Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#84
(15.02.2017, 16:26)lucky napisał(a):
(15.02.2017, 16:05)marcinur napisał(a): U mnie jest dotacja na poziomie 80-85%. Ale racja, że czesto instalacje kupowane przez gminy mają mocno zawyżone ceny.

Czy przeliczyłeś to sobie czy to się opłaca?
P/V w okresie zimowym mają skuteczność ok 30% oczywiście tylko w dzień czyli ok 8-10h czyli z 3kW masz ok 1kW i tutaj już w dzień musisz się posiłkować energią z elektrowni, chyba że będziesz chciał tylko używać systemu w 2 taryfie, więc ten 1 kW odsprzedajesz elektrowni za ok 80% ceny sprzedaży prądu (ok 20groszy), a odbierasz go i kupujesz pozostałe  w nocy za cenę zakupu w drugiej taryfie + przesył (ok 40 gr) - ceny dopasuj do swojego dostawcy prądu.
Poza tym latem produkujesz prąd z nadwyżką i możesz go odsprzedawać, ale jednak potrzebujesz prądu głównie zimą.
Sprawa jest do przeliczenia i wtedy mógłbyś przedstawić co się bardziej opłaca. Czy pompa P/W czy kocił elektryczny z instalacją p/v z dofinansowaniem.
Byłbym wdzięczny za takie obliczenia
Od 1 lipca zmienił się sposób rozliczania za energię wyprodukowaną przez osoby prywatne. Po tyłku dostali prosumenci chcący sprzedawać energię za gwarantowaną cenę - ale nie o tym rozmawiamy.
Rozliczenie za wyprodukowany prąd jest półroczne (chodzą słuchy że niebawem będzie roczne).
Dla przykłąwowej instacji 3kW wygąda to tak:
Rocznie taka instalacja wyprodukuje mniej więcej 3000 kWh. Cala ta energia oddawana jest do sieci. Za to "magazynowanie" "płacimy" zakładowi energetycznemu 20%, czyli zostaje nam 2400 kWh.
Jeżeli akurat tyle zużyjemy to jesteśmy na zero - płacimy tylko abonament za prąd.
Jeżeli zużyjemy np 2600 kWh to płacimy za nadwyżkę, czyli za 200 kWh. Jeżeli zużyjemy mniej niż 2400 to  zakład nam płaci, ale średnio się to opłaca bo stawka wynosi kilkanaście groszy za kW - tego nie jestem pewnien na 100% bo niektóre źródła twierdzą, ze nadwyżka przepada. Tak jak pisałem - aktualnie rozliczenie jest półroczne więc np to co zużyjemy w styczniu-lutym możmy wyprodukować w maju-czerwcu itd...
Sprawa robi się bardziej skomplikowana przy taryfach G12 i G12W. Bo licznik będzie osobno liczył prąd wyprodukowany i zużyty w taniej tarfie i osobno wyprodukowany i zużyty w tej drogiej.
Do pompy ciepła próbowałbym taryfę G12W, któa najczęsciej tani prąd ma w godzinach 13-15 i w weekendy. Do ogrzewania najczęsciej będziemy wykorzystywać tani prąd w nocy. Ale też w nocy go nie wyprodukujemy. Dlatego trzeba bedzie przeliczyć czy prąd wyprodukowany w godzinach 13-15 i w weekendy wystarczy nam do zasilenia ogrzewania.
Mam nadzieję, że rozjaśniłem jak to dokłądnie wygląda.

PS
Przykład podałem na instalacji 3kW. Oczywiście do ogrzewania trzeba by było conajmniej 10kW (w sumie to większa instalacja się nie opłaca bo powyżej 10kW musimy oddać 30% wyprodukowanego prądu).
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez marcinur - 15.02.2017, 17:43

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu