanie filtrow powietrza jest mozliwosc czesciowego oczyszczenia powietrza jakie dociera do domu. Sam rekuperator odbierze czesc ciepla jakie ucieka z domu. Mamy mozliwosc plynnej regulacji wymian powietrza.


Mowisz , ze mamy budowac jak Pan Lukasz.    Ja chce grzac pradem i jesli nie bede musial isc w pompe np P/W to super bo bede mial mozliwosc tanim kosztem zrobic cale CO. Jak mam to zrobic przy budowie tego domu zgodnie z projektem ? WT2017 jest bezlitosne tylko nie wiem czemu akurat pradu tak sie czepili
Odpowiedz
johny_szczecin, jeśli rozważasz WM z Rekuperacją tylko w kwestii odzysku ciepła i na tym opierasz sens ekonomiczny, to masz rację, że wentylacja grawitacyjna będzie lepsza i tańsza. Jednak jeżeli wybudujesz szczelny dom z dobrym ociepleniem, będziesz się starał zrobić jak najmniej mostków cieplnych, to wtedy bez WM, będziesz mieć masakrę w domu, a nie powietrze. W takim przypadku tylko WM + rekuperator ma sens. Tylko trzeba pamiętać o jednym - dobrym policzeniu całej wentylacji i odpowiednim doborze rekuperatora, o gruntowym wymienniku ciepła nie wspominając.
Odpowiedz
(21.02.2017, 14:57)johny_szczecin napisał(a): Kto Wam wmawia ze rekuperatory, pompy ciepla i solary sa Wam niezbedne?
Albo budujemy tani (i dobry) dom albo bawimy sie w fajerwerki i lasery ktore sa kosztowne i zbyteczne.
Chce dom ogrzewac pradem. najlepiej kable bo tanie instalacja CO ew moze byc bufor z grzalkami i rurki w podlodze. Jak mam to zrobic  nie przekraczajac 95kwh/m2  ? jest to najtansze i najprostrze rozwiazanie i niezawodne zgodnie z twoja teoria...

(21.02.2017, 15:26)Sly12344 napisał(a):
(21.02.2017, 14:57)johny_szczecin napisał(a): Kto Wam wmawia ze rekuperatory, pompy ciepla i solary sa Wam niezbedne?
Albo budujemy tani (i dobry) dom albo bawimy sie w fajerwerki i lasery ktore sa kosztowne i zbyteczne.
Chce dom ogrzewac pradem. najlepiej kable bo tanie instalacja CO ew moze byc bufor z grzalkami i rurki w podlodze. Jak mam to zrobic  nie przekraczajac 95kwh/m2  ? jest to najtansze i najprostrze rozwiazanie i niezawodne zgodnie z twoja teoria...

ps . jak znasz  te "fajne sposoby" omijania nieplacenia to podziel sie z nami. wymadrzac sie kazdy potrafi.
Odpowiedz
@Johny


Co do tego EP to jak to ladnie w slowa ubracSmile dostosować dokument do wymogow obowiązującego prawaSmile czyli wpisujesz ze czesc zapotrzebowania na cieplo tego ktorego Ci brakuje bedzie pochodzilo ze spalania bio masy w garazu ktory wybudujesz pozniejSmile albo ze dostawisz kolektory sloneczne czy fotowoltaiczne. Nie bac sie bo to urzedas ma byc zadowolony.


Przeciez budynek musi uzyskac paszport/certyfikat energetyczny budynku. Rozumiem i tu tez bys dogadal sie z audytorem po swojemu.
Odpowiedz


Swiadectwo energetyczne budynku to tez jest papier. Ja wiem ze papier moze wszystko przyjac, ale prawda jest bolesna. Zanim wybierzemy zrodlo ciepla nalezy zrobic audyt ozc domu aby nie wkopac sie na mine. Nie liczylbym na przychylnosc urzednika jesli nie spelnimy normy WT 2017 mowiac ze dodam solary w przyszlosci badz inne jakies zrodlo obnizajacy ep budynku.
Odpowiedz
A oczywiscie ze tak. Od tego jest forum. Po to sie dzielimy wiedza aby mozna bylo radzic sobie z roznymi problemami. W 2022 dopiero beda schody .
Pozdrawiam
Odpowiedz
Ja osobiscie nie wybudowalem zadnego komina tylko pompa ciepla Powietrze-woda i rekuperacja. 
Dzisiaj wlasnie przyjachala od samego rana pod mohje drzwi pompa ciepla i teraz musi odstac swoje i na montaz za ok kilka/nascie tygodni chyba ,ze ktos ja wczesniej kupi to bede zamawial nastepna Wink


Załączone pliki Miniatury
                       
Odpowiedz
Powiedz cos wiecej o tej pompie?
Odpowiedz
(18.05.2017, 12:30)Sly12344 napisał(a): Powiedz cos wiecej o tej pompie?

Invertorowa ( to jest najważniejsze !! to nie jest pompa ON/Off.
moc od 4,5KW do 20KW ale przez to ze jest invertorowa sama dobiera potrzebna moc na dana chwile ! czyli jest energooszczędna bo jak nie ma mrozów to chodzi np na 5% mocy a jak sie zrobi w nocy zimno to zwiększy sie np do 10-15% a nad ranem znowu spadnie pobór pradu ! moc tej pompy wystarczy nawet do ogrzania domu do 300 m2 !! ale w takim malym domu potrzeba ok 10% mocy tej pompy i za tyle faktycznego poboru sie placi za prad ! 
Mam taka sama pompe u siebie w firmie i place za prad zima śmieszne pieniądze za ogrzewanie ! a ten dom bedzie duzo lepiej ocieplony ponieważ okna będę miał 3 szybowe , pasywne drzwi wejściowe i ocieplenie grafitowym styropianem 15cm grubości . fundament mam ocieplony styropianem XPS a nie jak większość EPS ( niektórzy twierdza ze różnica pomiędzy XPS a EPS jest minimalna ale... no własnie ja wole dołożyć 100 zl i zrobic to jak nalezy !
 
Split ( 2 jednostki. zewnętrzna i wewnętrzna ) duzo lepsza od tańszych monoblock'ow ( chociaż skłonny bylem takze rozważyć kupno takiej pompy ze względu na cene )
Pompa ta chodzi bez żadnego problemu do MINUS 25 stopni a gdyby zdazyla sie katastrofa i przyszlo nagle minus 35 to od minus 25 zalaczaja sie grzalki , ktore wspomagaj dogrzewanie domu. ( tak na marginesie w instalacji elektrycznej w domu mam możliwość podłączenia agregatu spalinowego wiec w razie awarii pradu w zimie nadal bede mial zasilanie awaryjne w domu czyli ciepełko )
Co do pompy... całym sercem każdej pompy ciepła jest kompresor . W tej pompie jest kompresor jeden z najlepszych dostepnych w tej chwili na swiecie .. MITSUBISHI .
Nie wiem co tu jeszcze napisać co jest ważne bo nie jestem fachowcem 
Jest jeszcze automatyczne rozmrażanie w zimie , wymiennik płytowy z jakimś super wysokim COP
Do tego wszystkiego montuje rekuperacje tez jakas taka " inteligentna i energooszczedna z silnikiem DC ) przez to nie wybudowalem 2 kominow i zaoszczedzilem na kominach ok 5 tysiecy wiec do pieca na ekogroszek ( ktory robi straszny syf w domu i okolicach kotlowni ) dolozylem te 5 tysiecy i suma sumarum dokladajac do tego nastepne 10 tys zlotych mam ogrzewanie ekologiczne, bezobslugowe ( sterowane smartfonem ) i super oszczedne ( na dzien dzisiejszy tylko głębinowa pompa ciepla jest bardziej oszczedna ale 4 razy drozsza !) i to razem z rekuperacja i to nie byle jaka tylko naprawde oszczedna z górnej polki ! 


Za kilka dni dotra do mnie rekuperatory i także napisze cos wiecej o nich i wrzucę zdjęcia. Bede mial do wyboru 2 jednostki. na 250m2 i na 300m2. 
Za kilka dni wrzuce jeszcze kilka zdjec ze srodka pompy zeby pokazac jakosc uzytych podzespolow .
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu