Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gaz czy Ekogroch/pellet
#31
W wycenie kotłowni zaproponowano mi piec Vailanta ze zbiornikiem 120 litrowym: "zestaw VC 146/5-5 + VIH R 120 + sterownik + zestaw podstawowy do systemu szachtu". Cena 6500zł netto.
Planuję ogrzewanie podłogowe po całości plus drabinka w łazience i dla klimatu kominek bez nawiewów i płaszcza.
Co sądzicie o takim zestawie?
Do tego zaproponowano mi centrale wentylacyjną RECOVAIR VAR150/4R z odzyskiem ciepła za 5600 netto oraz uzbrojenie kotłowni - podłączenie hydrauliczne, komin, pompa, cwu za 1800zł netto

Proszę o opinie.
Odpowiedz
#32
Jesli serwis vailanta masz blisko to zestaw gazowy ok. Rekuperacji nie znam wiec sie nie wypowiadam.
Dowiedz sie tylko ile beda kosztowaly cie przeglady pieca zeby nie bylo zdziwienia.
Odpowiedz
#33
To 60% dla kotłów na ekogroszek i tak jest trudne do uzyskania. W lecie do grzania CWU sprawność pewnie jest między 15 a 20%. Jaka zatem wychodzi średnioroczna sprawność kotła? 50%? i to przy częstym czyszczeniu wymiennika bo sadza jest całkiem niezłym izolatorem. Przy kiepskich ustawieniach spalania jest jeszcze gorzej.

Ludzie w dziennikach budowy opisują dom, jaką dają izolacje (a dają lepsza niż w tym domu za 150tyś) Do tego mieszkają pod Wrocławiem gdzie zeszła zima była ciepła. Nawet zdjęcia faktur wrzucają za gaz no ale oczywiście najlepiej powiedzieć że to nie jest możliwe. Ja tam w to wierze. Dom nowoczesna kostka dobrze ocieplony grzany do 20 stopni w pewnie najcieplejszej części Polski. 
Tu przykładowy dziennik o którym pisałem wcześniej i ta osoba wrzucała skany rachunków za gaz.
http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...ight=Elfir

Za dom 98m2 parterówka na Podkarpaciu dobrze ocieplony z tanim reku za sezon 1200zł za CO. Jakoś nikogo to nie dziwi i nikt kłamstwa nie zarzuca na największym forum budowlanym w Polsce.
http://wybieramprojekt.pl/blog-dom-tani-w-budowie/ ten dom bardzo podobny do naszego. Też parterówka też konstrukcja dachu na wiązarach tylko kilka m2 mniejszy. Różnica taka że właściciel sobie dołożył ocieplenia ale z tego co pamiętam to coś koło 200tyś go to wyniosło za budowę czyli mniej więcej podobnie.
Odpowiedz
#34
Miło was poczytać Smile
Sporo się dowiem, douczę czasami pośmieje

1. Podlogowka nie jest szkodliwa dla zdrowia
2. Temp w pomieszczeniach można ustawiać z osobna. Najprościej na rozdzielaczu sterując przeplywem wody. Jak chcecie w sypialniach chlodniej to ustawiacie na  tyle ile chcecie. Po wysterowaniu zapominamy.
3. Łazienka. Jeśli potrzebna drabinka to zakładać na prąd np. Jeśli nie to można pomyśleć o dodatkowych rurkach w jednej ścianie.

Autor postu oscyluje pomiedzy gazem a weglem. Dodał że nie chce zbiornikow, buforów. Jeśli tak to wybór pozostaje jeden. Gaz bo szkoda kociol weglowy dusic do podlogowki. Później spieki i inne g.... a węgiel potrzebuje konkretny hajzung a  gdzie nadmiar ciepła przechować? Zbiornik ktorego autor nie chce ? Wegiel raczej odpada.

Gaz-kondensat wpiać w podlogówke. Będzie tam z 300-400l wody. Podloga będzie robić za bufor.

A ta wydajność kotła gazowego 100% toć to cód normalnie. Tyle co grzałka elektryczna.

Ogrzewanie przepływowe CWU może skutkować z chwilowymi zanikami temp wody gdy jednocześnie kożysta wiele osób. Autor chce prostego taniego CO więc może pogodzi sie z tym faktem. Rozwiazaniem jest niestety zbiornik ale jak juz zakladac to dodać w nim wężownicę aby latem w przyszlości dogrzewać slońcem.


Sorki źle doczytałem. Autor nic nie mówi o braku zbiorników. Ktoś inny o tym pisał. Tak czy siak

Węgiel - wskazanie na bufor
Gaz - jeśli kondensat to można bez bufora
Popma - bez bufora mozna
Odpowiedz
#35
Cytat:A ta wydajność kotła gazowego 100% toć to cód normalnie. Tyle co grzałka elektryczna. 
Za 100% się przyjmuje sytuacje gdy spaliny mają 100 stopni. Poniżej skrapla się para wiec piec by zardzewiał więc tak zostało przyjęte dawno temu gdy nie istniały kondensaty. Jako że w nowych kotłach jest możliwość skraplania się pary i ciepło z przemiany fazowej trafia do wody to takie coś zwiększa przecież sprawność i dla tego podają ponad 100%. Tak mi tłumaczył Fachowiec który siedzi w energetyce w duużym zakładzie należącym do PGNIG technologie i on prowadził szkolenia. Wtedy miałem komplet szkoleń elektrycznych, energetycznych i gazowych tych SEPowskich. Jak któs nie wie ile ciepła jest potrzebnego dla przemiany fazowej 1 litra wrzącej wody to niech po prostu wygotuję 1 litr wody aż się wszystko zamieni w parę. Kondensat potrafi tą energie odzyskać. 1 Kilogram wody o temp 100 stopni i 1 kilogram pary wodnej o temp 100 stopni. Ta sama substancja ta sama temperatura a zawartość energii zupełnie inna.
Odpowiedz


#36
(03.03.2017, 18:24)raxon napisał(a): To 60% dla kotłów na ekogroszek i tak jest trudne do uzyskania. W lecie do grzania CWU sprawność pewnie jest między 15 a 20%. Jaka zatem wychodzi średnioroczna sprawność kotła? 50%? i to przy częstym czyszczeniu wymiennika bo sadza jest całkiem niezłym izolatorem. Przy kiepskich ustawieniach spalania jest jeszcze gorzej.

Ludzie w dziennikach budowy opisują dom, jaką dają izolacje (a dają lepsza niż w tym domu za 150tyś) Do tego mieszkają pod Wrocławiem gdzie zeszła zima była ciepła. Nawet zdjęcia faktur wrzucają za gaz no ale oczywiście najlepiej powiedzieć że to nie jest możliwe. Ja tam w to wierze. Dom nowoczesna kostka dobrze ocieplony grzany do 20 stopni w pewnie najcieplejszej części Polski. 
Tu przykładowy dziennik o którym pisałem wcześniej i ta osoba wrzucała skany rachunków za gaz.
http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...ight=Elfir

Za dom 98m2 parterówka na Podkarpaciu dobrze ocieplony z tanim reku za sezon 1200zł za CO. Jakoś nikogo to nie dziwi i nikt kłamstwa nie zarzuca na największym forum budowlanym w Polsce.
http://wybieramprojekt.pl/blog-dom-tani-w-budowie/ ten dom bardzo podobny do naszego. Też parterówka też konstrukcja dachu na wiązarach tylko kilka m2 mniejszy. Różnica taka że właściciel sobie dołożył ocieplenia ale z tego co pamiętam to coś koło 200tyś go to wyniosło za budowę czyli mniej więcej podobnie.

Absolutnie nie zarzucam nikomu klamstwa, tylko jako uzytkownik ogrzewania gazowego i kominka z plaszczem wodnym moge stwierdzic ze jest ono smiesznie male.
I tyle. Odchodzi jeszcze gotowanie, ten ktos uzywa indukcji wiec pare metrow w miesiacu mniej. W bardzo sprzyjajacych okolicznosciach,super ociepleniu,miejscu zacisznym,dobrze naslonecznionym, rekuperacji jest mozliwe do osiagniecia. Powtorze jak mantre. Mowimy o domu za 150tys. A takiego wyniku nikt z nas nie osiagnie w tym projekcie. Nie jestem przeciwnikiem gazu. I uwierz ze codziennie walcze z soba. Gaz czy eko?
Odpowiedz
#37
i dalej nie wiem ;/ Ja to byłam na ekogroszek nastawiona definitywnie, dopiero jak Was czytamy to zaczęliśmy się wahać...
Jeśli chodzi o zbiornik na cwu to własnie chciałam żeby przy gazie był obowiązkowo.
Dzięki za rozwianie moich wątpliwości co do podłogówki. Macie rację. Aha, przy podłogówce facet na targach nas przekonywał (rzekomo na swoim przykładzie), że tylko wtedy kafelki bo panele, nawet te przystosowane nie przepuszczają ciepła tak dobrze jak kafle. A jak bym chciała dywan połozyć na części podłogi np u dziewczynek w pokojach to już w ogóle bez sensu....
z tą reku zaczęliśmy się zastanawiać. Czemu facet nam mówił o koszcie 15 tys skoro podajecie duuużo niższe kwoty? i czy dobrze rozumiem, że wtedy okien się nie otwiera/ drzwi tarasowych też nie itp? Jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić.
Aga i skoro cały czas zaciąga powietrze z zewnątrz to powiedzcie mi jedno ( znów specjaliści się pośmieją) jak jest z zapachami? Mamy w niewielkiej odległości stację uzdatniania wody plus gigantyczne pole kukurydzy. Wywożą tam różny syf plus obornik i czasami jest koszmar ze smrodem po prostu. Jak reku miałoby mi to na okrągło zaciągać do domu to tak jakbym zamknęła sie w WC po porannej wizycie meża Wink Są tam jakies filtry odpowiednie?
Odpowiedz
#38
Decydujac sie na gaz należy również uwzględnić cenę przyłącza gazu, budowę komina jak i opłaty stałe za przesył doliczane do rachunków za gaz co miesiąc. 

Jednak powtarzam raz jeszcze . Zanim zdecydujecie sie na dane ogrzewanie policzcie jak wam to bedzie sie oplacać. Po pierwsze cena instalacji. Po drugie koszt ogrzewania CO +CWU. 
Nie każdy dom będzie identyczny. Jeden inwestor da wiecej styro na sciany inny wiecej na strop jeszcze inny da cieplejsze szyby. Trzeba to przeliczyc i sprawdzic zapotrzebowanie dla konkretnego domu. Ile kwh/m2  i ile będzie kosztowac ogrzanie tego. Mając te dane dobieramy CO i CWU uwzględniając wygode obsługi, estetykę, automatykę systemu i powierzchnię zajmowania w domu.
Odpowiedz
#39
Z tych wszystkich rzeczy, o których piszesz to jedynie 1700 - przyłącze gazu, reszty nie liczyliśmy, pewnie podpowie też projektant, jednak ja jestem lubuszanką i w obecnym miejscu zyję od trzech lat niecałych - nie mam tu znajomości wśród budowlańców, projektantów itp także stąd ten wątek i prośba o rady.
Odpowiedz
#40
(03.03.2017, 22:29)Aluna napisał(a): z tą reku zaczęliśmy się zastanawiać. Czemu facet nam mówił o koszcie 15 tys skoro podajecie duuużo niższe kwoty? 
Jak znajdę chwilkę czasu to na dniach wrzucę projekt rekuperacji wraz z wykazem materiałów i orientacyjnym kosztorysem. I w oparciu o to każdy kto nie ma 2 lewych rąk sam sobie poradzi za kwotę 4-5 razy niższą.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu