Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#11
Każde rozwiązanie każdego problemu ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ceramika czy beton komórkowy, dom piętrowy czy parterowy, panele czy deska, strop żelbetowy czy podwieszany sufit itp.
Najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem byłby gaz. Jeżeli masz go w swojej okolicy, możesz przeprowadzić gazociąg przez działkę sąsiada (masz służebność gruntu dla tej inwestycji w księdze wieczystej lub sąsiad się zgodzi) i koszty związane z budową gazociągu nie będą przesadnie duże - kierował bym się w tą stronę. Piec gazowy do 20 kW nie musi mieć komina - wystarczy wyrzutnik przez ścianę. Można go zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Możesz zdecydować się na model z przepływowym ogrzewaniem cwu. Ale jeżeli będziesz chciała zamontować kolektory słoneczne, to wówczas musi być zasobnik i latem grzanie wody użytkowej masz gratis. Byle by tylko działka nie była zacieniona i panele były optymalnie wystawione na słońce przez jak największą część dnia.
Solary też bardzo dobrze sprawdzają się w połączeniu z tradycyjnym kotłem. Ale w sezonie grzewczym pojawia się temat obsługi pieca, uzupełniania paliwa i wybierania popiołu. Podobno przy dobrze dobranej instalacji nie jest to takie uciążliwe, ale zawsze. Ostatnio rozmawiałem ze znajomym - pali ekogroszkiem i ma problemy z jego jakością, jak każde paliwo węglowe jest brudny, trzeba go gdzieś składować. Alternatywą jest pellet drzewny - lepiej się spala i daje mniej popiołu. Jednak piec to tylko piec. Ogień musi się palić cały czas. A ja nie jestem zwolennikiem rozwiązań w których ogień się pali, gdy nie ma mnie w domu (choć zaufałbym zabezpieczeniom w piecu gazowym).
U mnie nie ma gazy, dlatego zdecydowałem się na pompę ciepła. Nie ma ognia, nie ma dymu, nie ma czadu. Fakt, do "wyciągnięcia" ciepła z powietrza wymaga dostarczenia energii elektrycznej, jej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej (dolne źródło ciepła). Ale jak często i na jak długo ta temperatura drastycznie spada? Ostatni raz -20 stC widziałem z 10 lat temu, a i to przez krótki czas. Obecnie pompy działają nawet przy -25 stC, w sytuacjach krytycznych mają dodatkowe grzałki elektryczne.
Zimą należy się liczyć z awariami sieci elektrycznej (łamiące się pod ciężarem mokrego śniegu gałęzie uszkadzają linie przesyłowe), więc warto zabezpieczyć się i przed tym. Czy to pompa, gaz czy kocioł - wszystko wymaga zasilania i sterowania prądem. Można zaopatrzyć się w generator, zasilacz awaryjny do podtrzymania zasilania podstawowych układów. I tak pewnie zrobię, ale nie zrezygnowałem z kominka i dodatkowo zaplanowałem instalację DGP.

Jeżeli chodzi o dotacje, to w mojej gminie też kolejny raz organizowana jest akcja na dotowanie budowy instalacji OZE. Tylko że muszę być mieszkańcem tej gminy, a jeszcze nie jestem. Za to jedna z firm, do których zwróciłem się o ofertę na pompę i instalację podłogówki, załatwia formalności z dofinansowaniem środków na zakup i instalację pompy. Tylko że w latach 2014-16 dofinansowanie wynosi 20%, a od przyszłego już tylko 15%. Wnioski trzeba składać do konkretnej daty i dom wówczas musi być już oddany do użytku - jak się nie zmieszczę w terminie to wszystko przesuwa się o rok.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#12
Witam, rezygnacja z kominów wentylacyjnych i montaż rekuperacji jak najbardziej OK, też tak zrobię!

Oczywiście zaoszczędzimy jakąś tam kwotę na braku budowy komina, ale najważniejsze jest to, że dobrej klasy rekuperator ma sprawnośc nawet do 95%, oznacza to, że zaoszczędzi dla nas dużo pieniędzy na ogrzewaniu. Poza tym, mamy świeże powietrze z dużą zawartością tlenu, więc mamy zdrowy dom.
Uważajcie na tanie rekuperatory "krzyżowe" (np wymienione w poście, firmy Dospel) za kwotę 2-3tyś zł - one nie dają efektu, no chyba, że hałas Smile
Prawda jest taka, że jeśli chcemy taką kwotę wydac na rekuperacje to lepiej jej w cale nie montowac.

Polecam droższe, sprawdzone rekuperatory z wymiennikiem "przeciwprądowym" np. takich firm jak Aeris, Thessla Green itp.

Jeśli chodzi o Pompy Ciepła, to przyznam się, że sam jestem autoryzowanym instalatorem Pomp Ciepła Panasonic, więc nie będę miał z tym problemu Smile  - sam sobie zamontuję Smile 
Powiem tylko, że jeśli mamy naprawdę sumiennie izolowany dom i instalację ogrzewania podłogowego na całej powierzchni domu to najlepszym wyborem będzie pompa ciepła.
Natomiast jeśli chcecie miec zamontowane grzejniki, to dajcie sobie spokój z pompą i wybierzcie inne źródło ciepła.
Odpowiedz
#13
wind 7 może dasz instrukcje jak zamontować samemu Smile
a jak izolujesz dom?
Odpowiedz
#14
Jedyna zaleta rekuperacji jest swieze powietrze i brak wilgoci.Koniec kropka.Dospel (wymiennik z celofanu) Vents (wymiennik papierowy) to zadne wymienniki Trzeba zaznaczyc ze te 96% odzysku wystepuje tylko przy -20C Im wyzsza temperatura tym odzysk maleje Przy zerze bedzie pewnie cos ze 30-40% Thessla Green ciekawe urzadzonko w ukladzie Tichelmana tylko cena !!! A wszedzie halas w domu bezcenny Poniewaz urzadzenie jest beznadziejnie proste i tanie w budowie jesli juz ktos chce koniecznie mozna go wykonac samodzielnie
Odpowiedz
#15
(14.09.2016, 08:39)sierzant napisał(a): Jedyna zaleta rekuperacji jest swieze powietrze i brak wilgoci.

Tylko czy aż?
A odnośnie hałasu - przy dobrze zaprojektowanej rekuperacji nic nie usłyszysz.
Odpowiedz


#16
Oczywiscie Marcin jak zwykle poprawiasz.Ze wzgledu na powietrze i wilgoc obowiazkowa na 100% Odzysk chrzanic
Odpowiedz
#17
(14.09.2016, 08:52)sierzant napisał(a): Oczywiscie Marcin jak zwykle poprawiasz.Ze wzgledu na powietrze i wilgoc obowiazkowa na 100% Odzysk chrzanic

To Cię nie poprawię bo zgadzam się w 100% Smile
Odpowiedz
#18
(13.09.2016, 21:41)wind7 napisał(a): Natomiast jeśli chcecie miec zamontowane grzejniki, to dajcie sobie spokój z pompą i wybierzcie inne źródło ciepła.

Podłogówkę będę miał, ale chciałbym też mieć dodatkowo grzejnik drabinkowy w łazience (by wysuszyć ręczniki) i w wiatrołapie (rękawiczki, czapki, kurtki). Słyszałem o niskotemperaturowych grzejnikach - ma to sens?
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#19
(14.09.2016, 10:06)Michal napisał(a):
(13.09.2016, 21:41)wind7 napisał(a): Natomiast jeśli chcecie miec zamontowane grzejniki, to dajcie sobie spokój z pompą i wybierzcie inne źródło ciepła.

Podłogówkę będę miał, ale chciałbym też mieć dodWatkowo grzejnik drabinkowy w łazience (by wysuszyć ręczniki) i w wiatrołapie (rękawiczki, czapki, kurtki). Słyszałem o niskotemperaturowych grzejnikach - ma to sens?

Ja rozważam inną opcję - grzejnik elektryczny.
Np taki - http://allegro.pl/elektryczny-grzejnik-l...66669.html
Ma małą moc więc po kieszeni mocno nie uderzy.
Co Wy na to?
Odpowiedz
#20
Siostra ma takie grzejnik w swoim domku letniskowym. Jak kiedyś pojechaliśmy do niej na tydzień urlopu, to w deszczowy dzień szybciej wysuszyliśmy małą przepierkę na olejaku.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu