Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
XPS 10cm czy EPS 15cm
Czesc,

Odwieczne pytanie, ale mam dylemat odnosnie izolacji termicznej pionowej sciany fundamentowej, tzn ktory wariant bedzie najlepszy z ponizszych: (w projekcie jest sciana -> dysperbit x3 -> 15cm styropian -> folia kubelkowa

1) sciana -> dysperbit x3 -> EPS Hydro 0,31 15cm -> siatka+klej
2) sciana -> dysperbit x3 -> EPS Hydro 0,31 15cm -> folia kubelkowa
3) sciana -> dysperbit x3 -> XPS 10cm 0,36 -> siatka+klej
4) sciana -> dysperbit x3 -> XPS 10cm 0,36 -> folia kubelkowa
Cokol bedzie mial 30cm.

O gruncie na dzialce:
Litologia: Piaski i żwiry wodnolodowcowe
Geneza osady wodnolodowcowe (fluwioglacjalne, rzeczno-lodowcowe, sandrowe)

Wodoprzepuszczalnosc: bardzo dobra

Dom Armanda XS Bis, Ytong 24cm + 20 cm 0,31, dach welna 30cm 0,33, podloga na gruncie EPS 20cm 0,31
Odpowiedz
2) sciana -> dysperbit x3 -> XPS 10cm 0,36 -> folia kubelkowa

Ja u siebie zastosowałem to rozwiązanie, nie widzę sensu na xps dawać siatkę i klej, bezpośrednio mocowałem folię kubełkową.
Odpowiedz
Ja bym dał 4 tak mam u siebie też
Odpowiedz
(13.03.2019, 09:07)radzio napisał(a): Ja bym dał 4 tak mam u siebie też

A jak to sie ma do ogrzewania podlogowego na parterze? Bo bede mial czesc posadzki na laczeniu ze sciana fundamentowa, straty ciepla w okolicy cokolow beda wieksze przy XPS niz przy EPS 0,031 o grubosci 5cm wiekszej niz XPS.

XPS 10cm 0,036 - U=0,267W/m2K
EPS 15cm 0,031 - U=0,17W/m2K

Roznica jest spora.
Odpowiedz
a dlaczego będziesz miał posadzkę na łączeniu?
Odpowiedz

(13.03.2019, 16:13)radzio napisał(a): a dlaczego będziesz miał posadzkę na łączeniu?

Tak jest w projekcie, gora posadzki jest na poziomie 5cm pierwszej warstwy bloczku betonu komorkowego. Przesuwajac "zero" fundamentow na cala pierwsza warstwe BK nie bedzie cokolu. Chyba, ze jest jakies inne rozwiazanie.

Wracajac do tematu to chyba pojde na kompromis i wydam 600zl wiecej na zakup XPS 0,036 o grubosci 15cm I na to folia. Balans przewodzenie ciepla/nasiakliwosc bedzie zachowany Smile
Odpowiedz
@dex1984 myślę że trochę przesadzasz co byś nie dał będzie dobrze. później i tak w posadzkę pójdzie 15cm styro i wg mnie tu trzeba dać dobry styropian plus na elewacje no i wczyście na strop. ja na ściany fundamentowe dałem 8cm aqua bo nie było 10 na składzie.. ważne żeby przeciw wilgoci było dobrze zabezpieczone
Odpowiedz
....XPS 0,036 o grubosci 15cm
Czym zrobisz będzie dobrze, znacznie
ważniejsza jest izolacja pozioma ścian.
Ława fundamentowa będzie zawsze chłonąć
wodę, mniej lub bardziej ale będzie.Nie ładuj
szmalu w ziemię.
Adhibe rationem difficultatibus
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Menu