Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dziennik budowy, Dobromierz
#31
aresss20, Cześć, etap przedstawiony na zdjęciach wyniósł mnie 27 tyś. W tym wszystkie materiały, koparkoładowarka+ geodeta, ale musisz wziąć pod uwagę, że budowałem z bloczków 14cm, które są droższe, tych bloczków było więcej oraz potrzebowałem więcej piachu do zasypania bo weszło prawie 220ton.

Aktualnie jestem na etapie zamawiania ytonga, dostałem cene 10,60gr brutto za ytonga 20x24x60cm. Mam pewne pytania odnośnie górnego poziomu wieńca. Przeglądając projekt nigdzie nie jest napisane na jakim poziomie ma kończyć się wieniec. W rozdziale branża konstrukcyjna, na stronie gdzie znajduję się rysunek wieńca, co prawda widoczne jest, że kiedyś był naniesiony poziom, ale jest on niemożliwy do odczytania, nie wiem czy to błąd druku, czy celowy zabieg. Również w przekroju budynku, gdzie zaznaczone są wszystkie wysokości względem poziomu 0,0 nie znalazłem poziomu zakończenia wieńca.

W projekcie również jest napisane, aby w wieńcu w strefach nadokiennych zastosować dodatkowe pręty fi16. Czy te pręty fi16 stosuje się w przypadku gdy nad oknem nie zastosowano nadproża prefabrykowanego? Czy jeśli dam nadproża strunobetonowe prefabrykowane to tych prętów fi 16 nie muszę już tam wsadzać ?


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#32
Rób nadprożowieniec. Koszt to 1 dodatkowa płyta OSB i 10 stempli sosnowych, które kupisz w nadleśnictwie za 7 zł/sztuka (i odsprzedasz na olx. za te same pieniądze) + ze 3 mb łaty drewnianej (z szalunków ław).
A nadproża ok. 1000 zł wychodziły, a tego co się orientowałem Smile
Odpowiedz
#33
I jeszcze kolega niech doliczy taki szczegół jak beton. Bo z samego osb i stempli nadproża nie zrobi Wink
Odpowiedz
#34
qwerty Arrow 
Niby tak, ale nie do końca...
Na wieniec brałem 4m3 betonu - wystarczyło bez problemu.
Zaryzykujesz wziąć 3,5 m3?

Zaoszczędzisz 100 zł.
A jeśli zabraknie?

No chyba, że masz namiar na betoniarnię, która przywiezie Ci 3,9 m3?
Wtedy rzeczywiście zostanie Ci całe 20 zł w kieszeni  Cool
Odpowiedz
#35
z obilczeń może wyjść 3,5 ale pamiętaj że zawsze coś w koszu od pompy zostanie i w rurach.... niby można do taczki te resztki i na góre...u mnie był nadprożowieniec z obliczeń wyszło mi 4,8m brałem 5m3
Odpowiedz


#36
Cześć, czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć czy końcowa wysokość wieńca to 288 czy 285cm od poziomu 0.0? w projekcie okap jest na wysokości 285cm, jednak gdybym chciał robić wg. projektu do wysokośći 285cm to wieniec miałby 27 wysokości, a nie tak jak jest wskazane pare stron dalej 30cm. Wg. obliczeń wychodzi mi 288cm przy wykorzystaniu wieńca o wysokośći 30cm, ale w konstrukcji wieńca ta wysokość 288cm jest zamazana i nie wiem czy jest poprawna czy nie Big Grin Jeśli chodzi o nadproża, zdecydowałem się dać nadproże nad drzwi wejśćiowe i drzwi tarasowe. Reszta zostanie dozbrojona i zrobiony tzw nadprożowieniec.
poza tym podczas murowania otworów okiennych i drzwiowych robić otwory dokładne tzn. jeśli mam okno 150x150 to robić otwór 150x150, drzwi 100x210 i otwór też 100x210? czy pozostawić po centymetr/dwa zapasu z każdej strony ?
Odpowiedz
#37
Czy 288 czy 285 ?. Rób tak jak ci wygodnie.
Otwory okienne jakie chcesz (i tak okna są pod wymiar)
Drzwi,  tu raczej pilnuj wymiarów otworów. (może nie laboratoryjnie a jednak)
Co do drzwi wejściowych dobrze by było gdybyś wybrał je wcześniej.
Pozwoli ci to na właściwy dobór otworu
Ja mam 80 a zostawiłem na 90. Niestety coś za coś,
chciałem max ocieplone to mam.(gruba ościeżnica)
Gdybym wiedział zostawiłbym otwór pod 100


Załączone pliki
.jpg   1.jpg (Rozmiar: 23.12 KB / Pobrań: 348)
Odpowiedz
#38
(10.06.2020, 12:54)Michał G. napisał(a): qwerty Arrow 
Niby tak, ale nie do końca...
Na wieniec brałem 4m3 betonu - wystarczyło bez problemu.
Zaryzykujesz wziąć 3,5 m3?

Zaoszczędzisz 100 zł.
A jeśli zabraknie?

No chyba, że masz namiar na betoniarnię, która przywiezie Ci 3,9 m3?
Wtedy rzeczywiście zostanie Ci całe 20 zł w kieszeni  Cool

To chyba się nie zrozumieliśmy. Nie chodzi że ktoś coś zaoszczędzi ale o to że podając koszty nadprożowieńca zapominasz doliczyć koszty betonu z którego zostanie wykonany a rozdrabniasz się na stemple po 7zł sztuka Wink
Odpowiedz
#39
(15.06.2020, 07:44)qwerty napisał(a): To chyba się nie zrozumieliśmy. Nie chodzi że ktoś coś zaoszczędzi ale o to że podając koszty nadprożowieńca zapominasz doliczyć koszty betonu z którego zostanie wykonany a rozdrabniasz się na stemple po 7zł sztuka Wink


Faktycznie się nie zrozumieliśmy....
Czy robisz nadprożowieniec, czy wieniec - betonu zamawiasz tyle samo - więc nie trzeba liczyć tego jako koszt. Szczególnie - gdy masz rolety nadstawne nie lejesz więcej betonu.
Dokładasz kilka złotych na stemple i 1 płytę osb.
Robiłem - to wiem. Zobacz sobie zdjęcia z tego etapy w moim dzienniku.
Odpowiedz
#40
[attachment=6471]Wkoncu pogoda się uspokoiła i deszcze są coraz rzadsze, przystąpiliśmy do układania ytonga, najtańszy w okolicy Smile to co jest na zdjęciu to jakieś 4 dni pracy dla 2 amatorów. Zakupiłem lisicę do cięcia bloczków ale zdążyła się już zepsuć i czekam na następną Big Grin kleje na klej atlas silmur szary. Zdecydowałem się na nadprożo wieniec, jedynie nad wejściem do domu i wyjście na ogród będą nadproża gotowe. Wyjście na ogród poszerzone na 220cm. A 100m od domu mam taki widok Big Grin


Załączone pliki Miniatury
               
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu