Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rysy na tynku
#21
(06.01.2021, 14:49)Dobromir napisał(a): A teraz "poziom trudności wyżej" - gdyby ta ława fundamentowa była wyższa to bardziej by się ugięła, czy mniej?
Oczywiście ze mniej!
Mniej by się ugięła to i ustawiona na niej ściana fundamentowa "nie przemieściła by się" i nie byłoby rys...

Moja ława fundamentowa ma prawie 1m wysokości (tak, lałem beton do gruntu), podłoże to piasek, zbrojenie w ławie i wieńcu na ścianie fundamentowej a rysy się pojawiły.
Nie ma innego wytłumaczenia niż tylko siadający fundament?
Odpowiedz
#22
daj znać jeśli dowiesz się od czego ewentualnie mogły powstać takie rysy, sam się z chęcią dowiem bo dziwnie to pękło. KB widział, wypowiedział się ?
Odpowiedz
#23
Dom na razie się nie wali, więc KB nie wzywałem.
Odpowiedz
#24
(06.01.2021, 16:11)Bulbulator napisał(a): To że ława siada to oczywiste, to że szersza siądzie mniej również. Pod całą powierzchnią ławy grunt nie musi być jednakowo zagęszczony, może siadać nierównomiernie i dlatego uważam że sztywność fundamentów ma znaczenie. Wieniec na bloczkach usztywni fundament, czy dokładając tyle samo materiału do szerszej czy wyższej ławy usztywni bardziej czy mniej nie wiem.
Chcesz dyskutować to proszę bardzo, ale nie wdawaj się w personalia i czyjąś edukację.

Wybacz - ale to przytyk do Twojego KB i projektanta który Tobie adaptował projekt.

Co ci da dach w aucie gdy masz przegnite progi?

Slk_Btw
(06.01.2021, 14:49)Slk_Btw napisał(a): Moja ława fundamentowa ma prawie 1m wysokości (tak, lałem beton do gruntu), podłoże to piasek, zbrojenie w ławie i wieńcu na ścianie fundamentowej a rysy się pojawiły.

Nie ma innego wytłumaczenia niż tylko siadający fundament?

Ława? Czy może cały fundament (ława + ściana)
Rysy pojawić się mogą z wielu powodów - choćby z uwagi na skurcz. Albo żle pomurowany mur (zła zaprawa, "krzywo" wbudowane elementy) też się porysuję. 

Czy podłoże to glina czy piasek to wiele nie mówi - istotny jest stan podłoża...
Sucha glina w stanie półzwartym to inne podłoże od gliny miękkoplastycznej.

Ale właśnie po to adaptuje się projekty i po to robi się badania geotechniczne
Odpowiedz
#25
Skurcz to bardziej przy schnięciu. U mnie pojawiły się pół roku później. Podłoże to piasek. BK murowany na klej. Wydaje mi się że czasami tego kleju było za mało. Murarze używali kielni systemowej H+H, które to nakładają bardzo cienką warstwę a czasami trzeba było podłożyć klinika.
Odpowiedz


#26
Zbyt cienka warstwa kleju + murowanie w gorący dzień = takie ryzyko ,tj słabe wiązanie. Może to być własnie ta przyczyna, minusem w tej całej sytuacji jest to że raczej tego nie naprawisz, chyba że jest jakiś sposób którego nie znam...
Odpowiedz
#27
adiLBN dobrze prawi, pęknięcia są na spoinie i tego bym się trzymał, jeżeli fundament by ruszył to pęknięcia prędzej wyskoczą w pionie. Ja stawiałem dom na glinie i jedyne co pęka to ścianki działowe przy nadprożach co uważam za naturalne, nośne ani drgnęły. plus pewnie trochę zapracował jeszcze chudziak bo co by nie patrzeć same płytki na podłogę ważyły 4 tony.. kleju też poszło sporo Wink a i meble swoje ważą.. także spękań jeszcze będziecie mieli sporo wiec się nie stresujcie
Odpowiedz
#28
(11.01.2021, 14:52)Marekzqz napisał(a): wiec się nie stresujcie
Jedna rysa w kotłowni, więc nikomu przeszkadzać nie będzie. Dwie rysy w kuchni - zakryją szafki i płytki. Jeszcze dwie w salonie, pewnie będzie jakaś szafka wisząca i telewizor, więc na dobrą sprawę nie muszę z tym nic robić Smile
Odpowiedz
#29
Pamiętaj że grzybek i wilgoć to zasługa wentylacji domu. Ja przy nowo budowanym domu z rekuperacją i ogrzewaniem podłogowym zdecydowałem się wszędzie na gipsowe knauf diamant. Uwaga nawet w łazienkach!!! Łazienki na ostro pod płytki. Zalety? Cena tynków i efekt.

https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wied...st-lepsze/

Na stronie jest również porównanie dotyczące tynków a płyt g-k I co warto jest wybrać.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu