Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiele pytań na rozpoczęcie działalności budowlańca
#1
Witajcie,
Mam na imię Darek, jestem nowy na tym forum.
Pozwoliłem sobie napisać tutaj te pytania, bo od jakiegoś czasu oglądam kanał i czytam to forum.
Wiadomość napisałem w dwóch częściach, pierwsza będzie stricte polska, druga zagraniczna.

Pytania na temat polskiej części:


A.) Dlaczego nie lejecie betonu na wieniec nad ściany działowe?

B.) Dlaczego przez środek domu – w osi pionowej lub poziomej (wszystko jedno) – nie idzie ściana nośna, na której mógłby opierać się sufit?

C.) Jak wygląda prawda w kwestii wylewania wieńca? Czy wieniec ma wzmocnić konstrukcję dachu czy wyrównać i/lub zniwelować błędy murarzy powstałe wskutek niechlujnego ułożenia bloczków?

D.) Prawie na każdej budowie widzę jak są murowane bloczki fundamentowe...
Dlaczego nikt nie:
1. zrywa humusu, 20 – 30 cm gruntu,
2. następnie na to przywozi tłuczeń, zagęszcza go, zlewa wodą, wyrównuje piaskiem, zagęszcza ten piasek, zlewa go wodą, znów zagęszcza,
3. rozkłada czarną przemysłową folię izolacyjną,
4. na nią rozkłada płyty styropianowe EPS lub XPS na całej powierzchni i skleja je ze sobą bokami przy pomocy kleju lub silikonu,
5. po bokach stawia również styropian wycięty na odpowiednią wysokość (grubość styropianu na podłożu + grubość stopy fundamentowej [czy tak poprawnie się ten odlew nazywa?]),
6. rozkłada stalowe zbrojenie i wiąże je ze sobą,
7. wylewa beton B25 z gruszki, zawibrowuje go, zaciera z wierzchu/wyrównuje łatą z poziomicą?
* 8. jak właściwie/fachowo nazywa się taka technika?

Tłuczeń jest porównywalny cenowo do piasku, ale zagęszczony – ma większą nośność.
Ponadto, w moim rozumieniu można w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze, zarówno na etapie budowy, jak i samego użytkowania, gdyż podłoga (posadzka? … panele/wykładzina/kafelki itp.) jest kładziona bezpośrednio na zaizolowanej od spodu ławie (stopie?) fundamentowej, a ciepło uchodzi ku górze lub – zimno ciągnie zawsze od podłogi/ziemi.

Zakładając, że takowy odlew będzie miał grubość 15 cm, a dom jest o wymiarach 10 x 15 m, zużywamy około 22,5 m sześciennego betonu, czyli – jeżeli policzymy czas i materiały - porównywalnie, jak w przypadku wykonywania fundamentów z bloczków sklejanych ze sobą. Różnica na korzyść jednolitego odlewu zbrojonego na całej powierzchni jest taka, że obciążenia (naprężenia?) domu są rozłożone równomiernie na całej jego powierzchni, a nie tylko na fundamentach murowanych, więc – w teorii będzie mniej ,,pracował” i pękał.
Nie wiem jedynie, czy 15 cm to nie za dużo – tutaj już należałoby się skonsultować z certyfikowanym architektem; 15 cm wziąłem tak orientacyjnie.
*ważna tutaj uwaga: podstawa ta jest wolna od rurek ogrzewania podłogowego, ale w niej/z niej są wyprowadzone piony odpływowe.

E.) dlaczego w budynkach dwukondygnacyjnych pierwsze piętro ma tak niskie sufity?
Ściana kończy się na wysokości około 1 metra a od tego momentu zaczyna się dach nachylony pod odpowiednim kątem. To wg mnie dość spora niewygoda. Czy naprawdę nie da się wymurować 3 lub 4 dodatkowych warstw bloczków tak, aby nie trzeba było się obijać głową o sufit przy narożnikach pokoju?
Poza tym, dlaczego kąt nachylenia dachu jest taki duży? Przecież w czasie deszczu – tenże deszcz – spływa po jego powierzchni do rynien, zaś w zimie zaś – śnieg i tak na nim zalega aż do momentu w którym właściciel domu go samodzielnie zepchnie, albo w którym śnieg stopnieje z powodu odwilży.

F.) może nieuważnie patrzyłem, ale nie widziałem, żeby na jakiejkolwiek budowie był wykonywany drenaż odpływowy dookoła domu (z zaworem [?] zwrotnym bezpieczeństwa zapobiegającym cofaniu się nagromadzonej wody) a w środek kładziona rura z geowłókniny zapobiegająca podmywaniu budynku przez opady oraz wody gruntowe – wszystko połączone z kanalizacją.
Dlaczego tak się dzieje?

G.) W jednym z filmów była dyskusja na temat stropu.
Czy taki dom może mieć dobudowaną drugą kondygnację w ten sposób, że – gdy inwestor zgromadzi dodatkową ilość pieniędzy – demontuje dach, dobudowuje strop drewniany, Teriva lub pełny, lany, zbrojony i na to następne piętro?
Ewentualnie: w jakich domach taka opcja jest możliwa? (pytam o to jakie czynniki zezwalają na takie rozbudowanie).
Jeśli kogoś tym urażę, to sorry, ale wg mnie dom o powierzchni ok. 100 mkw to jak większe mieszkanie. Przez ponad 20 lat mieszkałem na powierzchni 140 mkw + strych (graciarnia) i to bywało mało. 200 mkw to już się zaczyna coś
I do tego pytania: czy chodzi o budowanie ,,po taniości” i żeby jak najwięcej na wszystkim oszczędzić, czy o to, że w przyszłości – gdy już dzieci się wyprowadzą – dom pozostanie pusty, a przecież trzeba go ograć, posprzątać, przewentylować, utrzymać, itd.? Czy o coś jeszcze innego.

H.) Większość projektów nie ma w swojej budowie garaż wewnątrz domu.
Czy dzieje się tak dlatego, że nikt nie chce, żeby spaliny samochodu szły mu/jej na dom przy jednoczesnej zgodzie na mniejszą wygodę związaną z koniecznością ciągłego przechodzenia z jednej budowli do drugiej podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, czy jest inny powód tego stanu rzeczy?

I.) Czy ktoś na tym forum mieszkał lub budował dom w technologii szkieletowej? Czy rzeczywiście wytrzymałość/odporność na silne podmuchy wiatru i inne warunki atmosferyczne jest porównywalna jak w przypadku domów z bloczków (różnych) czy – tak jak mówią – podczas wiatru strach o to, że ,,dom odfrunie razem z wiatrem” ?
Mieszkałem w domu murowanym i na dzień dzisiejszy, czyli po ok. 30 latach od wybudowania – on dosłownie pęka w oczach.
Czy to prawda, że w jak domu drewnianym „pierdniesz w jednym końcu, a na drugim dobrze to słyszysz”? Czy rzeczywiście izolacja dźwiękowa jest tutaj tak fatalna? Czy po prostu nie ma w Polsce wystarczająco dobrych materiałów, aby dorównać do standardu izolacji dźwiękowej budynków murowanych?
A tak swoją drogą: przez wiele lat mieszkania w domu murowanym miałem nieprzyjemność doświadczać fatalnej izolacji dźwiękowej. Nie wiem czy było to z powodu jakości drzwi, rodzaju tynku na ścianach, rodzaju stropu/sufitu, okien… ale przyznam szczerze, że dom murowany mało mnie przekonuje.
I jeszcze jedna sprawa związana z technologią budowy: czy ktoś budował lub mieszkał w domu zbudowanym z drewna klejonego warstwowo (vollkonstruktionholz, jeśli się nie mylę) ?
Chodzi mi o drewno czterostronnie strugane, suszone komorowo, impregnowane ciśnieniowo, klejone na biały klej stolarski.

J.) Rozbieżności dachu.
W jednym z wątków była mowa o tym, że krokwie dachu mają rozbieżności mają kilka milimetrów. Może to pytanie zabrzmi wręcz niedorzecznie, ale: co za różnica? To strop jest izolowany termicznie, a nie są dach. Poza tym – na krokwie idą przecież łaty i kontrłaty, a na nie idzie dachówka, blachodachówka, itd., więc w ogóle tego nie widać.
Poza tym, co się złego stanie, jeżeli wierzchnie pokrycie dachu będzie wyżej lub niżej o 2 lub 3 cm od tego, jak zakłada projekt? Chyba lepiej dać niżej o np. 5 cm, niż pod każdym miejscem przytwierdzenia podkładać trójkątne kliny wyrównujące (?).
Czy chodzi tutaj o to, że kierownicy budów lub nadzorcy z inspektoratu budowlanego tylko szukają powodu do tego, aby wypisać mandat/wziąć łapówkę?

K.) Czy zdarzyło się Wam, że prowadząc działalność gospodarczą inwestor, któremu budowaliście dom próbował Wam nie wypłacić wynagrodzenia za wykonaną usługę (z Waszej strony wszystko było w porządku) ? Co wtedy robiliście?

L.) Jeżeli prowadzicie działalność gospodarczą, to czy budujecie dom wg projektu, który kupiliście w określonym biurze projektowym, (usługa sprzedaży projektu wraz z budową domu), czy to inwestor przedstawia projekt, który Wy wykonujecie (budujecie) ?
Czy zdarzyło się tak, że inwestor zrezygnował z wcześniejszego projektu i zapytał Was o to, czy macie jakiś projekt lub projekty, które on mógłby zobaczyć i ewentualnie kupić?

Pytam o to wszystko, gdyż sam chciałbym zacząć w przyszłości budować ludziom domy, a nie chciałbym, aby moje budowle były kiepskiej jakości. Nie chciałbym też popełnić żadnego głupiego błędu.

A tak przy okazji: co sądzicie o pomyśle jakim jest powrót do Polski, rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jako firma budująca domy (różne stany, nawet pod klucz), nauczenie się zawodu przez jakiś czas, a następnie wyjazd do Niemiec i tam kontynuowanie działalności? Ewentualnie do Francji.
Myślę też nad tym, aby podpiąć się pod kogoś, to znaczy ktoś na początku brać te zlecenia, które ktoś firmuje swoją firmą używając do ich wykonania własnego sprzętu i zatrudniając własnych ludzi.
Posiadam kapitał własny do 200.000 PLN. Czy to wystarczy? Jakie były Wasze koszty całkowite brutto rozpoczęcia działalności gospodarczej niezależnego budowlańca?
Jak zaczynaliście?
Jakie maszyny kupujecie, a jakie wypożyczacie? (jeżeli gdzieś to już jest napisane – prosiłbym o linki do stron)
Co odróżnia was na ,,+” od innych firm? (czym konkurujecie na tle innych)
Jakich prac nie wykonujecie? (ja np. nie podjąłbym się niczego z elektryki ze strachu przed porażeniem prądem).

Gdyby ktoś z jakichś przyczyn preferował odpowiedź tylko do mnie, podaję swój adres e-mail:
dariusz.m.rak@gmail.com
Będę również w Polsce przez cały październik, więc po ustaleniu dokładnego terminu mogę dojechać pod wskazany adres na wskazaną godzinę. Również odwdzięczyć się na tyle, na ile będę mógl.

Wszystkie pytania – jakkolwiek dziwacznie brzmią – są poważne. Żaden trolling nie ma tutaj miejsca.

Będę wdzięczny za odpowiedzi na tą część, teraz druga część, stricte o prawie budowlanym francuskim. Jeżeli kogoś ta część nie będzie intersowała, to w tym momencie wiadomość cię kończy SmileDruga część:

Chciałbym zbudować dom we Francji, bez konieczności angażowania architekta. Samodzielnie potrafię wykonać większość prac murarskich i ciesielskich przy budowie domu.
Jest to na razie jedyna opcja, na którą mnie będzie stać. Cały dom – w miarę możliwości – chcę wybudować samodzielnie, bez angażowania w przedsięwzięcie osób trzecich (z wyjątkiem elektryków oraz hydraulików)
Czytałem, że jest to możliwe do 140 mkw, podobnie powiedzieli mi niektórzy mieszkańcy Francji, ale nie znalazłem żadnych innych regulacji prawnych dotyczących tego przedsięwzięcia, ani forów internetowych ludzi, którzy decydowali się na coś takiego, więc mam kilka pytań dotyczących tego przedsięwzięcia:

1. Czy w takim przypadku wystarczą jedynie samodzielnie wykonane szkice domu oraz jego usytuowania na działce budowlanej, czy istnieje jakaś inna procedura budowy domu?
Mowa o szkicach szczegółowych, ale wykonanych nie przez biuro projektowe, lecz przeze mnie.
1.1. Jakie są podstawowe/kluczowe wytyczne dotyczące takiego szkicu/projektu własnego?
1.2. Komu i gdzie muszę zadeklarować to, że samodzielnie będę budował swój dom?

2. Jeżeli zdecyduję się wybudować dom samemu, to kto dokładnie jest do tego potrzebny (z wyjątkiem elektryki)?
2.1. Czy zaangażowanie kierownika budowy też jest wymagane?
2.1.1. Na jakich etapach budowy domu jest on niezbędny na placu budowy?

3. Czy mogę zaimportować materiały budowlane z innego kraju? Mowa o materiałach spełniających polską normę budownictwa, (bloczki gazobetonowe, bloczki silikatowe, drewno impregnowane metodą ciśnieniową, itd.).

4. Czy mogę używać do budowy domu materiałów, które są pozostałościami po lokalnych budowach?

5. Czy mogę podzielić działkę budowlaną dowolnie wedle własnego uznania, jeżeli kupiłem działkę o określonej powierzchni (na przykład 4000 mkw), lub czy jest jakaś maksymalna liczba działek, które mogę ostatecznie utworzyć na końcu?
5.1. Czy mogę dowolnie decydować o przeznaczeniu tych działek (na przykład 4 x 1000 mkw każda, z czego każda ma 1 x 140 mkw dom + 1 x 140 mkw budynek przeznaczony na warsztat lub inną działalność gospodarczą) ?
5.2. Czy mogę taką działkę przeznaczyć całkowicie na działalność gospodarczą, np. skład materiałów budowlanych, cmentarz, myjnia samochodowa, prywatna szkoła/przedszkole, etc.?
5.3. czy są jakieś ograniczenia, jeśli chodzi o przeznaczenie tychże działek?

6. Jaka jest minimalna odległość ściany domu od granicy działki (płotu/bramy) ?

7. Czy według francuskiego prawa budowlanego architekt i projektant to jedna i ta sama osoba, lecz inaczej nazywana przez różne środowiska społecznościowe?

8. W przypadku gdyby się okazało, że jednak muszę mieć projekt domu - czy muszę zakupić projekt gotowy z francuskiego biura projektowego, czy mogę zakupić takowy w dowolnym biurze architektonicznym zlokalizowanym na terenie Europy?

9. Co to znaczy podatek katastralny i na jakiej podstawie jest obliczany? Czym on się różni od podatku od nieruchomości?
9.1. Jak go nie płacić lub płacić jak najmniejszy?

10. Czy państwo francuskie w jakikolwiek sposób dotuje/subwencjonuje osoby, które samodzielnie budują swoje domy?
10.1. Czy taka osoba może później starać się o dotację z Unii Europejskiej na modernizację i/lub rozwój takiego domu? (Na przykład instalacja Paneli Fotowoltanicznych)

11. Jeżeli mówimy o powierzchni 140 mkw – czy mowa jest o całkowitej powierzchni domu wliczając: schody, ściany nośne i działowe, czy tylko o powierzchni użytkowej (pokoje sypialne, łazienka, toaleta, kuchnia, salon, bawialnia dla dzieci, korytarz, kotłownia, pomieszczenie gospodarcze) ?

12. Jeżeli mówimy o 140 mkw – dotyczy to tylko jednej kondygnacji, dwóch, trzech, czy nawet większej liczby pięter? Czy istnieje jakieś ograniczenie ilości kondygnacji, jeśli chodzi o budowę domu?

13. Czy poddasze użytkowe (składnica materiałów, lub potocznie mówiąc: strych), nie mające przeznaczenia innego, niż składowanie różnego materiałów i sprzętu sezonowego również jest wliczane w całkowitą powierzchnię domu?

14. Czy piwnica również jest wliczana w całkowitą powierzchnię domu?

15. Czy istnieje jakikolwiek maksymalny lub minimalny kąt nachylenia dachu w budownictwie samodzielnym? Czy dach w budownictwie samodzielnym może być dwu-, trzy- lub cztero- kątowy? (Mowa o dachu, który z przodu wygląda jak połowa [na przykład] dziesięciokąta foremnego; jest to swojego rodzaju imitacja domu kopułowego wykonanego z blachodachówki)

16. Czy mogę posadzić drzewa owocowe zaimportowane z innego kraju, niż Francja? Jeżeli tak, to czy są wobec tego jakieś restrykcje? (Zarówno wobec drzew, owoców, jak i warzyw.)

17. Jeżeli działka z pozwoleniem na budowę domu nie posiada żadnych przyłączy mediów (woda, gaz, prąd, odpływ ścieków) – czy mam prawo w takiej sytuacji wnioskować o jakiekolwiek dotacje z urzędu miasta/gminy/merostwa i/lub Unii Europejskiej na budowę takowych?
17.1. Czy w takiej sytuacji mam prawo wnioskować o dotację na instalację własnej oczyszczalni ścieków, własnej małej elektrowni wiatrowej i/lub wodnej?
17.2. Niezależnie od istnienia mediów na działce budowlanej – czy mam prawo do zainstalowania prywatnych systemów oczyszczania wody i wytwarzania energii elektrycznej?
17.2.1. Czy muszę to komukolwiek/gdziekolwiek zgłaszać? Jeżeli tak, to komu/gdzie?

18. Na dzień dzisiejszy ustawa narzucona przez Unię Europejską wymusza określone regulacje energetyczne, jeżeli chodzi o zużycie energii przypadające na dom i/lub 1 mkw jego powierzchni. To oznacza, że należy użyć do budowy domu określonych materiałów charakteryzujących się minimalnym przewodnictwem ciepła [W]. Wiele domów francuskich nie posiada zewnętrznej warstwy dociepleniowej wykonanej ze styropianu/wełny mineralnej/pianki poliuretanowej.
Zakładając, że np. wymagane maksymalne zużycie energii na 1 mkw powierzchni domu wynosi np. 0.40 W, przy założeniu że bloczki gazobetonowe użyte do budowy domu mają 0.20 W, czy wystarczy, że użyję wyżej wymienionego docieplenia zewnętrznego mającego co najmniej 0.20 W, aby spełnić minimalną normę zużycia energii na 1 mkw, czy zewnętrzna ściana nośna budynku (obojętnie, czy jest to silikat, bloczek gazobetonowy, drewno klejone warstwowo, itd.) nie ma prawa być docieplona żadnymi materiałami?
Innymi słowy: czy istnieje dowolność w metodzie wykonania zewnętrznych ścian nośnych budynku tak, aby spełnić normę minimalnego zużycia energii przypadającej na 1 mkw powierzchni budynku, czy w przypadku budownictwa samodzielnego wykonanie takowej jest odgórnie narzucone przez prawo budowlane?

19. Czy mogę prowadzić samodzielną działalność gospodarczą polegającą na budowaniu domów bez konieczności angażowania architekta w to przedsięwzięcie?

20. Po co mam się ubezpieczać (oraz budowę), skoro – będąc jedyną osobą na placu budowy – w przypadku wypadku śmiertelnego wszystko przechodzi w ręce państwa lub moich najbliższych (jeżeli takowych wskażę), a i tak to moi najbliżsi – jeżeli chcą – muszą przetransportować moje zwłoki na swój koszt do miejsca, w którym zostanę pochowany?

21. Jak dokładnie nazywają się instytucje i osoby, do których należałoby kierować powyższe pytania, na które tutaj nie dostanę odpowiedzi?

Koniec części drugiej, ostatniej.

Pozdrawiam wszystkich !
Odpowiedz
#2
Wygrałeś!
Konkurs na najdłuższy post na forum.

Czytałem trochę tej części pierwszej. Za dużo tych pytań jak na sobotni wieczór.
Do tego trzeba mieć trzeźwy umysł Wink

A co do części drugiej, francuskiej.
Piszesz, że w internecie nie znalazłeś info na ten temat.
Mała szansa, że ktoś na tym forum będzie znał niuanse francuskiego prawa.
Zakładam, że znasz język francuski, skoro chcesz budować dom we Francji. Proponuję zasięgnąć informacji na francuskich forach. A najlepiej we francuskich aktach prawnych Wink

Edit:

A tak właściwie, to ta Twoja pierwsza część ma charakter pytań o "prawa rządzące światem". "Czemu się robi tak, a czemu nikt nie robi tak...?"
Z tego co się orientuję, to takie dywagacja na muratorze Tongue
Na tym forum rozmawiamy o konkretnym projekcie.
Ale szacun za post. Szybko kopiuj i wklej na inne forum, żeby praca poświęcona na jego pisanie nie poszła na marne, gdy Łukasz lub Moderatorzy przeniosą post do "Koszalina"  Wink
Odpowiedz
#3
To forum projektu, który jest symbolem prostoty budowlanej, ma być tani i łatwy w wykonaniu aby taki koleś jak np. ja mógł go wybudować samemu. Dlatego nie ma żelbetowych stropów, ław przez środek, wieńców na działówkach, płyt fundamentowych, garaży w bryle itd. Każdy z nas budujących zadecydował, że te 106m2 mu wystarczy, nie jest to dużo ale mnie na dom 300m2 nie stać a i taki metraż jest problematyczny do utrzymania, późniejszych remontów itd. Uderzasz ze swoimi pytaniami w złe miejsce, jak wspomniał Michał - uderzaj na muratora.
Odpowiedz
#4
Witam ponownie.

Dziękuję Wam obojgu za odpowiedzi.
Ale jak już pisałem: pytałem poważnie.

Miło, że ktoś zażartował, nawet w troszkę sarkastyczny sposób.
W odpowiedzi: zgaduję, że jest to wycieczka na Syberię i Kołymę z biletem w jedną stronę Wink

Jeśli chodzi o Francję i Francuzów: pracuję z dwoma i pracowałem z kilkoma więcej, ale poodchodzili. Problem z nimi jest taki, że to kompletne głąby - ludzie... jakby z innego świata (tak, dokładnie - świata, w którym nie trzeba codziennie walczyć ciężko o przetrwanie, bo opiekuńcze państwo podaje wszystko na tacy a praca jest lekka, nawet na budowie, wbrew temu co mówią Żółte Kamizelki). Oni nie znają się nawet na swoim prawie budowlanym - ja, kiedy pytałem ich o to o ile dokładnie mogą pomniejszyć opłatę na rzecz państwa z tytułu VATu poprzez samodzielne wybudowanie domu - nie potrafili mi odpowiedzieć, bo dopiero ode mnie się tego dowiadywali...
Jedyny Francuz afrykańskiego pochodzenia, który dostał ode mnie przetłumaczone powyższe pytania obiecał przekazać je dalej koledze budowlańcowi, ale tamten oficjalnie stwierdził, że tego jest za dużo, ale nieoficjalnie z międzywierszy wywnioskowałem, że po prostu nie wie, ale chce wyjść z twarzą z sytuacji. Może jednak z Francją dam sobie sposkój...

Prawa rządzące światem... tak - bardzo chciałbym wiedzieć więcej, niż wiem. Problem polega na tym, że wielu ludzi - zamiast się do nich dostosować i zbudować jakąś solidną podstawę w podstaci twardej rzeczywistości - próbuje manipulować tymi prawami. Efektami są - mówiąc brzydko - nasi dzisiejsi Janusze budownictwa. Nie chcę być nikim takim - chciałbym być kimś solidnym.

Tak czy inaczej - jeszcze raz dzięki za czas, jaki Wy poświęciliście na odpowiedzi dla mnie.
Pozdrawiam!
Odpowiedz
#5
a  - bo ściany działowe nie przenoszą żądnego ciężaru.
b -  wiązary dachowe to konstrukcja samonośna (nie wolno jej podpierać w środku)
c - wieniec rozkłada cały ciężar dachu równomiernie na ściany nośne (może wyrównywać fuszerki)
e -  bo ludzie często adoptują poddasze
f - złe widziałeś
g - ten dom bez przeprojektowania nie może mieć lanego stropu, jedni budują bo myślą że będzie tani w budowie, inni jak ja nie potrzebują więcej metrów (dla mnie to sypialnia)
h - garaż w bryle podraża koszty budowy (podatki większe) i fakt potrafi śmierdzieć

I ja również już się zmęczyłem     Smile
Adhibe rationem difficultatibus
Odpowiedz


#6
Bardzo dziękuję za odpowiedź, Sierżancie Smile
Zwłaszcza dlatego, że Cię ona zmęczyła. Doceniam do bardzo, naprawdę.

Pozdrawiam serrdecznie i wszystkiego najlepszego!
Odpowiedz
#7
i - wytrzymałość domu jest porównywalna
   słychać jak w każdym domu (kwestia jak drogich materiałów użyjesz)
j - lepiej by był jak najprostszy (oczywiście milimetry nic do rzeczy nie mają)
  dekarze będą bardzo zadowoleni z prostej konstrukcji (krzywa to czas na wyrównywanie a czas to ....)
k,l nie prowadzę działalności nie odpowiem.
Co do części francuskiej, bywałem u żabojadów na saksach
i najbardziej do mnie przemawiają "kolonialne mixy" płci żeńskiej,
na niczym innym się nie znam.  Smile
Adhibe rationem difficultatibus
Odpowiedz
#8
Witam!
Challenge accepted!
A - Z tego co widzę nikt tego nie robi ale Łukasz na jednym z filmów mówił ,że rozważa takie rozwiązanie.Tutaj na forum jeden z użytkowników to zrobił(patrz dzienniki budowy) Ja u siebie również zamierzam takowy wieniec wykonać.
B - Bo nie ma takiej potrzeby.Tak jak Sierżant napisał konstrukcja wiązarowa jest samonośna i nie potrzebuje podparcia.
C - Wieniec ma spiąć wszystko w jedną całość,usztywnić budynek.Przy okazji można wieńcem wyrównać ewentualne nierówności ścian.Wieniec oczywiście stanowi również podłoże do mocowania więźby (nie wyobrażam sobie mocowania więźby bezpośrednio do pustaków jakichkolwiek)
D - To o czym piszesz to płyta fundamentowa.Wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie ,zwłaszcza w trudnych warunkach gruntowych.Płyta jest droższa od tradycyjnych fundamentów i dlatego jest mniej popularna.
E - Mówisz o domach z poddaszem użytkowym.Takie już uroki poddasza że są skosy a podnosząc ściankę kolankowa burzysz proporcje domu.Chcąc mieć
     więcej powierzchni na górze trzeba by było zrobić pełne piętro co w u nas na dzień dzisiejszy jest mało popularne a szkoda bo uważam że taka mała kostka wcale nie wyjdzie drożej od domu z poddaszem.
F - Wszystko zależy od warunków gruntowych oraz od tego czy mamy piwnicę.Łukasz robił drenaż u siebie ze studnią chłonna,poszukaj na YouTube.
G - Jest taka możliwość ale to wg mnie bez sensu.Musiałbyś zrobić konstrukcję nośną wewnątrz domu (w najprostszym wypadku podciąg przez środek domu oparty na dwóch słupach).Wywalanie wiązarów i całego dachu i robienie później stropu i więźby od nowa to ogromne koszty.Jeśli się chce mieć poddasze to najlepiej wybrać projekt w którym to poddasze jest uwzględnione.
H - Na rynku jest masa projektów z garażami, to czy ktoś chce garaż w bryle, doklejony , wolnostojący czy w ogóle nie chce garażu to już indywidualna decyzja inwestorów.Projekt któremu jest poświęcone to forum jest bez garażu gdyż jest on w założeniach tani w budowie.
I - Nie ma szkieletowej wersji tego projektu jest za to projekt szkieletowego garażu.Ta technologia w Polsce wciąż jest dużo mniej popularna od technologii tradycyjnej (murowanej).
J - Kilka milimetrów to żadna różnica na budowie.Tolerancja wymiarowa przy odbiorze wynosi 2%
K - Niestety nie prowadzę działalności ale z tego co wiem najlepiej rozbijać robotę na małe etapy i po każdym brać hajs.Mniejsza wtedy szansa że zostanie się wydymanym na większą kwotę.
L - Na dzień dzisiejszy w znakomitej większości przypadków inwestor przychodzi z projektem kupionym w biurze bądź wykonanym przez architekta na zamówienie.

Na francuskim prawie się nie znam więc nie pomogę.Pozdrawiam.
Nie musi być perfekcyjnie, żeby było idealnie


Odpowiedz
#9
Hej hej hej !!!
Serdecznie dziękuję za tak wyczerpujące odpowiedzi, zwłaszcza Tobie, Mayflower.

A skoro o wdzięczności mowa: czy jest jakiś sposób, w jaki ja mógłbym się Wam odwdzięczyć za Waszą pomoc?
Odpowiedz
#10
To ja jeszcze odnośnie wieńca na ścianach nośnych. Materiał z którego większość ludzi buduje na tym forum (beton komórkowy, najczęściej Solbet) jest strasznie krzywy i jeśli chciało by się mieć idealnie równo przed wylaniem wieńca, to praktycznie każdą warstwę trzeba by szlifować, a to mija się z celem, bo i tak będzie wieniec i to wyrówna. Lepiej czas poświęcić na idealnie wykonane szalunki wieńca niż na szlifowanie, bo i tak najważniejsza jest górna płaszczyzna wieńca.
Odpowiedz
Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu