Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja
Witam.

Gromadząc informację na temat powietrznej pompy ciepła natknąłem się na taki oto bardzo interesujący dziennik budowy domu niemal identycznego jak "dom za 150tys":

http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...%99szczony

Bardzo ciekawi mnie opinia użytkowników tutejszego forum, bardziej biegłych w temacie pomp ciepła niż ja, na ile wiarygodne mogą być informacje zawarte w tym dzienniku, ponieważ rezultaty jakie udało się osiągnąć twórcy tego dziennika są, jak dla mnie, bardziej niż rewelacyjne, głównie mam na myśli to, że jeśli chodzi o roczne koszty użytkowania swojego 7kW Panasonica to schodzi on regularnie od kilku sezonów sporo poniżej 1000zł. Trudno byłoby mi w to uwierzyć już gdyby tylko używał swojej pompy do zasilania CO i CWU a on jeszcze dodatkowo niby używa jej do chłodzenia domu latem (jakoś nie potrafię sobie wyobrazić jak on, czy też jego pompa, godzi to chłodzenie wody w instalacji CO z grzaniem CWU, ale jeśli chodzi o pompy ciepła to wielu rzeczy nie potrafię sobie wyobrazić więc i tego nie wykluczam).

Z jednej strony jestem skłonny uwierzyć w to co jest napisane w tym dzienniku, bo jego autor parę razy przyznaje się w nim do różnych błędów i rozczarowań (kłopoty z rekuperatorem, niefortunne zawieszenie pompy na ścianie itp.) więc gdyby mu coś z pompą nie wyszło to chyba by się do tego przyznał.
Z drugiej jednak strony moją czujność budzi to że na początku wspomina on w swoim dzienniku o glikolowym gruntowym wymienniku ciepła i pokazuje na zdjęciach jak montował podziemną część tego wynalazku, ale później z jakiegoś powodu w ogóle nie wspomina czy to uruchomił a jeśli tak to jak się to sprawuje natomiast pytanie na ten temat ignoruje.
No i trochę dziwne wydaje mi się to, że ktoś kto świadomie zamontował przewymiarowany rekuperator w przypadku pompy świadomie zaryzykował jej niedowymiarowanie (wychodziło mu jakieś nieciekawe to nieszczęsne OZC), chyba że przesadzam z tym ryzykiem za bardzo sugerując się popularnością na tutejszym forum Panasoniców raczej 9kW.

Co o tym sądzicie?
Odpowiedz




Wiadomości w tym wątku
RE: Likwidacja kominów dymnych i wentylacyjnych - pompa ciepła i rekuperacja - przez taksidrajwer - 03.12.2017, 17:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu