Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Komin - kominek
#1
Cześć, mam w planie rekuperacje z racji na pompę ciepła odpadł komin z kotłowni i teraz pytanie o komin do kominka przeglądam gotowe zestawy i zastanawiam się czy dać komin tylko z wylotem spalin (fi200) czy dać zestaw z 2 osobnymi szybami wentylacyjnymi. Zastanawiam się nad tym bo myślę o doprowadzeniu do takiej wentylacji okapu z kuchni. 
Pytanie powstaje jak się to ma do rekuperacji? Czym muszę tak zrobić czy ktoś ma doświadczenie jak powinno to wyglądać. 

Uprzedzę pytanie tak wole szerszy komi z szybem na wentylacje niż jakieś "kominki w dachówce"

dodatkowo pytanie do osób które mają już rekuperacje i korzystają z niej; jak to jest z drzwiami wszystkie macie podcięte ? tj. ze szparą na dole ?
Odpowiedz
#2
U nas wszystkie drzwi podcięte, nie licząc przesuwnych (bardziej funkcja ozdobna) i tych od kotłowni - pomimo rekuperacji w całym domu - w kotłowni wymagana wentylacja grawitacyjna.
Prawdopodobnie zainstaluję jakiś ścienny napowietrzak lub kratki.
Komin mam schiedla 160 tylko 1 kanał spalinowy.
Jak masz możliwość zdecydowania o wyborze wkładu na wczesnym etapie - to warto podjąć tą decyzję już teraz. Mój ma wyjście spalin chyba fi100, więc tylko z redukcjami kłopot niepotrzebny.
Okap jest daleko od kominka. Jeszcze nie podłaczony - będzie kominek dachowy wentylacyjny.

Edit:
Komin mam spalinowy + wentylacja do wykorzystania odpowietrzenia kanalizy.
Odpowiedz
#3
Ok ja będę miał komin tylko do kominka i tu chce dać fi 200 (doprowadziłem fi160 powietrze do kominka) dodatkowo chce dać 2 wentylacje; 1 dla kanalizacji żeby się w kominki w dachówce nie bawić a drugi dla okapu - u mnie tez okap daleko ale wole to w komin puścić (czy to lepsze rozwiązanie to czas pokaże Wink )
Zastanawiam się tylko czy dla łazienki nie trzeba i tu pytanie do Ciebie - czy reku daje sobie rade czy trzeba okno otwierać pytam jak to działa w praktyce.
Odpowiedz
#4
...pomimo rekuperacji w całym domu - w kotłowni wymagana wentylacja grawitacyjna.
Absolutnie nie wymagana przy kondensacie, nie douczony kominiarz.

§ 170. 3
Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175

§ 175 mówi o tych przewodach spalinowych
Odpowiedz
#5
Sierżant jak zwykle czujny i pomocny - dzięki.
Nie specjalnie miałem ochotę dziurawić ściany. Ale w przepisy nie zajrzałem...

Marek  Arrow
Pomyliłem się - 160 doprowadziłem powietrze do kominka - redukcja na chyba 100 lub 110 (podpięcie wkładu). Podobnie wyjście z kominka. Sam komin ma 180 lub 200
Odpowiedz


#6
Ok. mniejsza o powietrze i sam kominek bardziej interesuje mnie sprawność reku w łazience oraz przy włączonym okapie. Jesteś w stanie już coś powiedzieć na ten temat ?
Odpowiedz
#7
A tam jak tak mnie chwalisz za czujność Michale : to twój
kominek ma rurę dymowa fi150 a dolot fi100  Smile

Ps. zablokuj ten wywiew grawitacyjny i nawiew,
wtedy rekuperacja nabierze sensu, inaczej o kant d.. z taką wentylacją.

Marekzqz: jaka będzie sprawność w łazience zależy tylko od ilości rur (przekroju)
i tego jaki mamy rekuperator.Jeśli dobrze to dobierzesz to o problemie wilgoci w łazience
możesz zapomnieć.
No i teraz działający okap:
Jeśli wyrzucasz przez okap 300-500m3 powietrza
a rekuperacją dostarczasz 0m3 (200m3 wchodzi i 200m3 wychodzi)
to sobie sam odpowiedz.Jak dla mnie tylko okap z zamkiętym obiegiem i filtrem węglowym.
Odpowiedz
#8
no i właśnie tego sie obawiałem. dziękuje.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu