Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
#3
Dzięki za rzeczową odpowiedź.
Rekuperator.
Jednostkę centralną można zamontować w pomieszczeniu kotłowni. Przy zastosowaniu skrzynek rozprężnych i odpowiedniej regulacji obrotów rekuperatora i przepływów na anemostatatach hałas da się ograniczyć do wartość niesłyszalnych.

Pompa ciepła.
Na forum muratora jest wiele ofert do 25k opartych na pompie 9kW Panasonica i zasobniku 200-300l. Przy domu parterowym całym opartym na podłogówce można spokojnie zrezygnować ze sprzegła. Zresztą biorąc pod uwagę że sama pompa kosztuje ok 15k PLN http://allegro.pl/panasonic-pompa-ciepla...62564.html to 25k za kompetną kotłownię jest wg mnie realne.
Nie wiem jakie parametry cieplne miałby ten projekt przy dobrym dociepleniu i rekuperatorze ale istnieje prawdopodobieństwo, że pompa 9kW może być za mocna i spokojnie wystarczy tańsza 7 kW.
Odnośnie wad:
- w "naszym" projekcje jednostkę zewnętrzną zlokalizowałbym na zewnąrz po lewej stronie obok kuchni. Jest to miejsce najdalsze od sypialni (niestety też dość daleko od kotłowni) więc hałas byłby ograniczony do minimum. No i przy zastosowaniu rekupracji nie trzeba otwierać okien, więc myślę że nie byłaby słyszalna.
- Dni w któych temperatura spada poniżej 15-20 stopni jest w Polsce statystycznie kilka w roku. Pompa dalej bedzie działać (np przy użyciu grzałek) i COP spadnie pewnie gdzieś do wartości 2, ale w całorocznym rachunku nie bedzie to odczuwalne.
- odośnie awarii polegającej na braku prądu to się zgodzę. Ale ja nadal zamiast kominka jako backup zastosowałbym agregat Smile

Ja też nie zastosowałbym fixów - mimo gorszych parametrów cieplnych tradycyjne okna dają więcej możliwości awaryjnego wietrzenia. Podałem tylko taką opcję pod dyskusję nad ewentualnym obniżeniem kosztów inwestyyjnych (bo koszty eksploatacyjne byłyby niższe).
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez marcinur - 11.08.2016, 13:05

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu