Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ławy drutowe - zachowanie kątów, wyznaczenie
#1
Question 
Mam problem z rozumieniem wyznaczenia ław drutowych w tym projekcie, chodzi mi tutaj, że wbijamy 12 łat (na każdy narożnik 3) do których przykręcamy 2 deski na których zaznacza się osie budynku. Było to już wielokrotnie na filmach, że Łukasz daje po 2 metry od osi budynku aby mieć swobodny dostęp w pracach.

Na najnowszym filmie Łukasz zrobił ławy drutowe bez geodety, ona tylko przyjechała i naniosła na deski osie. Natomiast w Okonku Łukasz pokazał jak przenosi równolegle linie, czyli przeciąga sznur później mierzy miarką i poziomicą i mniej więcej wie gdzie zrobić ławę drutową. Kiedyś na tej budowie gdzie przesunął ścianę to łaty drutowe wbijał także nie przenosząc nic poziomicą i miarką (albo nie było tego na filmie).

Rozumiem, że wbijamy jedną łatę i ciągniemy sznurek w ten sposób aby pozostałe łaty były w linii tylko czy to musi być równo czy też nie ma to największego znaczenia, oczywiście trzymamy się wymiarów i mamy na uwadze 2 metry.

Bo jeżeli geodeta pierwszy raz przyjeżdża na budowę i wyznacza nam te 4 narożniki odsunięte o 2 metry od osi budynku to później  po wykopie możemy wziąć sznurek 2 metry i zaznaczyć okrąg i będziemy wiedzieli gdzie jest (plus, minus 10 cm) przecięcie osi i wtedy mniej więcej wkopujemy łaty i przykręcamy deski do poziomu na 4 narożnikach.

Moje pytanie jest takie, czy to musi być perfekcyjnie równolegle i równo czy też nie ma znaczenia, że deski ław drutowych nie będą w kącie prostym a geodeta sobie z tym poradzi i będzie wiedział gdzie na desce nanieść punkt który posłuży do przecięcia osi?
Odpowiedz
#2
A geodeta sam nie może wbić palików do ław durtowych i tego wyznaczyć u mnie sam to robił i wyszła liga
Odpowiedz
#3
to jest dzialka geodety on ci zanzacza obrys budynku,ewentualnie oś ławy(to juz od ciebie zalezy) a ty pozniej sobie rozmierzasz dalej, Sznurek bardzo dobrze sie w tym sprawdza. Ty masz zachować wytycznie budynku przez goedete. Ogolnie prosty temat. Poproś kogoś ,żeby ci pomógł
Odpowiedz
#4
ale tak jak tutaj widać, że ta ława drutowa nie jest równolegle do szalunku więc jak wbijamy 4 łaty narożne (od ławy drutowej) to pierwszy palik można wbić na oko, byle jak? później przeciągamy sznurek ale znów nie wiemy czy to będzie równolegle do osi ławy

[Obrazek: budowa_domu_2016_14.jpg]

[Obrazek: budowa_domu_2016_51.jpg]
Odpowiedz
#5
Na którymś filmie, Łukasz pokazuje to w ten sposób, że gdy geodeta wyznaczył palikami wykop, czyli z przesunięciem o 2m na zewnątrz, to Łukasz przedłuża sznurkiem te osie wykopu, aby potem właśnie, gdy mamy wykop wykonany, przesunąć się równolegle od tego sznurka. W takim wypadku zachowujemy w miarę równo, kąty proste ławy drutowej.

Przy takim scenariuszu, przesuwamy się przykładowo o 1m od sznurka, wbijamy pierwszy palik, to samo robimy po drugiej stronie, ciągniemy sznurek i pozostałe paliki ławy drutowej wbijamy do sznura.
Odpowiedz


#6
ale to pokazał tylko tak w Okonku, na najnowszej budowie już tego nie pokazał jak wbija te 4 paliki od ławy drutowej, na poprzednich także nie przesuwał nic tylko wbijał te 4 narożne na oko ale skoro nie mamy wyznaczonej osi to nie wiemy czy są równoległe bo jak nie będzie kąta prostego to na ławie drutowej omierzając np. 32,5 cm (dla ławy 60 i deski) to trzeba będzie kombinować
Odpowiedz
#7
Niekoniecznie, bo przykładowo jak robili dom na mazurach w Orzyszu, co prawda powiedział, że na oko odsunęli się o 1m od osi wykopu, ale teoria jest ta sama.

Należy odsunąć się równolegle od osi wykopu, czyli najlepiej przygotować sobie przedłużenie osi, jak zrobili to w Okonku. To jest rozwiązanie, które działa, natomiast co budowa, to inne sposoby i rozwiązania.
Odpowiedz
#8
Ja nabilem sobie narozniki 1.5m dalej , geodeta przyjechal-wyznaczyl obrys(zaznaczyl punkty na naroznikach). pozniej od tych punktow ciagniesz sznurki i punkty przeciecia wyznaczaja naroznik lawy.Pozniej bierzesz poziomice i przenosisz na dół, I masz wszystko idelane do kata.
Odpowiedz
#9
no ale w jaki sposób nabiłeś te 4 narożniki 1,5 metra od osi ławy? na "oko"? skąd wiedziałeś, że to równolegle będzie i narożniki nabijesz w kącie prostym równolegle do osi ław aby później tylko geodeta przyjechał, naniósł 4 punkty przecięcia
Odpowiedz
#10
geodeta byl dwa razy. najpierw po wybraniu ziemi wyznaczyl 4 narozniki budynku , a pozniej ja sobie na oko nabilem narozniki i na tych deskach zaznaczyl mi punkty z ktorych przenosilem wymiary za pomocą sznura , nie wiem czego nie rozumiesz. Geodeta ci wszystko wyjasni, to naprawde jest proste
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu