Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pompa ciepła Odległości
#1
Cześć dwa pytania do znawców na które odpowiedzi nie znalazłem.
1. jak powinna być lub może być odległość samej pompy od budynku przyjmując że cześć pompy umieszczona w domu znajdzie się w przewidzianej kotłowni (projekt domu za 150 tys.) - chodzi o to czy ma być 50 cm nie inaczej. czy może być więcej ale to koszt lub inne aspekty
2. jeżeli urządzenie wewnętrzne zostało by umieszczone centralnie w domu np w łazience albo w spiżarni. Jak wygląda umieszczenie w tedy zewnętrznej części urządzenia ? czy wewnątrz budynku "przewody" połączeniowe mogą być prowadzone na 5-6m ? 
Pytanie zadałem ze względu na chęć zmiany lokalizacji kotłowni. A także w trosce o hałas jaki wytwarza pompa względem domowników i sąsiadów Wink
Proszę o odpowiedz kogoś kto zna temat.
Odpowiedz
#2
Zadałem podobne pytanie instalatorów i.Odpowiedział,że odległość jednostki zewn.od wiem.do 10metròw to żadna odległość.
Odpowiedz
#3
(15.03.2018, 13:09)tomi8547 napisał(a): Zadałem podobne pytanie instalatorów i.Odpowiedział,że odległość jednostki zewn.od wiem.do 10metròw to żadna odległość.

Ale zapewne wiąże się z jakimiś kosztami znasz jakieś szacunkowe wielkości ?
Odpowiedz
#4
Nie znam.Pytałem w kontekście strat ciepła.Mnie interesował odcinek ok.7m.Nie wydaje mi się,żeby to były duże kwoty.Tak tylko na logikę myślę.
Odpowiedz
#5
(15.03.2018, 13:49)Marekzqz napisał(a):
(15.03.2018, 13:09)tomi8547 napisał(a): Zadałem podobne pytanie instalatorów i.Odpowiedział,że odległość jednostki zewn.od wiem.do 10metròw to żadna odległość.

Ale zapewne wiąże się z jakimiś kosztami znasz jakieś szacunkowe wielkości ?

Witam. Standardowa umowa instalacji pompy ciepła obejmuje: montaż jednostki wewnętrznej oraz montaż jednostki zewnętrznej na elewacji dom lub na postumencie , montaż przewodu chłodniczego ( zazwyczaj do 10 m przy jednym przejściu przez przegrodę/ścianę. Jeżeli jednostka wewnetrzna jest usytuowana np. w środku domu i trzeba się przekuć przez kilka ścian to oczywiście firma będzie chciała sobie to doliczyć. Można jednak przepusty w wyznaczonych miejscach wykonać samemu. Jednostka zewnetrzna czyli agregat może być zamontowany nawet w odległości 30 m (lub więcej) ale wraz ze wzrostem odległości, pojawia się pewien spadek wydajności pompy ciepła. Finałem jest pierwsze uruchomienie pompy przez instalatora, przegląd jej wszystkich funkcji, kontrola poprawności działania układu, pomp, zaworów i jej wstępna kalibracja oraz krótkie szkolenie inwestora w zakresie jej obsługi. Pozdrawiam
 ..Istota wiedzy polega na tym, by posiadając ją korzystać z niej..
Odpowiedz


#6
Marek pamiętaj, że pompa ciepła to dokładnie takie samo urządzenie jak klimatyzator. Ja może tematu nie znam jako specjalista ale znam z innej strony. W większości nowoprojektowanych budynków sanitarnicy projektują klimatyzatory (jednostki zewnętrzne) na dachu lub w garażu. Na przykładzie ostatniego tematu nad którym pracowałem np. od parteru do 6 pietra jednostki w garażu, od 7 do 15 na dachu. Jestem projektantem elektrycznym i teletechnicznym i nie rzadko zasilanie z mieszkania klienta do takiej jednostki prowadzę o długości 60m, więc tyle samo będą miały miedziane rurki z gazem z kompresora do splitu/nawiewnikaSmile. Niestety ale każde mieszkanie musi mieć swój oddzielny układ bo za niego płaci, finał jest taki że w garażu może stanąć nawet 60 jednostek i to samo na dachu. Całe szczęście, że maks połowa mieszkańców się na to decyduje. Umieszczenie tych jednostek w garażu wymusza zaprojektowanie dużo mocniejszej wentylacji, bo w garażu robi się w lato wyjątkowo ciepło. Istnieje jakieś ograniczenie na pewno i jest nim kalkulacja strat ciepła/zimna po drodze no i ekonomiczność. Są na to wzory dosyć proste w necie, można to sobie przeliczyć (wstawiamy temperature medium, temp. otoczenia, współczynnik izolacji uzależniony od jej typu i grubości i otrzymujemy straty - inne w lato, inne w zime)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości
  
Menu