Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kanały WM a konstrukcja wiązarowa.
#1
Mam pytanie co do połączenia konstrukcji dachowej wykonanej z wiązarów, a poprowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej. Domyslam się że najodpowiedniejszym miejscem na rekuperator będzie kotłownia(podwieszony pod sufitem), ale wszelkie przewody polecą nad sufitami w izolacji. Tak sobie przeglądałem konstrukcje sufitu podwieszanego w Szczepidle i widzę zasadniczy problem. Kanały się nie zmieszczą nad konstrukcją sufitu, a pod belkami, no chyba żeby je dać na belkach czyli większość będą w powietrzu, ale wtedy będą mało zaizolowane od góry i to co odzyska reku to się wychłodzi w rurach Confused Dobrze kombinuje czy może inaczej się to wykonuje i nie będzie takiego problemu?
Odpowiedz
#2
Dziś w trakcie pracy na budowie odczytałem posta i spora część pozostałego dnia ta myśl pojawiała się i znikała co chwilę.
Myślę, że najprościej było by po prostu przemurować ściany nośne o np 20cm wyżej i mamy miejsce na kanały. Można też zastosować kanały nieco nowocześniejsze niż te jeszcze najpopularniejsze. Np takie jak poniżej.
W tej chwili między dolną krawędzią dolnego pasa wiązarów a zabudową gkb jest ~16cm.

Piszemy to u tym konkretnym przypadku w Szczepidle, gdzie sufit został nieco podwyższony, kosztem zmniejszenia tej w/w wysokości.

Nowoczesne kanały np. w systemach rozdzielaczowych mają tylko nieco ponad 50mm średnicy.

Podkreślam, że to tylko moje osobiste zdanie i rozważania, że chyba najtaniej i najprościej będzie przemurować dom o jedna warstwę wyżej.

Mam nadzieję, że widać co miałem na myśli. Koszt?  70 szt. bloczków o wybranej wysokości (zakładając beton komórkowy 59cm)

[Obrazek: rekuperacja.jpg]



Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#3
Dlaczego uparliscie sie by kanaly szly nad sufitem A moze plaskie kanaly tuz pod sufitem Oczywiscie wpuszczone w pustak
https://www.google.pl/search?q=p%C5%82as...20&bih=950
Odpowiedz
#4
O nowość jakaś czy co? Smile Nie wiedziałem że istnieją takie. Takie nad sufitem chyba łatwiejsze do polożenia, dosłownie położenia bo w przypadku tych płaskich to chyba dużo kucia jest.

Co do podniesienia o pustak to wydaje mi się że to nie zadziała bo wieniec stanowi nadproże dla okien, więc w takim przypadku by trzeba robic nadproża, a na nich wieniec. Zastanawiam się czy nie można zrobić nieco grubszej belki na wieńcu Huh Skoro w szczepidle zostało 16cm między wiązarem a zabudową KG to chyba nie powinno być problemu bo widze że dla centralki np onyx dream 200 średnica przyłacz to 125mm, więc rury do anemostatów będą jeszcze mniejsze Smile Nie sprawdzałem średnicy w innych centralkach ale pewnie podobnie mają wszystkie te małe.
Odpowiedz
#5
A tam kucia jedziesz bruzdownica Godzinka i po sprawie Ale nad sufitem tez mozna i w podlodze mozna
Rekuperator moze sam wykonasz szkodza szmalu na cos tak prostego:
http://forum.muratordom.pl/showthread.ph...ot-robiony
Odpowiedz


#6
(14.10.2016, 14:55)raxon napisał(a): Mam pytanie co do połączenia konstrukcji dachowej wykonanej z wiązarów, a poprowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej. Domyslam się że najodpowiedniejszym miejscem na rekuperator będzie kotłownia(podwieszony pod sufitem), ale wszelkie przewody polecą nad sufitami w izolacji. Tak sobie przeglądałem konstrukcje sufitu podwieszanego w Szczepidle i widzę zasadniczy problem. Kanały się nie zmieszczą nad konstrukcją sufitu, a pod belkami, no chyba żeby je dać na belkach czyli większość będą w powietrzu, ale wtedy będą mało zaizolowane od góry i to co odzyska reku to się wychłodzi w rurach Confused Dobrze kombinuje czy może inaczej się to wykonuje i nie będzie takiego problemu?

Ja bym dał izolowane kanały i puścił je powyżej dolnego pasa wiązarów.
Mniej więcej tak: http://instalszop.pl/images/arrangements...zolka2.jpg
 Ponadto kanały i skrzynki rozdzielcze można przykryć dodatkową warstwą wełny. Moim zdaniem jest to mniej pracochłonne i kosztowne niż dodatkowa warstwa solbetu.
Odpowiedz
#7
Myślałem również o izolowanych kanałach, jednak jak zobaczyłem co zrobiła kuna w DGP znajomego, trochę mnie wystraszyło. Jak już, to wsadzić rury ocieplane w jakieś koryta z OSB lub zwykłe, obłozyć watą i zamknąć w korycie.
Buduję się przy dużym parku i te zwierzaki muszę mieć na uwadze ;/
Odpowiedz
#8
(25.10.2017, 23:35)Easy Driver napisał(a): Myślałem również o izolowanych kanałach, jednak jak zobaczyłem co zrobiła kuna w DGP znajomego, trochę mnie wystraszyło. Jak już, to wsadzić rury  ocieplane w jakieś koryta z OSB lub zwykłe, obłozyć watą i zamknąć w korycie.
Buduję się przy dużym parku i te zwierzaki muszę mieć na uwadze ;/

Jedna z dobrych metod na kuny to pełne deskowanie dachu , a przewody od WM mozesz tez puscic w celulozie badz  w granulacie .
Odpowiedz
#9
Witam.
Wystarczy że wiązary zamontujesz na murłacie (np. 16x16cm) i powstaje miejsce na wszelkie przewody WM.
Pozdrawiam
Tomasz
Odpowiedz
#10
(26.10.2017, 12:05)Tomasz P napisał(a): Witam.
Wystarczy że wiązary zamontujesz na murłacie (np. 16x16cm) i powstaje miejsce na wszelkie przewody WM.
Pozdrawiam
Tomasz

albo dać 1 bloczek więcej pod wieńcem . Dając szpilki pod stelaż sufitowy do KG masz tyle przestrzeni że możesz w tej przestrzeni zrobić wentylacje i odkurzacz centralny i co tam chcesz.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu