Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#88
(16.02.2017, 11:43)Sly12344 napisał(a): Przy 60kwh/m2 dość ryzykowne pchać sie w prąd ze względu na jego cene. Co stoi na przeszkodzie wybudowaniu go aby uzyskac 30kwh/m2 i tutaj sasadność prądu jest zostawiając na boku norme WT 2017. Koszt CO przy pradzie jest najniższym i dlatego warty przemyślenia a jak do tego przemyśli sie instalacje tak aby zawsze mozna było dodać inne źródła to mamy dom tani w budowie z możliwością zmiany ogrzewania w przyszłości. Dziś za same słowa pompa ciepła płacimy ładny grosz ale za kilka kilkanascie lat będą to tanie rozwiązania.


Niestety nie można zostawić normy WT2017 na boku ponieważ nie spełniając Ep nie uzyskasz pozwolenia na budowę.
Nie wiem czy szacowałeś sobie na stronie cieplowlasciwe.pl orientacyjne zużycie energii na rok.
Przy parametrach domu o wymiarach 10,3 x 12,5 grubość ścian 25cm beton komórkowy i 40 cm izolacji styropian grafitowy na ściany, 30 cm izolacji styropian XPS od gruntu, 60 cm izolacji wełna mineralna na strop, 6 okien + 1 balkonowe, jedne drzwi wejściowe, 1 strefa klimatyczna. Szacowane zużycie wychodzi na poziomie 50 kWh/m2 na rok.
Jak zauważysz grubość izolacji jest ok 2 razy większa niż się obecnie robi.
Przy normalnych parametrach izolacji 20 cm styropian grafitowy, 20 cm XPS od gruntu i 30-40 cm wełna mineralna na strop wychodzi ok 55kWh/m2 na rok.
Oczywiście wyliczenia są przy założeniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Uważam że bardzo trudno będzie Ci osiągnąć 30kWh/m2, przy zachowaniu relatywnie niskich kosztów wzniesienia budynku.

Jeżeli masz jakieś pomysły jak osiągnąć wskaźnik 30kWh/m2 nie inwestując zbytnio w drogie materiały budowlane to powiedz, warto będzie rozważyć ten pomysł.
Nie jestem ekspertem w temacie ale osobiście nie znam w miarę tanich materiałów budowlanych które pozwolą uzyskać 30kWh/m2

@ marcinur
Kilka miesięcy temu czytałem o tym i widocznie źle zapamiętałem.
Tak masz rację wszystko jest w tych 80%.
Szacunkowy zwrot z inwestycji w takim razie to ok6-8 lat. Nie ma rewelacji ale biorąc pod uwagę wskaźnik Ep to chyba warto wejść w takie rozwiązanie w sensowną dotacją.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez lucky - 16.02.2017, 12:17

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu