Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#33
Wydaje się dobre bo to zdaje sie cena za 2 lata grzania czystym prądem. W przypadku gazu będzie ze 2 razy taniej Smile
W pierwszym przypadku gdzie mieszkają 2 osoby zapotrzebowanie wychodzi 3820 kWh czyli pewnie nieco ponad 2 tyś zł grzejąc samym prądem w normalnej taryfie a nie nocnej, a wydaje mi się to tanio. To tyle co 3 tony węgla przecież.

Gaz mam po drugiej stronie drogi wiejskiej takiej wąskiej co dwa auta się normalnie nie wyminą bo to taka boczna dróżka więc kilkanaście metrów rury plus przekop pod drogą, a to nie powinno fortuny kosztować. Wczoraj wyczytałem gdzieś że jest problem żeby kominiarz podpisał odbiór budynku jeżeli jest kuchenka gazowa i WM. Troche mnie to ostudziło bo jak robić gaz to i kuchenke bym gazową wstawił.

Pytanie do znawców PC. Jak one grzeją CWU? Normalnym prądem z COP 1 czy też odzyskują ciepło? Bo pasuje żeby te 45st. woda miała a zdaje się że pompy takich temperatur nie osiągają (pomijam jakieś najnowsze drogi wynalazki)

(12.10.2016, 21:56)sierzant napisał(a): Raxon ten komin tez mnie kusi ale zobacz kiedy Lukasz go postawil w Szczepidle. Zawsze mozesz go dobudowac Pamietaj tylko zeby dac podstawe w posadzce A domek bez kominow wyglada pieknie i komin go szpeci.Podkarpackie,lubelskie zimno. Pompa nie wnikajac w szczegoly i cene moze nie dac rady. Gaz,gaz i dobre docieplenie budynku, a koszty grzania wyjda podobnie do ekogrochu, a o ile wygodniej i ciszej.

No fajna sprawa dom bez kominów Big Grin Ale tak sobie myśle. Wyleje stope pod komini poźniej gdybym chciał zrobić komin to rozwalanie sufitu i lekka przeróbka dachu (rozważam blachodachówke) W razie rozwalania sufitu podwieszanego to może być problem że trzeba bedzie jakieś elementy konstrukcyjne przeciąć, no i więźba musi być zaprojektowana tak żeby komin się nie wstrzelił w belke. Znajomy budowlaniec radzi mi żeby robić strop lany bo pewniejszy a podobno dużo drożej nie wychodzi więc w sumie rozważam taką opcje, ale to jeszcze się musze dokładniej zorientować co i jak i za ile Smile Ewentualnie można wybudować komin do poziomu sufitu tylko. Dachu dziurawić nie trzeba, a w razie czego to można szybko i tanio dostawić brakujące 3 metry Smile Co do dobrego ocieplenia to uważam że to nawet inwestycja. W markecie można kupić wełne 15cm za 9zł z groszami z metr kwadratowy więc tanio. Widziałem tez na all kruszony styropian w cenie chyba 60zł za kubik i takim czyms zasypac wychodzi bardzo tanio Big Grin Myśle że materiały ocieplające są na tyle tanie że 10% rocznie się zwraca a który bank da taki % na lokacie nie mowiąc o podatku belki? Big Grin Dobre ocieplenie to dobrze zainwestowane pieniądze już na dzień dzisiejszy a nośniki energii tanieć nie bedą.
Cytat:Ja też mieszkam na podkarpaciu i uważam, że pompa ciepła 9kW spokojnie da rade. Zresztą liczyłem to już dla "naszego domu". Pompy ciepłą "przyszły" do nas ze skandynawii a tam zimy są jakie są [Obrazek: smile.png].
Jeżeli masz na działce gaz i dużo nie zapłacisz za przyłącz to można gaz rozważyć. 
Dla pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym poziomym masz raczej za małą działkę. Jeżeli chcesz wykorzystać odwiert studni - torchę za mało - dla 9kW potrzeba ok 180 m odwiertów - czyli jakieś 15k PLN. Owszem pompa ciepła glikol-woda będzie wydajniejsza o jakieś 10% niż powietrze-woda, ale czy różnica zwróci się kiedykolwiek?
Zrobię uproszczoną symulację kosztów:
- kocioł kazowy kondenscyjny - 3500PLN, przyłącz gazu - strzelam: 3000 PLN, komin (chyba, że dajemy zamkniętą komorę i wyrzut spalin przez ścianę) 2000 PLN. Wychodzi 8500 PLN.
- pompa ciepła panasonic t-cap 9kW - 15000 PLN.
Czyli pompa jest droższa o 6500PLN.
Zakładam, że pozostałe koszty będą podobne (osprzęt, montaż, zbiornik na CWU - choć mam świadomość żę zbiornik do pompy ciepła musi mnieć większą powierzchnię wężownicy - więc jest trochę droższy). 
Zakładając że roczny koszt ogrzewania i CWU dla pompy ciepła będzie 1500PLN a dla gazu 2500PLN - oszczczędzamy rocznie 1000PLN.
Wniosek - po 6,5 roku inwestycja w pompę ciepłą zię zwróci.
Nie uwzględniłem jeszcze kosztu przeglądów. Kocioł gazowy wymaga inspekcji raz w roku (kolejne 100-200PLN). Pompa ciepła - raczej rzadziej - chyba, że na początku ze względu na gwarancję.

Inwestycję w jakieś kotły na ekogroszek wogóle odrzucam:
1. Dużo brudnej roboty, potrzebne miejsce na składowanie opału
2. Za jakiś czas pewnie i tak bedzie zabronione palenie takimi kotłami - ustawa antysmogowa.
3. Może mniej ważne dla niektóych - ekologia.

Ewentualnie kocioł na pellet - ale one są dość drogie w zakupie i kosztują niewiele mniej niż PC.




No przyznać muszę że te wyliczenia bardzo kuszące się wydają. Podłogówke chce robić w całym domu więc PC by pasowała. W sumie tak myślę nad podkarpackim klimatem i na dobrą sprawę mrozów żeby poniżej -20st. było to jest może kilka nocy w sezonie, a w dzień temp się podnosi, więc te niekorzystne warunki pogodowe to pewnie w liczbie godzin można podać Smile 
Wracając do gazu, jeśli bym robił kocioł z zamkniętą komorą z wyrzutem przez ścianę, to skąd taki kocioł bierze powietrze? Z kotłowni czy z zewnątrz? Nie wiem jak rozwiązać kwestie WM w kotłowni Huh
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez raxon - 13.10.2016, 12:36

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu