Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
#1
Hej,
uważnie śledzę forum i dyskusje na ten temat pojawiają się w różnych miejscach. Podpowiedzcie:
(i od razu uprzedzam, że oboje z mężem się nie znamy, a usłyszeliśmy już z pięć albo i lepiej rozbieżnych opinii).
Mamy gaz w drodze, ale zawsze uważałam ( może błędnie), że ogrzewanie ekogroszkiem będzie tańsze (syf przy tym nas nie odstrasza, przyzwyczajona jestem do smieciuchów, tam popiół wynosimy codziennie)., lubimy jak jest ciepło, dwójka małych dzieci itd. Przy tej opcji zrezygnowalibyśmy z kominka w ogóle, jakoś nie musimy koniecznie miec  kominka.
No ale skoro gaz jest pod ręką w zasadzie to kilka osób przekonuje nas żeby iść tą drogą i zrobić piec na gaz plus zbiornik, w którym by się grzała woda. Wtedy kominek musiałby zostać , bo jednak sam gaz mnie nie przekonuje.
Odwiedziliśmy ostatnio targi budowlane i na nich to już w ogóle namieszali nam w głowach: jedni, że gaz piec jednofunkcyjny ze zbiornikiem dużym na wodę, drudzy piec gazowy dwufunkcyjny, inni w sumie w stronę pelletu namawiali.

Od razu zaznaczam, że nie interesuje mnie ogrzewanie prądem, pompami ciepła ani rekuperacja, opcja kominka z płaszczem wodnym również nie. Musimy do wszystkiego na starcie podejść z rozmysłem, nie chcemy inwestować w drogie rozwiązania, które zwrócą się za kilkanaście lat lub w ogóle.

Proszę o opinię w tym temacie i podpowiedzi.
Odpowiedz
#2
Bierz piec na gaz. Nawet jak grzanie w zimie wyjdzie drożej o 150 zł(choć wcale nie musi) za cały sezon to mniej wyjdzie za grzanie wody w lecie. Zakładając że będziecie umieli idealnie ustawić parametry spalania w piecu na ekogroszek bo automatyczny tam jest tylko podajnik, a wszystkie parametry trzeba ustawiac samemu. Ja u siebie chce gaz bo to będzie najtańsze inwestycyjnie i tanie eksploatacyjnie. Pamiętaj że w lecie wode grzać też trzeba, a gazu piec zużyje za 30-40zł miesięcznie, a węgla spali za 100zł a jak kiepsko sie ustawi sterownik to i za 150zł spali tylko na grzanie wody. Wegiel jest dobry ale do dużych domow. Dla domu takiego jak ten nawet najsłabszy piec będzie 2 razy za mocny a to generuje straty. Mały piec gazowy moduluje moc np od 2 do 14 KW.

Węgla spali się 2 tony w zimie za 1500zł, a gazu 7000 KWh za 1500zł.

Zacytuje wpis jednego urzytkownika. To razem z grzaniem wody cwu. 2-3 strefa klimatyczna. Wątpie żeby węglem było taniej.

Cytat:
Cytat:117m2,3osoby temper 22,5-23 
od 04.10 -31.10 68m3
Listopad 93m3
Grudzień 132m3
Styczeń 147m3
Luty 110m3

Cytat:117m2 powierzchni użytkowej +42m2 garażu (nieogrzewane), fundament 10 cm Xps, ściany 20 cm 0,038, podłoga 14 cm 0,035, strop terriva 45cm wełna, WM, gaz 100%podłogówka
Odpowiedz
#3
Z tych wyliczen mysle ze gaz jest dobra opcja o ile te dane sa prawdziwe..hmm bo do lutego wychodzi 550 m3 za marzec ok 100m3 , kwiecien z 50 m3 + latem podgrzanie wody..zalozmy ze za m3 2zl to faktycznie wyjdzie miedzy 1.5 do 2 tys max to faktycznie nie sa to az takie koszty uwzgledniajc ze zuzycie gazu u Panie bedzie podobne:-) nie mowiac ze przy gazie mniej roboty..nie trzeba rozpalc w piecu itd
Odpowiedz
#4
Aluna nareszcie ktoś dał normalnym temat bo już nudne się robi to mówienie jaki to prąd jest najtańszym i jedynym sposobem ogrzewania, że wystarczy sterroryzować całą rodzinę żeby zużywali prąd tylko w drugiej taryfie bo tani. Żonie pralkę, zmywarkę czy suszarkę pozwolić używać tylko w nocy lub od 13 do 15 bo tanio. Dzieci zero komputera, telewizji, etc. bo prąd drogi. Po drugie sama instalacja, jak czytam jakie kombinacje musiał bym przejść z tym prądem, to ja dziękuję, żeby taniej bufor mieć to musisz załatwić pana Zdzisław ze spawarką i palnikiem, pojechać na złom i kupić parę beczek, pociąć pospawać i bufor jak ta lala, na wszystko metrowa izolacja aby się nie wychłodziło za szybko. Tak jak pisał raxon na gazie może troszkę drożej, ale czyściej i wygodniej, zaraz ktoś powie że na gazie to Putinowi nabijamy mamone, no i kij z tym, jak nie Putinowi to jakiejś innej Merkel jeden czort. Od 10 lat mam piec Termet dwufunkcyjny i nie narzekam, raz na dwa lata wzywam na przegląd serwisanta place mu 100 zł on rozbiera piec i czyści tą cała kolumnę z rurkami (żeberka), zabiera na myjkę samochodową samoobsługowa i karszaerem myje, sprawdzi co i jak i gitara. Do mnie tylko należy co pół roku odkurzaczem pod tą osłona kurz wyciągnąć i koniec. Sterownik ustawiam jak mi wygodnie, kiedy i ile chce stopni. Pełen zakres ustawień 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę jak komu wygodnie. Mieszkanie 60 M2 place za gaz 130 zł co miesiąc, przez cały rok. W lecie na koncie w gazowni mam sporą górkę z której pobierają sobie w zimie gdy zużycie jest większe.
Odpowiedz
#5
Dodam jeszcze że u siebie będę robił tylko ogrzewanie podłogowe plus może jeden grzejnik w łazience ale zasilany z rozdzielacza podłogowego czyli też niskotemperaturowy. Czemu tak?
1. Kaloryfer zajmuje miejsce, po latach żółknie, brud zachodzi do środka.
2. Przy ogrzewaniu niskotemperaturowym jak sama nazwa wskazuje wode ogrzewamy do niskiej temperatury, czyli idealne warunki żeby piec kondensacyjny mógł osiągnąć bardzo wysoką sprawność.
3. Brak grzejników to brak ogrzewania wysokotemperaturowego czyli patrz wyżej i dodatkowo o wiele prostsza instalacja. Brak mieszaczy, brak ekstra pomp, brak sprzęgieł hudraulicznych, generalnie brak wszystkiego. Jedyne co będzie potrzebne to na oko z 800mb rurek pex po ok 2,60 za mb i jeden rozdzielacz podłogówki który chyba najlepiej umieścic na korytarzu gdzieś na środku i będzie najłatwiej rozwinąć rurki, a korytarz to sie ogrzeje dobiegami i powrotami z innych pomieszczeń. To wszystko to powinna popchnąc pompka ta która jest w piecu, więc odpadają koszty pompek zaworów i innych cudactw.


W tak niewielkim domu ekstra pomieszczenie jakim jest "kotłownia" na pewno sie przyda jako schowek, suszarke można rozłożyc czy cokolwiek a ładując wegiel to chyba tylko łopate i grabie można jeszcze tam przechowywać.

W nowych domach ocieplonych normalnie/dobrze nie mam na myśli pasywnych domów ludzie płacą za sezon nawet 1000 za gaz w dużo większych domach, ale takie rachunki to bardziej pod Wrocławiem możliwe niż na Podkarpaciu czy w Suwałkach.

Rok trwa 12 miesięcy a nie 6 więc w lecie trzeba jakoś zagrzac cwu. Można zagrzać gazem za 30 czy 40 zł na miesiąc, można grzałką na prąd za 100zł i można palić węgiel i jeden pełny zasyp podajnika na miesiąc może wystarczy który też kosztuje 100zł.

Ja nie będę robił żadnych kominków bo na pewno bym nie palił codziennie, a żeby zapalić 2 razy w roku czyli na święta to to za droga przyjemność no i przez reszte czyli 363 dni w roku stoi i sie kurzy i miejsce zajmuje. Zamiast 10tyś na kominek robie lepsze ocieplenie. Ekstra 10cm EPSu w podłoge to 2000zł. Na ściany dam 20cm grafitu a w projekcie jest 110 m2 więc dopłace za to z 1000zł. Na strop można dołożyć też więcej ocieplenia, o niskiej lambdzie niech będzie kolejne 2000 i mamy łącznie 5000zł, a za tyle to kominka sie nie zrobi wraz z kominem i wykończenie tego.
Tak to widzę u siebie.
Odpowiedz


#6
@raxon
Też na początku myślałem właśnie o takim rozwiązaniu, ale bez grzejnika nikotemperaturowego w łazience, bo prawie nic nie nagrzeje, tam dałbym poprostu elektryczny.
Jedyne co mnie zwiodło z tego myślenia to WT2017 i EP<=95. W większości tekstów dostępnych w internecie piszą że nawet dobry kondensat i wentylacja mechaniczna z rekuperacją przy mniej więcej takim ociepleniu jak planujesz nie spełnia tego warunku. Czy konsultowałeś już z kimś takie rozwiązanie pod kątem spełnienia WT2017?
Prawdopodobnie kominek bez płaszcza wodnego lub wolnostojący piecyk by załatwił sprawę bo teorytycznie część ciepła pozyskiwalibyśmy z biomasy, lecz to podnosi o kilka tysięcy całość inwestycji (ja osobiście będę chciał piecyk wolnostojący z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz).

Później zacząłem myśleć o pompie ciepła, jednak wciąż się wacham jakie wybrać ogrzewanie, lub jakie można zastosować.
Odpowiedz
#7
Ten grzejnik z podłogówki to tylko takie rozważanie bo możliwe że nie będzie żadnego albo będzie elektrycznySmile W każdym razie nie będzie żadnego normalnego grzejnika wysokotemperaturowego.

Ep teraz to faktycnie 95 KWh m2/rok ale mnożnik dla gazu wynosi 1,1 czyli zakładając że projekt ma zapotrzebowanie na energie w wysokości 70 Kwh m2/rok to wskażnik Ep by wynosił 77 KWh m2/rok.

W 2021 roku Ep bedzie max 70Kwh więc gdyby był wysoki mnożnik dla gazu to by odpadł gaz do ogrzewania tak jak od tego roku odpadł czysty prąd.
Odpowiedz
#8
To dokładnie w ten sposób się nie liczy, to jest dość duże uproszczenie. Wzór jest dość skomplikowany na Ep, jednak zawsze wychodzi trochę więcej niż zapotrzebowanie jakie można obliczyć np na cieplowlasciwe.pl . W typowym projekcie z226, gaz kondensat z rekuperacją ma ep 113. Gdy dorzucisz solary do tego to już się mieścisz w Ep. Prawdopodobnie kominek lub piecyk też załatwia sprawę ale na 100% tego nie wiem. To wszystko też jeszcze zleży od strefy klimatycznej. Ja mieszkam w I-szej więc mam najniższe wymagania. Prawdopodobnie zdolny projektant byłby w stanie coś "wymyślić aby gaz z rekuperacją się mieścił w ep<95, jednak ja jeszcze z takim nie rozmawiałem.


Załączone pliki Obrazki
   
Odpowiedz
#9
Czytam ten sam wątek z którego wkleiłeś wykres i wydaje mi się że wariantem 3 tzn. gaz\solar można pokombinować. Niedługo będę rozmawiał z projektantem, więc się go wypytam jak to zrobić by gaz i rekuperacja spełniała normę przy tym domku. Dom z wątku to 138m2 z użytkowym poddaszem więc w naszym może do się coś zdziałać.

Niedoczytalem że już wyliczyles EP na nasz dom.
Odpowiedz
#10
Gaz z rekuperacją i solar na pewno spełni warunek EP, jednak mnie najbardziej interesuje Gaz z rekuperacją + ewentualnie piecyk wolnostojący, lub pompa ciepła P/W + ewentualnie piecyk wolnostojący. Nie chce komplikować instalacji płaszczem wodnym bo to raz że podnosi koszty inwestycyjne (komin, wężownica) to poza tym, sam kominek z płaszczem wodnym niezbyt się nadaje do podłogówki, bo do wysokiej temperatury podgrzewa wodę i lepiej w takim przypadku byłoby zrobić kaloryfery lub podłogówkę z buforem. Co łącznie licząc może byłoby droższe nawet od pompy ciepła z podłogówką.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu