Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rekuperacja - robimy samodzielnie
#81
prosto z aliexpresTongue
Odpowiedz
#82
(16.11.2017, 23:32)fastplayer napisał(a): Nie w każdym. Liczyłem że jeden większej wydajności wystarczySmile
Wydajnościowo może będzie ok. Ale jak sobie wyobrażasz wentylowanie zamkniętej łazienki czy WC rekuperatorem, który jest na drugim końcu domu?
Odpowiedz
#83
Przecież z łazienki nie robisz szczelnego pomieszczenia tylko masz dołem fabryczne otwory wentylacyjne.
Odpowiedz
#84
Zgadza się. I "normalna" rekuperacja własnie w ten sposób działa. Nawiewy są w pomieszczeniach suchych (salon, sypialnie) a wyciągi w pomieszczeniach mokrych (łazienki, kuchnia). I wszystko to działa przez bilansowanie się przepływów powietrza. Dlatego tak, jak piszesz musi być szczelina w drzwiach minimum 2 cm (lub otwory). Ale nie wyobrażam sobie, żeby w tym samym miejscu był nawiew i wyciąg i wszystkie pomieszczenia byłyby wystarczająco przewentylowane.
Taki rekuperator ścienny ma sens tylko w przypadku wentylowania pojedynczych pomieszczeń - czyli 1 sztuka na pomieszczenie.
Odpowiedz
#85
Znalazłem fajną ofertę na ten sam rekuperator.
http://allegro.pl/rekuperator-300-centra...etargeting
Dają 3 lata gwarancji i brandowany jest przez AB Klima - czyli dystrybutora całkiem niezłych klimatyzatorów Chigo. Wydaje mi się że lepiej kupić od znanej firmy z 3 letnią gwarancją niż sprowadzać samodzielnie z Chin.
Odpowiedz


#86
Cena dobraSmile Opinie też nie najgorsze i w żadne przeróbki nie trzeba się bawić.
Odpowiedz
#87
Dobra cena Smile Trochę niski odzysk ciepła w porównaniu z innymi modelami (deklarowanymi ok 90% pewnie niekoniecznie prawdziwymi) Gdybym kończył budowę, to zapewne bym kupił.

Edit// szukając,szperając,porównując...może niekoniecznie do Chin trzeba sięgać? Takie porównanie cenowe małej centrali :
http://allegro.pl/oxy-rekuperator-centra...13c5f4944e
https://www.verwarmingenventilatie.nl/a-...-03-00014/
Polska -ponad 6000
Holandia - ok. 3,500
Jest różnica.
Odpowiedz
#88
Witam
Jestem zielony, stąd też pytam Smile. Pomysł z rekuperacja wydaje mi się świetny.
Cały czas zastanawiałem się co z kominami wentylacyjnymi i kratkami.

A więc zaczne od pytania, żeby nawiewać i wywiewać wystarczy tylko jeden rekuperator ? Może głupie pytanie ale staram się to zrozumieć.
Do czego służy i gdzie się go montuje skrzynkę rozdzielcza i skrzynka rozprężna przed czymś lub za czym.

2 skrzynki rozdzielacza to po to żeby jeden rozdzielacz robił jako nawiew a drugi jako wywiew (pytanie odnośnie 1posta) ?

Jeśli coś źle napisałem to proszę o wyrozumiałość.

Z góry dziękuje za pomoc, w zrozumieniu.

Pozdrawiam Wojtek
Odpowiedz
#89
(01.12.2017, 00:11)wojtek5379 napisał(a): A więc zaczne od pytania, żeby nawiewać i wywiewać wystarczy tylko jeden rekuperator ? Może głupie pytanie ale staram się to zrozumieć.
Do czego służy i gdzie się go montuje skrzynkę rozdzielcza i skrzynka rozprężna przed czymś lub za czym.

2 skrzynki rozdzielacza to po to żeby jeden rozdzielacz robił jako nawiew a drugi jako wywiew (pytanie odnośnie 1posta) ?
Na dom wystarczy 1 rekuperator. Dla tego projektu optymalny będzie taki o wydajności 200 m3/h. Z rekuperatora "w kierunku domu" wychodzą 2 króćce, najczęściej o średnicy 150-200 mm. Jeden to nawiew a drugi to wywiew. Następnie konieczne są skrzynki rozdzielcze za pomocą których powietrze rozprowadzane jest (i odbierane) po poszczególnych pomieszczeniach.
Do pomieszczeń dochodzą rury mniejsze średnicy (najczęściej 75/63 mm) i kończą się skrzynkami rozprężnymi - do którym montuje się anemostaty.
Żeby zobrazować na podstawie zapożyczonego z internetu zdjęcia poniżej:
Srebrne rury z rekuperatora dochodzą do tych dużych metalowych skrzynek rozdzielczych. Te 2 grube srebrne rury leżące na murłacie to czerpnia i wyrzutnia (pobierające i wyrzucające powietrze na zewnątrz).
Od skrzynek rozdzielczych niebieskie rury idą w kierunku skrzynek rozprężnych. Skrzynka rozprężna to ta mała puszka na pierwszym planie.
W załeżności od wielkości pomieszczenia i zapotrzebowania na do skrzynki rozprężnej daje się 1,2 lub 3 niebieskie rury.
Mam nadzieję, ze trochę rozjaśniłem.

[Obrazek: 03.jpg]
Odpowiedz
#90
Jak najbardziej !  dzięki teraz już wiem co i jak. Banalnie proste to jest i samemu można to zmajstrować :Smile  jeszcze raz dzięki.
Odpowiedz




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości
  
Menu