Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiązary czy więźba
#1
Witam jestem nowy wiec z góry przepraszam ale mam dylemat.. Wycenił mi cieśla dach (bez nakrycia) z sufitem (belki stropowe) ok 21 tyś zł z materiałem ma kosztować. ( lubelskie), a wiązary w sawe ok 27 tyś wymiary 10,4x14,5 i garaż 4,4x6 metrów> Poddasze w formie strychu tylko mnie interesuje. Teraz proszę was o radę co wybrać ? co będzie lepsze ? Jakieś sugestie , dziękuje.. Bo już kilka nocy spać nie mogę..
Odpowiedz
#2
Albo szukać innego cieślę albo iść w wiązary, ale to musi być Twoja decyzja.
Odpowiedz
#3
......wycenił mi cieśla dach.
Wiązary czy więźba, oto jest pytanie?
Ale odpowiedz tak naprawdę jest bardzo prosta.
Jedno tylko pytanie pomocnicze: blacha czy dachówka ?.
Jeśli dachówka, nie zaryzykowałbym za żadne skarby więźby(robionej na wzór wiązarów).
Dlaczego ?. Zbyt dużo widziałem fantazyjnych wykonań tych
"niby wiązarów",lepszych, tańszych i w ogóle... K. jak można
się nie bać. Żadnych wyliczeń, mokre drewno itd. i 5-8 ton nad głową.
Pomyślcie,że do tego mokrego drewna kręcicie sufit. Jak to ma później nie pękać.
A później lament.
.... nie zaryzykowałbym za żadne skarby więźby.
Chyba że będzie to prawdziwa więźba, oparta również na ścianach nośnych wewnętrznych (wiązary opierają się tylko na ścianach zewnętrznych)
Niestety musicie je dodać. Począwszy od fundamentu,przez ścianę nośną najlepiej wzdłuż w tym wypadku korytarza (w salonie nawet nie wiem jak)
Wtedy konstrukcja dachu opiera się na kilku ścianach. I to się trzyma kupy (ale też dodatkowo kosztuje) Przypuszczam że koszt tradycyjnej więźby i
wiązarów wyjdzie wtedy podobnie.
Przy blasze sam nie wiem, ale zdecydowanie prędzej.
Ale co ja tam wiem.
Odpowiedz
#4
Ceny są podobne a co da dachówka czego blacha nie da ? Droższa folia jak z czasem sie przerwie to woda wiatr nie będzie zacinać ? ceny są podobne jedynie akustyka za dachówką. Chociaż widzę że dużo ludzi daje dachówkę na zachodzie, u nas blacha raczej. Jakie są plusy minusy plusy obu ?
Odpowiedz
#5
Chodzi o dużo niższą wagę blachodachówki w porównaniu do dachówki ceramicznej/betonowej. Konstrukcje dachu inaczej liczy się dla obu typów pokrycia, również zależnie od tego czy membrana czy pełne deskowanie. Ogólnie rzecz biorąc jeśli więźba / wiązary policzone na dachówkę, to spokojnie można kłaść blachę, ale nigdy w drugą stronę. Do całości trzeba brać pod uwagę wagę pokrycia, zalegającego śniegu oraz dodatkowego obciążenia spowodowanego przez napierający wiatr.
Odpowiedz


#6
....Ceny są podobne a co da dachówka czego blacha nie da ?
Spokój na dłuuugie lata  Smile
Odpowiedz
#7
najtansza dachowka bije najdrozsza blache i tyle w temacie. wybor nalezy do ciebie. Jak wiazar bedziesz miec to wrzucaj dachowke
Odpowiedz
#8
U mnie będzie więźba ( ściana działowa + teriva ) , jeśli chodzi o koszty drewno całość 9 tyś + 4 tyś montaż więźby ( bez łacenia ) .
U Ciebie 21 tyś według mnie dużo , i na czym to miało by się spierać ?

U mnie dodatkowa ława + ściana fundamentowa + ściana nośna + podciąg + teriva + więźbą , całość trzeba liczyć 30-33tyś wiązary z SAWE  wychodziły ( dźwig we własnym zakresie coś około 25tyś , no i Pani z SAWE robiła łaskę że ze mną rozmawia a więc żegnaj )

Projektant też wspominał że można zrobić ławę + ścianę fundamentową + ścianę nośną + podciąg i na tym zrobić tradycyjną więźbę najlepiej porozmawiaj z projektantem .
Odpowiedz
#9
MI wychodziło trochę inaczej: strop belki , wieniec przez środek 3 słupy do podparcia fundament na ścianie wzmocniony i na tym dach drzewo 10 tyś (belki dach) robocizna 6 tyś, zł ( bez krycia sama konstrukcja. To wszystko bez mała dawało 24 tyś kosztów. za 26 tyś dach wiązary Myślę że nie ma sensu bawić się więźbę dachową bo raz że pewne sie ugnie i pokrzywi jak zacznie schnąć (sufit popęka).... Co innego teriva tylko kolego na taką kanciapę teriwa to już całkiem bezsens... chyba że ścianki kolankowe itp
Odpowiedz
#10
Wiązary wyjdą taniej niż cała reszta , ale ja z nich zrezygnowałem i u mnie ich nie będzie ani podwieszanych sufitów , które też nie są tanie  w wykonaniu ale to każdy sam podejmuje decyzje co chce mieć .
Ludzie kupują ten projekt i robią np. piwnice tylko po co ?

Chcesz mieć tanio to niestety bardzo dużo musisz zrobić sam , Ja mam nadzieję że zmieszczę się w 270 tyś i będę mógł zamieszkać .
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu