Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Na co przeznaczyć kwotę 5000
#1
Witam, ostatnio w pracy dostałem - bon na kwotę 5000. Budowę planuję rozpocząć za ok 4-5 lat, ale jednak chciałbym te pieniądze na nią przeznaczyć. Nie mogę za tę kwotę kupić projektu, wykonać jego adaptacji, lub opłacić usługę np przyłącza gazu, ani opłacić żadnej innej usługi. Czy jest sens kupować coś w tej chwili na budowę lub do domu?

Nie kupię raczej bloczków bo nie mam gdzie tego składować przez tak długi czas, poza tym obawiam się ze po paru latach mogą już być bezużyteczne. Izolacja nawet EPS też trochę miejsca zajmie, a mam do dyspozycji ok 5-6 m3. W narzędzia nie chce inwestować całości ponieważ brat jest budowlańcem i ma narzędzia. Sam osobiście będę potrzebował co najwyżej młotowiertarki i kilka drobnostek na własny użytek - zmieściłbym się w kwocie 1000 zł). Planuję zrobić WM - może warto zastanowić się teraz nad zakupem trochę lepszego rekuperatora niż luna, tylko czy nic nie szkodzi że będzie leżał bezużyteczny 5-6 lat? Może macie jakieś inne pomysły jak dobrze zagospodarować na budowę taką kwotę?
#2
Szkodzi szkodzi jak sprzet elektryczny elektroniczny lezy tyle czasu bezczynnie pozatym watpie zeby ci dali na niego gwarancje za 4-5 lat dopiero. Wydaj na wakacje odpocznij przed budowa xd. A nie mozesz sprzedac tego bonu komus...albo z kims sie umowic ze ty zaplacisz bonem a on ci kase da?
#3
(08.03.2017, 09:53)rafiii napisał(a): Szkodzi szkodzi jak sprzet elektryczny elektroniczny lezy tyle czasu bezczynnie pozatym watpie zeby ci dali na niego gwarancje za 4-5 lat dopiero. Wydaj na wakacje odpocznij przed budowa xd. A nie mozesz sprzedac tego bonu komus...albo z kims sie umowic ze ty zaplacisz bonem a on ci kase da?

Nie za bardzo mam się z kim tak dogadać.

Kupię chyba jakieś meble z myślą o wykończeniu wnętrza, a teraz je będę użytkował.
#4
Nie wiem czy to dobry pomysł, bo może się zmieni moda i kobiecie się odwidzą?
Może za część pieniędzy kupić rurę do podłogówki?
http://allegro.pl/rura-kan-blue-pe-rt-18...72331.html
To się nie zestarzeje ani też nie zepsuje Smile

A rekupetatora bym nie kupował, ze względu na gwarancję - ewentualnie materiał na rekuperację.
A może drzwi wewnętrzne? Ale to chyba zły pomysł bo bardziej opłaca się kupić drzwi z montażem - wtedy jest na nie niski wat 8%.
#5
Drzwi i okna będę miał od znajomego sprzedawane na 8% a montaż to zrobię z bratemSmile. Rura do podłogówki to nie głupi pomysł, nie zepsuje się i w sumie dużo miejsca nie zajmuje. Tylko ile tej rury trzeba kupić na ogrzewanie dla takiego domu? Tak na szybko licząc to jeżeli powierzchnia użytkowa będzie ok 120 m2 to przy rozstawie rurek 10cm mamy ok 1200 rury, w łazience i przedpokoju można dać nawet 8 cm. Czy takie 2 zwoje 600m to nie będzie przesada do takiego domku?

Cały czas czekam na ewentualne inne propozycje.


#6
(08.03.2017, 11:14)lucky napisał(a): Drzwi i okna będę miał od znajomego sprzedawane na 8% a montaż to zrobię z bratemSmile. Rura do podłogówki to nie głupi pomysł, nie zepsuje się i w sumie dużo miejsca nie zajmuje.  Tylko ile tej rury trzeba kupić na ogrzewanie dla takiego domu? Tak na szybko licząc to jeżeli powierzchnia użytkowa będzie ok 120 m2 to przy rozstawie rurek 10cm mamy ok 1200 rury, w łazience i przedpokoju można dać nawet 8 cm. Czy takie 2 zwoje 600m to nie będzie przesada do takiego domku?

Cały czas czekam na ewentualne inne propozycje.

To jak możesz kupić drzwi od razu na 8% to kup Smile
8 cm to trochę za mały rozstaw. Łazienki na 100% 10 cm. W innych pomieszczeniach też raczej 10 cm choć zastanawiam się czy nie zwiększyć do 15 cm. Tym bardziej, ze rura z linka ma średnicę 18 mm (zamiast 16). Dodatkowy jej atut jest taki, że mozna zrobić mniej obwodów i zaoszczędzić na robocie i rozdzielaczu. Przy 18 mm można robić obwody 100-120 m długości. Przy rurze 16 mm raczej do 80m.
Ale reasumując kupiłłbym na razie 1000 m. Choć z drugiej strony jak zwoje są po 600 m to lepiej 1200 Smile
#7
Drzwi wew raczej teraz nie chcę kupować bo jeszcze projekt jest cały czas na etapie koncepcji która może ulec zmianieSmile. Natomiast do podłogówki jesteśmy przekonani na 100% na całej powierzchni. Ze względu na to że będę chciał na podłogówkę położyć panele drewniane to raczej trzeba trzymać ok 10cm rozstawu. Musze porozmawiać z jakimś instalatorem podłogówki na temat takiego zakupu.
#8
To może jeszcze 2 rolki PE-FLEXA

http://allegro.pl/przewod-wentylacyjny-7...a1c2831487
#9
(08.03.2017, 12:06)marcinur napisał(a): To może jeszcze 2 rolki PE-FLEXA

http://allegro.pl/przewod-wentylacyjny-7...a1c2831487

Z wyliczeń mi wynika że będę potrzebował ok 80 mb jak będę prowadził wszystko prosto od skrzynki do anemostatu. Zakup 2 rolek też można rozważyć i 2 skrzynki rozdzielacza, oraz kilka rozprężnych.

Mam nadzieję że technologia przez te kilka lat się nie zmieniSmile

Myślałem też na zbiornikiem na C.W.U. Tylko się zastanawiam czy 300L z dwoma wężownicami to dobry wybór. Będę miał gaz lub pompę ciepła, prawdopodobnie też kominek lub piec wolnostojący bez płaszcza wodnego.

np coś takiego
http://allegro.pl/zasobnik-lemet-300l-2x...04520.html
#10
(08.03.2017, 12:12)lucky napisał(a):
(08.03.2017, 12:06)marcinur napisał(a): To może jeszcze 2 rolki PE-FLEXA

http://allegro.pl/przewod-wentylacyjny-7...a1c2831487

Z wyliczeń mi wynika że będę potrzebował ok 80 mb jak będę prowadził wszystko prosto od skrzynki do anemostatu. Zakup 2 rolek też można rozważyć i 2 skrzynki rozdzielacza, oraz kilka rozprężnych.

Mam nadzieję że technologia przez te kilka lat się nie zmieniSmile

Myślałem też na zbiornikiem na C.W.U. Tylko się zastanawiam czy 300L z dwoma wężownicami to dobry wybór. Będę miał gaz lub pompę ciepła, prawdopodobnie też kominek lub piec wolnostojący bez płaszcza wodnego.

np coś takiego
http://allegro.pl/zasobnik-lemet-300l-2x...04520.html
Z rekuperacją raczej nic w technologii rozprowadzania powietrza nic sie nie zmieni więc moim zdaniem rury, rozdzielacze i skrzynki rozprężne możesz śmiało kupować. Nadwyżkę PE-FLEXa moge od Ciebie kupić, bo z obliczeń wyszło, że potrzebuję 60-70 m, czyli akurat 20 m by mi pasowało Smile
A odnośnie zbiornika, to weź pd uwagę, że pompa ciepła potrzebuje dużej powierzchni wężownicy. Dla zbiornika 300l bedzie to 3-3,5 m2. Dla gazu może być mniejsza.


PS
Możesz jeszcze pomysleć o materiałach na instalację elektryczną. Ale nie mam zielonego pojęcia jakie bedzie zapotrzebowanie. Skrzynka, róznicówki, esy, sporo kabla 3x1,5 mm i 3x2,5 mm.




Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
  
Menu