Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Usytuowanie domu na działce.
#1
Ostatnio pytano mnie kilka razy jak to jest z ustawieniem domu na działce. Czy możemy to zrobić sami, czy jest to odgórnie narzucone, kiedy się to robi itp.

Mianowicie po trochu wszystkiego. Zaprezentuje to na przykładnie mojej działki i mojego pozwolenia, które już niedługo będzie w moich rękach.
Niestety na wstępie należy napisać, że jesteśmy jednak bardzo ograniczeni mimo tego, że mamy swój skrawek na kuli ziemskiej, na który najpewniej ciężko zapracowaliśmy i urząd X "zadecyduje" za nas jak będzie usytuowany dom.

Bardzo istotny element to linia zabudowy, która bardzo mocno zawęża nasze ruchy na działce.
Linia zabudowy to odległość, w jakiej od granicy działki lub najczęściej drogi, można zbudować budynek. Obowiązujące linie zabudowy, dokładnie określają, w którym miejscu musi znaleźć się ściana budynku i wyznaczane są w miejscach istotnych urbanistycznie.
Nieprzekraczalna linia zabudowy (coś co w najbardziej istotny sposób wpływa na usytuowanie) z kolei, oznacza, że budynki nie mogą być poza tą linią wybudowane.
Nieprzekraczalna linia zabudowy wyznacza zatem usytuowanie ścian zewnętrznych budynku (lica budynku) w konkretny sposób. Elewacja frontowa wraz z wszystkimi elementami. Jeżeli ani z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani z decyzji o warunkach zabudowy nie wynika, że owa linia może zostać przekroczona przez części dodatkowe lub drugorzędne budynku, jak balkony, schody zewnętrzne, wykusze itp., to  usytuowanie tych elementów poza tą linią nie jest dopuszczalne.
Nieprzekraczalna linia zabudowy oznaczona jest na mapach linia ciągłą z przylegającymi małymi trójkątami (na rysunku czerwony kolor)

Przyjęte jest takie usytuowanie usytuowanie domu na działce, do której dojazd lub droga prowadzą od północy lub północnego wschodu – wtedy ogród za domem jest jednocześnie nasłoneczniony i osłonięty od ulicy. Na północ skierowane są pomieszczenia, które nie potrzebują dużo słońca, za to dobrze jest skontaktować z przestrzenią publiczną: wiatrołap, sień, kuchnię...

Rzędna parteru (zero budynku) to bardzo ważny element projektu. Dom powinien być raczej usytuowany w wyżej położonej części działki. Daje to lepszą ekspozycję w otoczeniu i lepsze widoki z okien, zabezpiecza przed zalewaniem przez wodę.
Jeśli dom jest usytuowany zbyt nisko w stosunku do ulicy, możemy mieć np. problemy z odprowadzeniem ścieków  do kanalizacji.
Zdarza się, że na części działki nie należy sytuować domu ze względu na złe podłoże – gliniasty grunt (dwie szkoły) , ukryte pod piaskiem torfowisko, wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli w porę tego nie uwzględnimy, może nas to drogo kosztować.

Rysunek przykładowy.



[Obrazek: linia_zabudowy.jpg]




Niemożliwe nie istnieje...
Odpowiedz
#2
Świetnie pokazane i objaśnione nawet nie myslałam ze az tyle ograniczeń funduje nam urząd a konkretnie Państwo na'naszej' własności. Poprostu szok
Odpowiedz
#3
Super film i plan. Panie Łukaszu z filmu wynika że jednak stawia Pan na ogrzewanie domu gazem ? A czy coś oprócz gazu bo widzę na filmie że dom ma tylko jeden komin ? Pozdrawiam
Odpowiedz
#4
Mam pytanie ile domów już powstało według tego projektu, czy są już jakieś ukończone, ile jest w budowie - i na jakim etapie, ile jest w planie ( Łukasz po ilości sprzedanych projektów powinien to wiedzieć), nie pytam po to żeby się dowiedzieć jak idzie sprzedaż projektów, tylko na ile wyliczenia Łukasza co do kosztów materiałów itp. pokrywają się z nimi na chwilę obecną i to w różnych częściach kraju. Jestem zdecydowany na ten projekt ale z natury jestem taki że lubię mieć wszystko dobrze zaplanowane tym bardziej że będę brał kredyt i muszę to dobrze obliczyć.
Mowa jest o planach postawienia takiego domu w Kaliszu, kiedy jeśli można wiedzieć to ruszy? Akurat do Kalisza mam niedaleko więc chętnie nie raz podjadę zobaczyć o ile inwertor nie będzie miał nic przeciwko.

Aha, i jeszcze jedno pytanie do Łukasza, jaka jest różnica w cenie zakupu pieca-kotła i późniejszej eksploatacji w przypadku paliwa stałego a gazu ? Oczywiście szacunkowo, bo faktycznie jak to wyjdzie z rachunkami za gaz - okaże się w praktyce.
Odpowiedz
#5
Jeśli chodzi o piec na ekogroszek to ceny masz od 4500 zł do 10000 zł więc zależy co wybierzesz. Gazowe także mają duży rozrzut. A koszt eksploatacji bardzo podobny.
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz


#6
Mam działkę na której z jednej strony wzdłuż płotu idą druty wysokiego napiecia. Jak łatwo wyliczyć z innych stron linie zabudowy od ogrodzenia tak z tej co są druty nie bardzo. Czy mogę gdzieś pobrać taką mapkę czy potrzebny geodeta aby wyrysował działkę na której mogę faktycznie postawić dom. Bez tego nawet niewiem jaki projek domu mi się zmieści.
Odpowiedz
#7
W WZ lub MPZP wszystko widoczne
Pytania w sprawie tynków maszynowych http://www.forum.domza150tysiecy.pl/thread-338.html
Odpowiedz
#8
Łukasz, jaki projekt wybrałeś?  Big Grin
Widać że będzie z garażem.
Odpowiedz
#9
Duże znaczenie ma również sam ogród Wink Wiele osób zastanawia się nad tym jak urządzić pomieszczenia, trochę po macoszemu traktując ogród. Jest to bład bo moim zdaniem ładny ogród to integralna część naszego domu.
I warto jest zastanowić się nad posadzeniem w nim wielu ładnych roślin.

Od siebie polecam zajrzeć sobie na stronę tej szkółki warzyw i owoców:
https://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie

I wziąć pod uwagę na przykład posadzenie borówki amerykańskiej Smile Która świetnie rośnie w polskich warunkach:
[Obrazek: 500_500_productGfx_c473b49a9c3805cab0daa...f0850.webp]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu