Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Słupy zbrojeniowe
#11
(18.04.2017, 14:16)mariusz847 napisał(a): Witam,

Chciałbym poznać Waszą opinię na temat słupów zbrojeniowych. Oryginalnie w projekcie są 2 słupy, mój projektant zasugerował zwiększenie tej liczby nawet do 9 szt. (!).

Pytałem go o powód, mówi że stosując tylko dwa słupy budynek na pewno się nie zawali, ale niemal na pewno po latach będzie pękał.

Planuję również budowę na bazie tego projektu, tylko nieco powiększonego (wydłużenie o ok 3m). Mój architekt po zapoznaniu się z projektem ma dokładnie
te same uwagi. Mówi, że gdyby strop był wylewany, to byłoby ok, bo budynek byłby usztywniony, a tak pekanie ścian mam pewne. Proponował mi usztywnienie konstrukcji przez wykonanie podciągów w postaci krzyża przez środek budyku, ale tak średnio mi się to widzi, myslę, że słupy byłyby lepszym rozwiązaniem

Teraz pytanie ile tych słupów. Będę budował z BK. Układ domu mniej-więcej jak na rzucie. Większość działówek będe robił z BK24 dla lepszej izolacji akustycznej.

Jeszcze pytanie - czy słupy można wykonać wykorzystując kształtki U? Np. takie: https://www.solbet.pl/ksztaltki-u.php


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#12
Dla ilości słupów ma też znaczenie grunt, na którym stawiamy dom. W projekcie powinno być napisane dla jakiej kategorii geotechnicznej zaliczono budynek, jaki jest obliczeniowy graniczny opór podłoża itp. Jeśli macie inne niż w projekcie, projekt należy adaptować i od tego jest kierbud.
Co do tych szalunków, owszem, ale też bym się zapytał kierbudowy jaki rozmiar. W projekcie słup ma np 24x24 "żywego betonu" Czy te szalunki są też twarde jak beton i można je zaliczyć do wymiaru zmniejszając beton ? Nie wiem...
Skoro na czas zalewania również wymagają zabezpieczeń, to czy jest sens ich stosowania przy budowie parterówki?
Odpowiedz
#13
Grunt jest ok - piaski, bez wody, pierwsza kategoria geotechniczna.

Jakbym nie budował, dom się nie zawali. Architekt powiedział - bez podciągów i słupów będzie stało, ale niech Pan nie ma do mnie pretensji jak będą się rysować lub pękać ściany.
Z podobnym sygnałami spotykałem się również na innych forach, że wylewany strop spina i usztywnia ściany, a bez niego co kilka metrów ściana musi mieć jakieś oparcie bo będzie pękać. Dlatego chyba dodam słupy, przynajmniej po 2 szt na ścianach szczytowych. Pytanie czy jest sens więcej?
Ściany działowe wiążecie z nośnymi czy nie?
Odpowiedz
#14
Dla porównania - przy projekcie, który mam w ręku - 84m2 , dla I kat geotech. jest 6 słupów 24x24. Dach w tej samej, wiązarowej technologii. Tak więc..Twój wybór.
Moim zdaniem - w tym temacie lepiej więcej niż mniej.
Umiejscowienie - po jednym na ścianach bocznych i po dwa front/tył budynku.
Odpowiedz
#15
Jak chcesz lepsza akustykę to zrób ścianę z silki a nie bk 24
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz


#16
(03.12.2017, 14:51)Easy Driver napisał(a): Dla porównania - przy projekcie, który mam w ręku - 84m2 , dla I kat geotech. jest 6 słupów 24x24. Dach w tej samej, wiązarowej technologii. Tak więc..Twój wybór.
Moim zdaniem - w tym temacie lepiej więcej niż mniej.
Umiejscowienie - po jednym na ścianach bocznych i po dwa front/tył budynku.

Przemyślę czy dawać słupy na front i tył budynku, tam mam dość gęsto działówki. Ale na ściany szczytowe dam w takim razie na pewno.

(03.12.2017, 14:51)maciej87 napisał(a): Jak chcesz lepsza akustykę to zrób ścianę z silki a nie bk 24

Myslałem o tym, ale mam zamiar samodzielnie robic instalację i trochę mnie przeraża myśl o kuciu w silce.
Odpowiedz
#17
Bierzesz gumówkę nacinasz z 2 stron i kujesz. Zaoszczędzisz kilka m2
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#18
A co jeżeli dom bedzie budowany na płycie fundamentowej ale ze wzgledu na jego energooszczednosc a nie na grunt. Płyta daje większą stabilność. Czy jeżeli zastosujemy płytę + silke, można zrezygnować całkowicie ze słupów? Pytam bo w dopuszczalnych zmianach w projekcie można dowolnie modyfikować funkcjonalność i rozmieszczenie pomieszczeń, co więcej Łukasz również sugeruje wymurowanie ścian działowych właściwie na końcu jak juz będą ściany nośne, dach i sufit.
Odpowiedz
#19
To zapytaj konstruktora a nie nas. Żadna osoba jednoznacznie Ci nie jest w stanie odpowiedzieć bo nawet nie wiadomo gdzie Ty budujesz jakie masz warunki itd
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#20
Czy można zrezygnować całkowicie ze słupów?

Ponieważ ten temat interesuje mnie bardzo (trochę boję się ton dachówki ceramicznej nad głową)
udałem się dzisiaj, uzbrojony w projekt do znajomego konstruktora z prośbą o dokładne sprawdzenie
obciążeń ścian nośnych. Radośnie rzucili się do sprawdzenia raz jeszcze danych zawartych w projekcie
(jego zona to również konstruktor) Oboje już na emeryturze, więc doświadczenia im nie brakuje. Trochę to potrwało.
Ale do rzeczy. Wnioski:
-2 słupy wylatują z projektu (potwierdziłem czyjąś wypowiedz o przypadkowości ich pozostawienia w projekcie)
Są do niczego w tym domu niepotrzebne i niespełnianą żadnych funkcji
-obciążenia były liczone z oknami szerokimi na 180cm (takie będą w moim domu) ,dachówką ceramiczną,solbetem 500 i wystarczą z dużym zapasem.
-zwrócili uwagę na solidność fundamentów w projekcie.(również na plus)
Jedyna uwaga jaką usłyszałem to, to że warto powiązać ściany działowe na wpusty, stal czy płaskowniki, i budować.
Jak usłyszeli ze niektórzy projektanci życzą sobie 9 slupów i silki,tylko się uśmiechnęli.
I tyle mi wystarczy.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu