Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Deskowanie - czy jest sens
#1
Witam.
Pytanie jak w temacie czy warto robić deskowanie dachu  +papa.
Wykonawca oraz teść namawiają mnie na takie rozwiązanie (tłumacząc to stabilniejszym dachem, cieplejszym strychem). Przeglądając forum większość tego nie robi. Jakie są pulsy i minusy?
Jedyny sens jaki ja widzę, a jestem zielony w temacie, to jakbym chciał dachówkę kłaść za rok czy dwa, ale raczej byłaby w tym roku.
Proszę o porady.

Sławek
Odpowiedz
#2
Siema, ja będę deskował, czy to dobre rozwiązanie to Ci nie powiem ale mnie przekonuje do tego kilka rzeczy. Po pierwsze dom stawiam dosłownie w środku lasu, dookoła są lasy, krzaki itp. Myślę, że lepszym zabezpieczeniem przed kunami, wiewiórkami itp. będzie pełne deskowanie. Słyszałem już niejednokrotnie o porozrywanych membranach przez te zwierzaki. Nie wyrobie się raczej aby całość przekryć dachówką (czas, kasa), także przykrycie deskami i papą byłoby narazie na zimę wystarczające. Mieszkam w III strefie śniegowej i wiatrowej, niby powinno się już deskować dachy w tych strefach, choć narazie mieszkam 30 lat w domu bez deskowania i dach stoi jak stał. Goście od wiązarów nie mówili nic na zasadzie, ze powinno się deskować czy nie. Powiedziałem, że raczej będę deskował i uwzględnili to przy projektowaniu.

Co do jednego to kompletnie nie jestem pewien ale też słyszałem, można też przeczytać na necie o tym, że membrany po kilku/kilkunastu latach są delikatne, przerywają się itp.
Odpowiedz
#3
jezeli mebrana jest przykryta i nie jest uszkodzona mechanicznie to nic jej nie bedzie nawet przez 30lat. W wielu innych krajach material ten jest powrzechnie stosowany, tylko u nas jak zawsze wszystko na opak. deski i papa obowiązkowo bo inaczej za 5 lat trzeba bedzie poprawiac. Czasy sie zmieniają i technologię tez. Co do deskowania po co obciążac dodatkowo dach ? sam wiązar sam w sobie jest wystarczająco sztywny. Deskowanie miałoby jakikolwiek sens w przypadku jezeli byloby poddasze uzytkowe.
Odpowiedz
#4
Też stawiam dom na wsi blisko lasu (argument za), z drugiej strony piszesz, że mieszkasz w domu bez deskowania i nic się nie dzieje (argument przeciw). U nas poddasze jest nieużytkowe to kolejny argument przeciw deskowaniu. W necie można poczytać wątki o sparciałem membranie na strychach i tu argument za deskowaniem. Ogólnie mam mętlik w głowie a na coś zdecydować się trzeba.
Odpowiedz
#5
To wszystko zależy...

Jeśli strych ma być użytkowy - to deskowanie naturalnie usztywnia konstrukcie (tworzą się płyty) zmniejszając ugięcia związane z obciażeniami dynamicznymi - a praca konstrukcji ma wpływ na późniejszą prace płyt g-k
Pod blachy płaskie też producenci zaleca się dekowanie - bo nie są tak sztywne jak wytłoczone blachodachówki
Jest jeszcze kwestia wiatrów - ale to dotyczy szczególnych rejonów oraz albo przede wszystkim sytuacji gdy dom stoi na wolniej przestrzeni / rzadkiej zabudowie...

Jeśli to inny niż wymienione przykłady to raczej nie ma potrzeby,,,
Odpowiedz


#6
Jak zrobisz dachówkę od razu to deskowaniu bez sensu ja będę robił u siebie w domu osb 18 na to papa i jazda ale tylko dlatego Ze nie wyrobie z kasa żeby od razu zrobic dachówkę
Odpowiedz
#7
Pod jakim kątem dach masz? Bo jak stromo i dachówkę robisz, to raczej się nie opłaca desek. O ile nie masz turbo wichur, turbo opadów śniegu w okolicy, to nie trzeba.
Odpowiedz
#8
25 stopni jak w projekcie.
Odpowiedz
#9
Decyzja podjęta. Deskowanie i papa w tym roku. Docelowe pokrycie w następnym.
Pytanie do tych co kładli papę: lepiej odeskować cały dach i kłaść papę czy 1m desek i od razu pasek papy?
Odpowiedz
#10
Nie widzę racjonalnego powodu by wrzucać na dach wiązarowy bez poddasza użytkowego dodatkowe 3 tony. Brak pieniędzy? Weź kredyt, odłóż inwestycje o rok, buduj nie buduj.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu