Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#21
(14.09.2016, 20:03)Michal napisał(a): Siostra ma takie grzejnik w swoim domku letniskowym. Jak kiedyś pojechaliśmy do niej na tydzień urlopu, to w deszczowy dzień szybciej wysuszyliśmy małą przepierkę na olejaku.

Dzięki za cenną uwagę.
A taki 300W może już będzie ok? http://allegro.pl/elektryczny-grzejnik-l...93573.html
Odpowiedz
#22
Wind7 mial na mysli grzejniki w calym domu Teoretycznie 1 grzejnik w lazience roznicy by nie zrobil Ale to tylko 35c na obiegu wody przy pc. Wyobrazcie sobie recznik schnacy na waszym ciele Jak dlugo by sie suszyl Zadziwiacie mnie pomysl z elektrycznym swietny Ze tez sam na to nie wpadlem I to doskonale rozwiazanie przy rekuperacji gdzie zwykly grzejnik sie nie sprawdza
Odpowiedz
#23
http://ekoizolacje.pl/realizacje/ocieple...osciola-01
A co sądzicie o takim ociepleniu sufitu?
Odpowiedz
#24
(14.09.2016, 21:59)Martyna napisał(a): http://ekoizolacje.pl/realizacje/ocieple...osciola-01
A co sądzicie o takim ociepleniu sufitu?

Moim zdaniem pianka jest dobra w miejscach trudnodostępnych. Tutaj lepiej zastosować wełnę lub regranlulat styropianowy ewentualnie granulat celulozowy.
Odpowiedz
#25
- Martyna, instrukcję montażu mogę oczywiście przesłac na priv Smile co do izolacji, to po prostu musimy zwrócic na to szczególną uwagę i wybierac materiały o jak najmniejszej przenikalności ciepła. Dobra zasada, dac więcej/grubiej niż mniej.

- Michal, mały grzejnik drabinkowy w niczym nie przeszkadza, tylko tak jaki napisał "sierzant" będzie na nim niska temperatura.

Jeśli chodzi o hałas z rekuperacji, to nie wolno montowac urządzenia nad sypialnią lub w pobliżu niej.
Każda rekuperacja przy pełnej wydajności będzie w nocy delikatnie słyszalna, ale właśnie po to mamy automatykę w rekuperacji aby z niej korzystac i ustawic w porze nocnej 10-20% wydajności i wtedy mamy cichutko Smile
Odpowiedz


#26
(15.09.2016, 21:09)wind7 napisał(a): - Martyna, instrukcję montażu mogę oczywiście przesłac na priv Smile  co do izolacji, to po prostu musimy zwrócic na to szczególną uwagę i wybierac materiały o jak najmniejszej przenikalności ciepła. Dobra zasada, dac więcej/grubiej niż mniej.

- Michal, mały grzejnik drabinkowy w niczym nie przeszkadza, tylko tak jaki napisał "sierzant" będzie na nim niska temperatura.

Jeśli chodzi o hałas z rekuperacji, to nie wolno montowac urządzenia nad sypialnią lub w pobliżu niej.
Każda rekuperacja przy pełnej wydajności będzie w nocy delikatnie słyszalna, ale właśnie po to mamy automatykę w rekuperacji aby z niej korzystac i ustawic w porze nocnej 10-20% wydajności i wtedy mamy cichutko Smile
To poproszę o instrukcję zobaczę jak bardzo to skomplikowane
Odpowiedz
#27
(14.09.2016, 20:09)marcinur napisał(a):
(14.09.2016, 20:03)Michal napisał(a): Siostra ma takie grzejnik w swoim domku letniskowym. Jak kiedyś pojechaliśmy do niej na tydzień urlopu, to w deszczowy dzień szybciej wysuszyliśmy małą przepierkę na olejaku.

Dzięki za cenną uwagę.
A taki 300W może już będzie ok? http://allegro.pl/elektryczny-grzejnik-l...93573.html

Nie będę udawał, że wiem, jaką jej grzejnik mam moc. Po tylu latach od zakupu pewnie sama już tego nie pamięta Big Grin
Natomiast wydaje mi się, że grzejnik o niskiej mocy będzie suszył dłużej, więc może zużyć więcej energii, niż mocniejszy grzejnik, który wysuszy szybciej. A w cieplejsze dni to i tak lepiej będzie wystawić suszarkę do ogrodu i skorzystać z bezpłatnej energii słonecznej i ciepłego powiewu wietrzyka Cool Stąd też nie chcę grzejnika elektrycznego.

(15.09.2016, 21:09)wind7 napisał(a): - Michal, mały grzejnik drabinkowy w niczym nie przeszkadza, tylko tak jaki napisał "sierzant" będzie na nim niska temperatura.

Nie przeszkadza mi to. Za grzanie odpowiadać będzie podłoga, grzejnik jest przeznaczony do suszenia. Dogrzewać pomieszczenie będzie "w wolnej chwili". Czekam na wyliczenia z firmy, która będzie mi robić podłogówkę.
Nasz dom w 3DGaleria budowy | Już mieszkamy
Odpowiedz
#28
Ja będę budował z jednym kominem w kotłowni który bedzie tak na czarną godzine. Też będę chciał zrobić wentylacje mechaniczną bo dobra wentylacja to wygodne mieszkanie, a dziurawić super oszczedne i szczelne okna to jednak nooo. Bede chcoał też zrobić w miare dobre ocieplenie czyli 20cm styro na ściany, na podłoge też z 20cm eps bo będę chciał zrobić podłogówke po całości. Na górę to jeszcze nie wiem czy wełna czy jakiś granulat czy coś innego. Rozmyślałem nad sposobem grzania i chyba gaz będzie najodpowiedniejszy. PC kusi tylko pierwszy minus to cena a drugi to miejsce zamieszkania czyli podkarpacie a tu troche chłodniej niż na zachodzie Polski. Co powiecie na wymiennik gruntowy? Działke będe miał 40x45m po jednej stronie dom a w drugim rogu studnia pewnie głebinowa i aż sie prosi żeby w jednym wykopie zakopac też rure do wymiennika gruntowego i to spiąć z WM. Koszt praktycznie żaden tylko czy to w ogóle ma sens?

Co do ogrzewania to rozważałem też jakis kocioł z podajnikiem ale nie wiem czy to sie opłaci. Sprawność taka oo bo to co podają a to co jest naprawdę to dwie różne rzeczy bo wszelka sadza popiół w wymienniku dobrze izoluje i cieplo grzeje komin, no i w lecie węgiel sie kisi żeby CWU ogrzać więc w rocznym rozrachunku koszty pewnie podobnie wyjdą a cena kotła z podajnikiem w sumie jest taka jak i kondensata.
Odpowiedz
#29
Raxon ten komin tez mnie kusi ale zobacz kiedy Lukasz go postawil w Szczepidle. Zawsze mozesz go dobudowac Pamietaj tylko zeby dac podstawe w posadzce A domek bez kominow wyglada pieknie i komin go szpeci.Podkarpackie,lubelskie zimno. Pompa nie wnikajac w szczegoly i cene moze nie dac rady. Gaz,gaz i dobre docieplenie budynku, a koszty grzania wyjda podobnie do ekogrochu, a o ile wygodniej i ciszej.
Odpowiedz
#30
(12.10.2016, 14:34)raxon napisał(a): Ja będę budował z jednym kominem w kotłowni który bedzie tak na czarną godzine. Też będę chciał zrobić wentylacje mechaniczną bo dobra wentylacja to wygodne mieszkanie, a dziurawić super oszczedne i szczelne okna to jednak nooo. Bede chcoał też zrobić w miare dobre ocieplenie czyli 20cm styro na ściany, na podłoge też z 20cm eps bo będę chciał zrobić podłogówke po całości. Na górę to jeszcze nie wiem czy wełna czy jakiś granulat czy coś innego. Rozmyślałem nad sposobem grzania i chyba gaz będzie najodpowiedniejszy. PC kusi tylko pierwszy minus to cena a drugi to miejsce zamieszkania czyli podkarpacie a tu troche chłodniej niż na zachodzie Polski. Co powiecie na wymiennik gruntowy? Działke będe miał 40x45m po jednej stronie dom a w drugim rogu studnia pewnie głebinowa i aż sie prosi żeby w jednym wykopie zakopac też rure do wymiennika gruntowego i to spiąć z WM. Koszt praktycznie żaden tylko czy to w ogóle ma sens?

Co do ogrzewania to rozważałem też jakis kocioł z podajnikiem ale nie wiem czy to sie opłaci. Sprawność taka oo bo to co podają a to co jest naprawdę to dwie różne rzeczy bo wszelka sadza popiół w wymienniku dobrze izoluje i cieplo grzeje komin, no i w lecie węgiel sie kisi żeby CWU ogrzać więc w rocznym rozrachunku koszty pewnie podobnie wyjdą a cena kotła z podajnikiem w sumie jest taka jak i kondensata.
Ja też mieszkam na podkarpaciu i uważam, że pompa ciepła 9kW spokojnie da rade. Zresztą liczyłem to już dla "naszego domu". Pompy ciepłą "przyszły" do nas ze skandynawii a tam zimy są jakie są Smile.
Jeżeli masz na działce gaz i dużo nie zapłacisz za przyłącz to można gaz rozważyć. 
Dla pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym poziomym masz raczej za małą działkę. Jeżeli chcesz wykorzystać odwiert studni - torchę za mało - dla 9kW potrzeba ok 180 m odwiertów - czyli jakieś 15k PLN. Owszem pompa ciepła glikol-woda będzie wydajniejsza o jakieś 10% niż powietrze-woda, ale czy różnica zwróci się kiedykolwiek?
Zrobię uproszczoną symulację kosztów:
- kocioł kazowy kondenscyjny - 3500PLN, przyłącz gazu - strzelam: 3000 PLN, komin (chyba, że dajemy zamkniętą komorę i wyrzut spalin przez ścianę) 2000 PLN. Wychodzi 8500 PLN.
- pompa ciepła panasonic t-cap 9kW - 15000 PLN.
Czyli pompa jest droższa o 6500PLN.
Zakładam, że pozostałe koszty będą podobne (osprzęt, montaż, zbiornik na CWU - choć mam świadomość żę zbiornik do pompy ciepła musi mnieć większą powierzchnię wężownicy - więc jest trochę droższy). 
Zakładając że roczny koszt ogrzewania i CWU dla pompy ciepła będzie 1500PLN a dla gazu 2500PLN - oszczczędzamy rocznie 1000PLN.
Wniosek - po 6,5 roku inwestycja w pompę ciepłą zię zwróci.
Nie uwzględniłem jeszcze kosztu przeglądów. Kocioł gazowy wymaga inspekcji raz w roku (kolejne 100-200PLN). Pompa ciepła - raczej rzadziej - chyba, że na początku ze względu na gwarancję.

Inwestycję w jakieś kotły na ekogroszek wogóle odrzucam:
1. Dużo brudnej roboty, potrzebne miejsce na składowanie opału
2. Za jakiś czas pewnie i tak bedzie zabronione palenie takimi kotłami - ustawa antysmogowa.
3. Może mniej ważne dla niektóych - ekologia.

Ewentualnie kocioł na pellet - ale one są dość drogie w zakupie i kosztują niewiele mniej niż PC.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu